You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2007.
Results: Aoraki 1000m Regatta
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#5
TIMC
Coached by: Geoff McCrostie
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#4
TIMC
Coached by: Geoff McCrostie
|
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#3
TIMC
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#2
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#2
TIMC
Coached by: Brian Stephenson
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#3
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#2
WTUC
|
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#2
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#5
TIMC
Coached by: Geoff McCrostie
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Fran Connelly-Whyte (stroke), Lara Biggs, Aidan Elvines, Kauri Te Moananui Gamble + Harriet Leverton (cox)
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#8
TIMC
|
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#3
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#2
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#6
TIMC
Coached by: Geoff McCrostie
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#9
TIMC
|
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#2
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#6
TIMC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#4
TIMC
Coached by: Geoff McCrostie
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
|
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#2
OAMC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#4
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#2
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#9
TIMC
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#7
TIMC
Coached by: Geoff McCrostie
|
You can swap to a collapsed version of the results, which combines the various classes for an event.
Social