Day sheets: Aoraki 1000m Regatta
These are the day sheets for the 2016 Aoraki 1000m Regatta.
Saturday, 15th October 2016
Alpha | Time | Event | Div | Lane 1 | Lane 2 | Lane 3 | Lane 4 | Lane 5 | Lane 6 | Lane 7 | Lane 8 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A | 08:00 | 1 | M Opn 4+ heat | Race: 1 | WNKC1 D.Ayres | WTUC1 H.Wallace | TIMC1 F.Landers | OAMC1 J.Scott | ||||
B | 08:08 | 2 | W 50%N 4+ heat | Race: 1 | WTUC1 B.Collins | OAMC1 S.Broomhall | TIMC2 S.Sorenson | TIMC1 K.Jackson | DUAC1 O.Furrie | |||
C | 08:16 | 3 | G U15 1X heat | Race: 1 | WTUC2 F.Archibald | TIMC2 M.Templeton | WTUC1 C.Clarke | OAMC1 H.Cunningham | TIMC1 O.Volkov | |||
D | 08:38 | 4 | G U17 2X heat | Race: 1 | TIMC2 M.Palmer | DUAC2 G.Smith | TIMC1 R.Young | OAMC1 S.Direen | TIMC3 B.Harrison | DUAC1 A.Cook | TIMC4 S.Sorenson | |
E | 08:46 | 5 | W Opn 4+ heat | Race: 1 | OAMC2 G.Salter | WNKC1 A.Inkster | OAMC1 N.de Buyzer | |||||
F | 08:54 | All->Final | Race: 1 | ZCHG3 M.Bisley | ASHC1 V.Wall | WTUC2 S.Thompson | TIMC1 E.Dyke | WTUC1 E.O'Connor | ||||
G | 09:02 | 6 | G U16 2X heat | Race: 1 | WTUC2 J.Lattimore | TIMC2 P.Trolove | DUAC1 E.Creagh | ASHC1 L.Biggs | OAMC1 C.McCoy | |||
H | 09:18 | 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated | Race: 2 | DUAC2 E.Calder | WTUC1 F.Archibald | ASHC2 M.Gibson | TIMC1 C.O'Brien | |||||
I | 7 | M 50%N 4+ heat | Race: 1 | |||||||||
I | 09:26 | All->Final | Race: 1 | TIMC1 J.Steven | ||||||||
J | 09:34 | 9 | M Opn 2X heat | Race: 1 | WNKC2 S.Gibson | WNKC1 D.Ayres | ||||||
K | 09:58 | All->Final | Race: 1 | TIMC2 B.Cvitanich | OAMC1 J.Scott | TIMC4 J.Steven | TIMC1 J.Gibbs | WTUC1 H.Wallace | TIMC3 J.Davidson | WTUC2 I.Norton |
||
L | 10:06 | 10 | B U16 4+ heat | Race: 1 | WTUC1 K.MacDonald | TIMC1 J.Davidson | OAMC1 D.Edwards | WTUC2 O.Bisley | ||||
M | 10:14 | 11 | B U17 1X heat | Race: 1 | ASHC2 H.Hefford | TIMC3 M.O'Riley | ASHC1 H.Davies | OAMC1 J.Smith | TIMC2 T.Cox | J.Andrew | TIMC4 L.Blackmore | TIMC1 S.Anderson |
N | 11:18 | 12 | M 50%N 2X heat | Race: 1 | OAMC1 L.Docherty | TIMC2 M.Williamson | ASHC1 J.Lysaght | TIMC3 B.Liam | TIMC4 W.Kemp | OAMC2 J.Andrew | ||
O | 11:22 | 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated | Race: 2 | ASHC3 M.Wall | TIMC1 A.Frances... | DUAC1 S.Smith | TIMC5 J.Davidson | ASHC2 A.Campbell | ||||
P | 11:30 | 13 | W 50%N 4X+ heat | Race: 1 | TIMC2 K.Jackson | WNKC1 A.Grant | TIMC7 G.Husband | DUAC2 E.Calder | TIMC5 M.Palmer | WTUC1 I.Bradley | TIMC6 E.Dyke | |
Q | 11:34 | 1,2,3,4->A Final; 5->B Final | Race: 2 | WTUC2 F.O'Malley | TIMC1 K.Blackmore | ASHC1 M.Gibson | TIMC4 P.Trolove | DUAC1 L.Geddes | TIMC3 E.Gawler | OAMC1 S.Broomhall | ||
R | 11:42 | 14 | M Opn 1X heat | Race: 1 | K.Laraman | D.Ayres | S.Gibson | |||||
S | 11:50 | All->Final | Race: 1 | WTUC1 H.Wallace | OAMC1 M.Taylor | WTUC2 J.Anderso... | TIMC1 J.Gibbs | OAMC2 A.Harper | ||||
T | 11:58 | 15 | M 50%N 2X heat | Race: 1 | I.Norton | DUAC1 S.Smith | OAMC2 B.Tiffen | TIMC1 C.Moffat | WTUC2 O.Sanderson | ASHC1 H.Davies | ||
U | 12:02 | 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated | Race: 2 | WTUC3 C.Hall | TIMC2 H.Bampton | WTUC4 S.Billoud | OAMC1 L.Docherty | TIMC3 T.Wills | ||||
V | 12:10 | 16 | W 50%N 4X+ heat | Race: 1 | DUAC2 G.Smith | TIMC2 E.Dyke | ASHC1 F.Connell... | TIMC5 M.Templeton | WTUC1 I.Bradley | TIMC6 M.Palmer | TIMC8 K.McAllister | |
W | 12:14 | 1,2,3,4->A Final; 5->B Final | Race: 2 | TIMC7 R.Stephenson | TIMC3 Z.Leen | DUAC1 E.Creagh | TIMC1 E.Simpson | TIMC4 M.Kennedy | WTUC2 F.O'Malley | |||
X | 12:22 | 17 | B U16 1X heat | Race: 1 | TIMC2 G.Copland | TIMC4 N.Paver | OAMC1 J.Andrew | WTUC2 B.Mason | TIMC1 A.Frances... | TIMC3 J.Davidson | WTUC1 K.MacDonald | |
Y | 12:30 | 18 | W Opn 2X heat | Race: 1 | ASHC1 R.Kellet | N.de Buyzer | WNKC2 S.Gingell... | OAMC3 B.Judge | ASHC2 T.Eden | WNKC1 M.Twyman | G.Salter | |
Z | 12:42 | All->Final | Race: 1 | DUAC2 A.Cook | TIMC1 S.Templeton | WTUC1 F.Archibald | TIMC3 K.Jackson | DUAC1 L.Geddes | ASHC3 V.Wall | TIMC2 M.Palmer | WTUC2 L.King-Smith |
|
A | 12:50 | 19 | M 50%N 4X+ heat | Race: 1 | WTUC2 H.Wallace | TIMC3 L.Blackmore | ZCHG1 S.Billoud | OAMC1 L.Docherty | TIMC2 F.Landers | ASHC1 A.Campbell | DUAC1 S.Smith | TIMC1 T.Flynn |
B | 12:58 | 20 | G U16 1X heat | Race: 1 | TIMC3 P.Trolove | DUAC1 E.Creagh | OAMC2 A.Mabon | TIMC1 R.Young | ASHC1 M.Gibson | WTUC1 J.Lattimore | ||
C | 13:02 | 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated | Race: 2 | TIMC4 K.McAllister | OAMC1 H.Cunningham | DUAC3 I.Morton | DUAC2 E.Calder | TIMC2 K.Blackmore | ||||
D | 13:14 | 21 | G U15 2X heat | Race: 1 | TIMC2 M.Templeton | TIMC1 O.Volkov | WTUC1 F.Archibald | |||||
E | 13:30 | 22 | M 50%N 4X+ heat | Race: 1 | TIMC2 J.Davidson | DUAC1 S.Smith | OAMC1 L.Docherty | ASHC1 H.Hefford | TIMC1 C.Moffat | WTUC1 K.MacDonald | WTUC2 S.Billoud | |
F | 13:42 | 23 | W 50%N 2X heat | Race: 1 | TIMC6 G.Husband | DUAC1 G.Smith | TIMC5 S.Lightbourne | WTUC1 L.King-Smith | DUAC2 E.Downey | TIMC2 K.Jackson | TIMC4 N.Derwin | WNKC1 C.Cram |
G | 13:46 | 1,2,3,4->A Final; 5->B Final | Race: 2 | DUAC4 S.Alexander | TIMC1 K.Blackmore | DUAC3 E.Calder | OAMC1 S.Direen | TIMC7 R.Stephenson | WTUC2 J.Lattimore | TIMC3 S.Tulley | ||
H | 14:02 | 24 | W Opn 4X+ heat | Race: 1 | WNKC1 M.Twyman | OAMC1 N.de Buyzer | ASHC1 K.Hamill | OAMC2 J.Gray | ||||
I | 14:14 | All->Final | Race: 1 | ASHC1 C.Cox | TIMC1 R.Young | WTUC1 E.O'Connor | WTUC2 F.O'Malley | DUAC1 S.Cook | TIMC2 B.Harrison | ZCHG3 A.Hull | ||
J | 14:22 | 25 | B U15 1X heat | Race: 1 | WTUC1 O.Bisley | TIMC2 J.Wilson | TIMC1 H.Kennedy | WTUC2 O.Herron | ||||
K | 14:34 | 26 | M Opn 4X+ heat | Race: 1 | WNKC1 S.Gibson | OAMC1 J.Scott | TIMC1 J.Gibbs | WTUC1 H.Wallace | OAMC2 L.Docherty | TIMC3 L.Blackmore | TIMC2 B.Cvitanich |
|
L | 14:42 | 28 | B U16 2X heat | Race: 1 | OAMC1 D.Edwards | WTUC2 S.Billoud | TIMC1 P.Rosenberger | WTUC3 J.Heal | TIMC3 G.Copland | |||
M | 14:46 | 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated | Race: 2 | OAMC2 J.Andrew | WTUC1 K.MacDonald | TIMC2 J.Davidson | WTUC4 C.Hogan | |||||
N | 14:54 | 29 | G U16 4X+ heat | Race: 1 | TIMC1 M.Nevin | DUAC1 E.Creagh | ASHC1 L.Biggs | TIMC2 P.Trolove | WTUC1 F.Archibald | TIMC3 G.Husband | ||
O | 14:58 | 30 | W Opn 1X heat | Race: 1 | OAMC1 B.Judge | ASHC1 V.Wall | DUAC1 L.Geddes | TIMC1 O.Hughes | DUAC2 S.Cook | TIMC2 M.Kennedy | ||
P | 15:06 | 31 | B U17 2X heat | Race: 1 | TIMC3 L.Blackmore | ASHC2 H.Davies | ASHC1 H.Hefford | TIMC2 T.Cox | TIMC1 J.Gibbs | OAMC1 L.Docherty | ||
Q | 15:26 | 32 | W Nov 4X+ heat | Race: 1 | TIMC3 C.Johnston | DUAC1 A.Harrison | TIMC1 S.Lyons | DUAC2 H.Scherp | ZCHG1 E.Bradley | TIMC2 N.Clemens | ||
R | 15:34 | 33 | G U17 1X heat | Race: 1 | TIMC1 A.Gregan | WTUC1 S.Thompson | DUAC2 J.McIntosh | TIMC3 Z.Leen | DUAC1 A.Cook | TIMC2 R.Young | TIMC4 M.Kennedy | |
S | 15:42 | 34 | B U15 2X heat | Race: 1 | TIMC1 B.Shikker | WTUC2 J.Heal | TIMC2 H.Kennedy | WTUC1 O.Bisley | ||||
T | 15:50 | 35 | M Opn 2- heat | Race: 1 | OAMC1 J.Scott | TIMC1 B.Cvitanich | TIMC2 F.Landers | |||||
U | 15:58 | 36 | W 50%N 2X heat | Race: 1 | TIMC4 M.Templeton | DUAC1 L.Geddes | TIMC5 A.Ellerbrock | OAMC1 S.Direen | TIMC3 E.Dyke | ASHC1 C.Cox | DUAC3 E.Creagh | TIMC2 O.Hughes |
V | 16:02 | 1,2,3,4->A Final; 5->B Final | Race: 2 | TIMC8 B.Lawrence | WTUC1 J.Lattimore | TIMC7 Z.Borman | DUAC2 I.Morton | ASHC2 V.Wall | TIMC6 G.Peake | TIMC1 O.Volkov | DUAC4 S.Cook |
|
W | 16:14 | 37 | M Nov 4X+ heat | Race: 1 | TIMC1 H.Bampton | TIMC2 B.Shikker | ASHC1 M.Wall | ZCHG1 L.Billoud | DUAC1 O.Furrie | |||
X | 16:22 | 38 | W Opn 2- heat | Race: 1 | A.Inkster | B.Judge | M.Twyman | N.de Buyzer | ||||
Y | 16:30 | All->Final | Race: 1 | ASHC1 G.Wilson | WTUC3 E.O'Connor | TIMC1 S.Templeton | WTUC2 S.Thompson | WTUC1 M.Bisley | ||||
Z | 16:42 | 39 | B U16 4X+ heat | Race: 1 | ZCHG2 O.Bisley | TIMC1 A.Frances... | OAMC1 D.Edwards | TIMC2 G.Copland | WTUC1 K.MacDonald | OAMC1 J.Gray |
Scratched crews. Any grey crossed-out crew (e.g. OAMC1
N.de Buyzer) was scratched after being drawn in the race.
Sunday, 16th October 2016
Alpha | Time | Event | Div | Lane 1 | Lane 2 | Lane 3 | Lane 4 | Lane 5 | Lane 6 | Lane 7 | Lane 8 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A | 07:30 | 1 | M Opn 4+ final | Race: A | WNKC1 D.Ayres | TIMC1 F.Landers | OAMC1 J.Scott | WTUC1 H.Wallace | ||||
B | 07:38 | 2 | W 50%N 4+ final | Race: A | TIMC2 S.Sorenson | WTUC1 B.Collins | DUAC1 O.Furrie | TIMC1 K.Jackson | OAMC1 S.Broomhall | |||
C | 07:46 | 3 | G U15 1X final | Race: A | WTUC2 F.Archibald | TIMC1 O.Volkov | TIMC2 M.Templeton | OAMC1 H.Cunningham | WTUC1 C.Clarke | |||
D | 08:06 | 4 | G U17 2X final | Race: A | OAMC1 S.Direen | DUAC2 G.Smith | TIMC4 S.Sorenson | TIMC2 M.Palmer | TIMC1 R.Young | DUAC1 A.Cook | TIMC3 B.Harrison | |
F | 08:14 | 5 | W Opn 4+ final | Race: A | ZCHG3 M.Bisley | WTUC2 S.Thompson | ASHC1 V.Wall | TIMC1 E.Dyke | WTUC1 E.O'Connor | |||
G | 08:22 | 6 | G U16 2X final | Race: A | WTUC1 F.Archibald | ASHC1 L.Biggs | ASHC2 M.Gibson | TIMC2 P.Trolove | DUAC2 E.Calder | DUAC1 E.Creagh | TIMC1 C.O'Brien | WTUC2 J.Lattimore |
H | 7 | M 50%N 4+ final | Race: A | |||||||||
H | 08:30 | Race: A | TIMC1 J.Steven | |||||||||
I | 9 | M Opn 2X final | Race: A | S.Gibson | D.Ayres | |||||||
J | 08:38 | Race: A | TIMC3 J.Davidson | TIMC4 J.Steven | OAMC1 J.Scott | TIMC2 B.Cvitanich | TIMC1 J.Gibbs | WTUC1 H.Wallace | ||||
K | 08:46 | 10 | B U16 4+ final | Race: A | WTUC2 O.Bisley | WTUC1 K.MacDonald | TIMC1 J.Davidson | OAMC1 D.Edwards | ||||
L | 08:54 | 11 | B U17 1X final | Race: A | OAMC1 J.Smith | TIMC4 L.Blackmore | TIMC1 S.Anderson | ASHC1 H.Davies | ASHC2 H.Hefford | T.Cox | TIMC3 M.O'Riley | |
M | 09:04 | 12 | M 50%N 2X final | Race: A | ASHC3 M.Wall | TIMC2 M.Williamson | ASHC2 A.Campbell | OAMC1 L.Docherty | DUAC1 S.Smith | TIMC4 W.Kemp | TIMC1 A.Frances... | TIMC3 B.Liam |
N | 09:12 | 13 | W 50%N 4X+ final | Race: B | WNKC1 A.Grant | TIMC7 G.Husband | WTUC1 I.Bradley | TIMC4 P.Trolove | WTUC2 F.O'Malley | OAMC1 S.Broomhall | ||
O | 09:20 | Race: A | ASHC1 M.Gibson | DUAC2 E.Calder | TIMC1 K.Blackmore | TIMC6 E.Dyke | DUAC1 L.Geddes | TIMC2 K.Jackson | TIMC3 E.Gawler | TIMC5 M.Palmer |
||
Q | 09:28 | 14 | M Opn 1X final | Race: A | WTUC2 J.Anderso... | WTUC1 H.Wallace | OAMC1 M.Taylor | TIMC1 J.Gibbs | OAMC2 A.Harper | |||
R | 09:36 | 15 | M 50%N 2X final | Race: A | WTUC2 O.Sanderson | TIMC2 H.Bampton | TIMC1 C.Moffat | OAMC1 L.Docherty | DUAC1 S.Smith | TIMC3 T.Wills | OAMC2 B.Tiffen | WTUC4 S.Billoud |
S | 09:52 | 16 | W 50%N 4X+ final | Race: B | TIMC8 K.McAllister | TIMC5 M.Templeton | WTUC2 F.O'Malley | TIMC7 R.Stephenson | TIMC6 M.Palmer | |||
T | 10:00 | Race: A | WTUC1 I.Bradley | TIMC4 M.Kennedy | TIMC2 E.Dyke | TIMC3 Z.Leen | DUAC2 G.Smith | DUAC1 E.Creagh | ASHC1 F.Connell... | TIMC1 E.Simpson |
||
U | 10:08 | 17 | B U16 1X final | Race: A | WTUC1 K.MacDonald | OAMC1 J.Andrew | WTUC2 B.Mason | TIMC3 J.Davidson | TIMC1 A.Frances... | TIMC2 G.Copland | TIMC4 N.Paver | |
V | 10:20 | 18 | W Opn 2X final | Race: A | ASHC1 R.Kellet | ASHC2 T.Eden | ||||||
W | 10:28 | Race: A | WTUC1 F.Archibald | TIMC3 K.Jackson | DUAC2 A.Cook | DUAC1 L.Geddes | ASHC3 V.Wall | TIMC1 S.Templeton | TIMC2 M.Palmer | WTUC2 L.King-Smith |
||
X | 10:36 | 19 | M 50%N 4X+ final | Race: A | DUAC1 S.Smith | ZCHG1 S.Billoud | TIMC3 L.Blackmore | TIMC1 T.Flynn | ASHC1 A.Campbell | TIMC2 F.Landers | OAMC1 L.Docherty | WTUC2 H.Wallace |
Y | 10:44 | 20 | G U16 1X final | Race: A | DUAC1 E.Creagh | TIMC4 K.McAllister | TIMC3 P.Trolove | DUAC2 E.Calder | ASHC1 M.Gibson | OAMC1 H.Cunningham | TIMC1 R.Young | DUAC3 I.Morton |
Z | 10:52 | 21 | G U15 2X final | Race: A | TIMC2 M.Templeton | TIMC1 O.Volkov | WTUC1 F.Archibald | |||||
A | 11:08 | 22 | M 50%N 4X+ final | Race: A | WTUC2 S.Billoud | OAMC1 L.Docherty | DUAC1 S.Smith | ASHC1 H.Hefford | TIMC1 C.Moffat | TIMC2 J.Davidson | WTUC1 K.MacDonald | |
B | 11:24 | 23 | W 50%N 2X final | Race: B | OAMC1 S.Direen | WNKC1 C.Cram | TIMC6 G.Husband | TIMC1 K.Blackmore | DUAC4 S.Alexander | DUAC2 E.Downey | TIMC4 N.Derwin | |
C | 11:32 | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||||
E | 11:40 | 24 | W Opn 4X+ final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
F | 11:48 | 25 | B U15 1X final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
G | 11:56 | 26 | M Opn 4X+ final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
I | 12:04 | 28 | B U16 2X final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
J | 12:12 | 29 | G U16 4X+ final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
K | 12:20 | 30 | W Opn 1X final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
L | 12:28 | 31 | B U17 2X final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
M | 12:40 | 32 | W Nov 4X+ final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
N | 12:48 | 33 | G U17 1X final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
O | 12:56 | 34 | B U15 2X final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
P | 13:04 | 35 | M Opn 2- final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
Q | 13:12 | 36 | W 50%N 2X final | Race: B | - - CANCELLED - - | |||||||
R | 13:20 | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||||
S | 13:28 | 37 | M Nov 4X+ final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
U | 13:36 | 38 | W Opn 2- final | Race: A | - - CANCELLED - - | |||||||
V | 13:44 | 39 | B U16 4X+ final | Race: A | - - CANCELLED - - |
Scratched crews. Any grey crossed-out crew (e.g. TIMC2
T.Cox) was scratched after being drawn in the race.
This regatta provides for recognition of more than one class within an event. You can swap to an expanded version of the daysheet, which shows the various classes. Because an event can cover several classes the event class code listed here is a 'common denominator' class.
Social