You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008.
Results: Canterbury Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
||||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Joe Findley
|
||||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#1
STAN
Coached by: James Harvey
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Alexander Myers (stroke), James Mountier, Alex Pattrick, Jacob Cannell + Katie Middleton-Tansey (cox)
|
||||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Fred Strachan
|
||||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Ben Worthington-Thin (stroke), Regan Small, Cameron Hayes, Taylor Worthington-Thin + Blake Woods (cox)
Coached by: Brian Smith & Murray Walker
|
||||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
|
||||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#2
STAN
Coached by: James Harvey
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#1
OTAC
Coached by: Jamie McKenzie
|
||||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
||||
Entity
CRO*
CRO*
Otago |
Crew
#1
CRO*
Composite crew.
|
||||
Entity
CHCC
CHCC
Canterbury |
Crew
#1
CHCC
|
||||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
|
||||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#3
TIMC
Coached by: Brian Smith & Murray Walker
|
||||
Entity
CCGX
CCGX
non-NZ |
Crew
#1
CCGX
Coached by: Stephen Saunders & Rob Thomas
|
||||
Entity
CHCC
CHCC
Canterbury |
Crew
#2
CHCC
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#1
STAN
Coached by: James Harvey
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
|
|||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#2
STAN
Coached by: James Harvey
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
|
|||
Entity
CCGX
CCGX
non-NZ |
Crew
#1
CCGX
Coached by: Stephen Saunders & Rob Thomas
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#2
TIMC
Coached by: Brian Stephenson
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Alexander Myers (stroke), James Mountier, Alex Pattrick, Jacob Cannell + Katie Middleton-Tansey (cox)
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Ben Worthington-Thin (stroke), Regan Small, Cameron Hayes, Taylor Worthington-Thin + Blake Woods (cox)
Coached by: Brian Smith & Murray Walker
|
|||
Entity
CHCC
CHCC
Canterbury |
Crew
#1
CHCC
|
|||
Entity
CHCC
CHCC
Canterbury |
Crew
#2
CHCC
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#2
NOEC
Coached by: Fred Strachan
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#3
NOEC
Coached by: Kelvin Maker
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NOEC
NOEC
Otago |
Crew
#1
NOEC
Coached by: Fred Strachan
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Joe Findley
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
|
|||
Entity
CRO*
CRO*
Otago |
Crew
#1
CRO*
Composite crew.
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#3
TIMC
Coached by: Brian Smith & Murray Walker
|
|||
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#1
OTAC
Coached by: Jamie McKenzie
|
|||
Entity
ASHB
ASHB
Canterbury |
Crew
#1
ASHB
Coached by: Steve Beveridge
|
Social