Race schedule: Aoraki 1000m Regatta

This is the race schedule for the 2018 Aoraki 1000m Regatta.

Saturday, 27th October 2018

Alpha Time Event   Division Progression
A 08:00 1 M Opn 4+
heat
Race: 1 All->Final
B 08:08 2 W 50%N 4+
heat
Race: 1 All->Final
C 08:16 3 G U15 1X
heat
Race: 1 All->Final
D 08:24 4 G U17 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
E 08:28     Race: 2  
F 08:40 5 W Opn 4+
heat
Race: 1 All->Final
G 08:58 6 G U16 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
H 09:02     Race: 2  
I 09:10 8 M/W Opn 8(X)+
heat
Race: 1 All->Final
J 09:18 9 M Opn 2X
heat
Race: 1 All->Final
K 09:26     Race: 1 All->Final
L 09:50 10 B U16 4+
heat
Race: 1 All->Final
M 09:58 11 B U17 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
N 10:02     Race: 2  
O 10:20 12 M 50%N 2X
heat
Race: 1 All->Final
P 10:28 13 G U16 4+
heat
Race: 1 All->Final
Q 11:00 14 M Opn 1X
heat
Race: 1 All->Final
R 11:08     Race: 1 All->Final
S 11:30 15 M 50%N 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
T 11:34     Race: 2  
U 11:42 16 W 50%N 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
V 11:46     Race: 2  
W 11:50     Race: 3  
X 12:00 17 B U16 1X
heat
Race: 1 All->Final
Y 12:08 18 W Opn 2X
heat
Race: 1 - - CANCELLED - -
Z 12:16     Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
A 12:20     Race: 2  
B 12:28 19 M 50%N 4X+
heat
Race: 1 All->Final
C 12:36 20 G U16 1X
heat
Race: 1 All->Final
D 12:44 21 G U15 2X
heat
Race: 1 All->Final
E 13:00 22 M 50%N 4X+
heat
Race: 1 All->Final
F 13:24 23 W 50%N 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
G 13:28     Race: 2  
H 13:32     Race: 3  
I 13:40 24 W Opn 4X+
heat
Race: 1 All->Final
K   26 M Opn 4X+
heat
Race: 1 All->Final
J 13:48 25 B U15 1X
heat
Race: 1 All->Final
K 13:56 26 M Opn 4X+
heat
Race: 1 All->Final
L 14:04 27 M/W Opn 8(X)+
heat
Race: 1 All->Final
M 14:28 28 B U16 2X
heat
Race: 1 All->Final
N 14:36 29 G U16 4X+
heat
Race: 1 All->Final
O 14:44 30 W Opn 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
P 14:48     Race: 2  
Q 15:00 31 B U17 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 15:04     Race: 2  
S 15:12 32 W Opn 4X+
heat
Race: 1 All->Final
T 15:20     Race: 1 All->Final
U 15:28 33 G U17 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
V 15:32     Race: 2  
W 15:40 34 B U15 2X
heat
Race: 1 All->Final
X 15:48 35 M Opn 2-
heat
Race: 1 All->Final
Y 16:04 36 W 50%N 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
Z 16:08     Race: 2  
A 16:12     Race: 3  
B 16:20 37 M Nov 4X+
heat
Race: 1 All->Final
  39 B U16 4X+
heat
Race: 1 All->Final
C 16:28 38 W Opn 2-
heat
Race: 1 All->Final
D 16:36 39 B U16 4X+
heat
Race: 1 All->Final
E 17:06 40 M/W Opn 8(X)+
heat
Race: 1  

Sunday, 28th October 2018

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:30 1 M Opn 4+
final
Race: A  
B 07:38 2 W 50%N 4+
final
Race: A  
C 07:46 3 G U15 1X
final
Race: A  
D 07:54 4 G U17 2X
final
Race: B  
E 07:58     Race: A  
F 08:06 5 W Opn 4+
final
Race: A  
G 08:14 6 G U16 2X
final
Race: B  
H 08:24     Race: A  
I 08:32 8 M/W Opn 8(X)+
final
Race: A  
J 08:40 9 M Opn 2X
final
Race: A  
K 08:48     Race: A  
L 08:56 10 B U16 4+
final
Race: A  
M 09:04 11 B U17 1X
final
Race: B  
N 09:08     Race: A  
O 09:16 12 M 50%N 2X
final
Race: A  
P 09:24 13 G U16 4+
final
Race: A  
Q 09:32 14 M Opn 1X
final
Race: A  
R 09:40     Race: A  
S 09:48 15 M 50%N 2X
final
Race: B  
T 09:52     Race: A  
U 10:00 16 W 50%N 4X+
final
Race: B  
V 10:04     Race: A  
W 10:12 17 B U16 1X
final
Race: A  
W 10:20 18 W Opn 2X
final
Race: A  
X       Race: B  
Y 10:30     Race: A  
Z 10:38 19 M 50%N 4X+
final
Race: A  
A 10:46 20 G U16 1X
final
Race: A  
B 10:54 21 G U15 2X
final
Race: A  
C 11:04 22 M 50%N 4X+
final
Race: A  
D 11:12 23 W 50%N 2X
final
Race: B  
E 11:20     Race: A  
F 11:28 24 W Opn 4X+
final
Race: A  
G 11:36 25 B U15 1X
final
Race: A  
H 11:44 26 M Opn 4X+
final
Race: A  
I 11:52 27 M/W Opn 8(X)+
final
Race: A  
J 12:10 28 B U16 2X
final
Race: A  
K 12:18 29 G U16 4X+
final
Race: A  
L 12:26 30 W Opn 1X
final
Race: A  
M 12:36 31 B U17 2X
final
Race: A  
H 12:44 26 M Opn 4X+
final
Race: A  
N   32 W Opn 4X+
final
Race: A  
O 12:52     Race: A  
P 13:00 33 G U17 1X
final
Race: B  
Q 13:04     Race: A  
R 13:12 34 B U15 2X
final
Race: A  
S 13:20 35 M Opn 2-
final
Race: A  
T 13:28 36 W 50%N 2X
final
Race: B  
U 13:32     Race: A  
V 13:42 37 M Nov 4X+
final
Race: A  
W 13:50 38 W Opn 2-
final
Race: A  
X 13:58 39 B U16 4X+
final
Race: A  
Y 14:23 40 M/W Opn 8(X)+
final
Race: A  
W 14:40 39 B U16 4X+
final
Race: A  

This regatta provides for recognition of more than one class within an event. You can swap to an expanded version of the results, which shows the various classes. Because an event can cover several classes the event class code listed here is a 'common denominator' class.

User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.