You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2022, 2021, 2020, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: The Tonks Small Boat Race
These static regatta results provide basic access to the outcome of the regatta.
They are not usually linked to from the profiles of the competitors or clubs/schools involved.
Boat # | Boat type | Crew | Club | Race time | Prognostic % |
---|---|---|---|---|---|
2 | M MstE 4X | Trevor Rush, Richard Brock, Martin Bridger, Colin Wright | Composite | 00:20:53:73 | 95.24% |
25 | Mx MstF 2X | Bob Evans, Jennie Evans | UNWC | 00:24:41:53 | 91.93% |
1 | C Snr 8+ | Niamh Monk, Jaimee Bridger, Luke Watts, Thomas Monaghan, Jack Pringle, Ella Dudley, Cameron Lawrence, Levi Carroll + Jenny Monk (Cox) | AWGC | 00:20:07:72 | 91.91% |
14 | B U18 1X | Blake Hogan | WANC | 00:23:37:78 | 91.83% |
4 | M MstC 2X | Andrew Bealing, Kevin Horan | HORC | 00:21:34:38 | 91.78% |
11 | M MstF 2X | Gus Berghan, Kerry Dombroski | CLIC | 00:23:17:99 | 90.99% |
17 | M Clb 1X | James Dorne-Macdonald | HORC | 00:24:15:51 | 90.28% |
30 | W M50+ V1 | Anne Kauika | canoe | 00:33:15:49 | 90.2% |
9 | G U18 4+ | Zeah Brewer, Feyth Hogan, Mahina Barritt, Mikayla Manville | AWGC | 00:23:27:86 | 90.14% |
32 | B U18 1X | Leo Hannah | WANC | 00:24:06:43 | 90.01% |
5 | B U16 4X+ | Michael Sturdee, Jack Black, Kane Siemonek, Boogie Barritt + Campbell Monk (cox) | AWGC | 00:22:07:05 | 89.52% |
23 | G U17 2X | Madison Taylor, Laura Hausman | SAMU | 00:25:09:00 | 88.87% |
21 | M MstD 1X | Pat Carroll | UNWC | 00:25:00:12 | 88.79% |
6 | B U18 2X | Neo Tichbon, Tomasi Connor, Leigha Stormont, Tama Casserley | UNWC | 00:21:25:32 | 88.69% |
29 | G U16 4X- | Georgina Ross, Messina Sua, Paris Adam, Nikita McCarten | AWGC | 00:23:56:60 | 87.71% |
20 | M MstG 2X | Des Lock, Tim Russell | AWGC | 00:25:18:12 | 86.95% |
8 | B U17 2X | Jack Graystone, Charlie Bhana-Sayring | CLIC | 00:23:26:42 | 86.18% |
12 | B U18 1X | Jordan Manville | AWGC | 00:25:31:90 | 84.99% |
48 | W MstC 1X | Tash Carver | AWGC | 00:27:20:18 | 84.5% |
3 | M MstE 4X | Peer Nielsen, Rod Calder, Anthony Rooke, John Carter | UNWC | 00:23:08:98 | 84.23% |
13 | B U18 1X | Lachlan Neilson | CLIC | 00:25:49:13 | 84.05% |
10 | Mx U15 4X+ | Portia Eastabrook, Hannah Palmer, Callum Ross, Dom Benfell + Keighley Dunn (cox) | AWGC | 00:25:16:41 | 83.88% |
33 | V6 | H Hyland, J Lee, G Buck, H Taputoro, B Butters, C Kofoed | canoe | 00:28:29:99 | 83.16% |
44 | G U17 2X | Ellesha Taylor, Amelia Peters | CLIC | 00:27:06:13 | 82.47% |
15 | G U17 4X+ | Grace Hagen, Amy Harvey-Green, Harriet Mills, Caitlin Stapleton + Eleanor Morrison (cox) | SAMU | 00:26:50:19 | 80.86% |
22 | G U17 2X | Fran Favel, Madison Farrelly | SAMU | 00:28:11:34 | 79.29% |
16 | B U17 1X | Patrick Hearn-Powers | CLIC | 00:27:40:55 | 78.95% |
18 | M Clb 1X | Taylor Canty | HORC | 00:28:27:65 | 76.95% |
31 | M M70 V1 | Rod Trott | canoe | 00:41:08:46 | 75.84% |
7 | G U15 8X+ | Awen Emmett, Brooke Bateman, Lordy Kingi, Olivia MacDonald, Reeve Watson Eliza Maxey, Ruby Bracegirdle, Jordis Sheridan + Lillie Taylor (cox) | AWGC | 00:26:46:85 | 74.68% |
Results courtesy: G Tichbon
Social