Draft race schedule: Canterbury Champs

This is the race schedule for the 2017 Canterbury Championships.

The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Saturday, 14th January 2017

Time Event   Division Progression
06:30 1A M Mst 1X (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
  1B W Mst 1X (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
06:34 2A W U19 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
06:38     Race: 2  
06:42 2B W Clb 4+
heat
Race: 1 All->Final
06:46 3A B U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
06:50     Race: 2  
06:54     Race: 3  
06:58     Race: 4  
07:02 3B B U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
07:06     Race: 2  
07:10     Race: 3  
07:14 4 W Opn 2-
heat
Race: 1 All->Final
07:18 5 M Opn 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
07:22     Race: 2  
07:26 6A M U19 4+
heat
Race: 1 All->Final
07:30 6B M Clb 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
07:34     Race: 2  
07:38 7A M Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
07:42     Race: 2  
07:46     Race: 3  
07:50 7B B U15 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
07:54     Race: 2  
07:58 8 W U19 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
08:02     Race: 2  
08:06 9A M Mst 4X± (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
  9B W Mst 4X± (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
08:10 10A B U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
08:14 10B B U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
08:18 11A G U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
08:22     Race: 2  
08:26 11B G U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
08:30     Race: 2  
08:34 12A M U19 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
08:38     Race: 2  
08:42 12B M Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
08:46     Race: 2  
08:50 12C M Opn 4X-
heat
Race: 1 All->Final
08:54 13A W U19 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
08:58     Race: 2  
09:02     Race: 3  
09:06 13B W Clb 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
09:10     Race: 2  
09:14 14A W Nov 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
09:18     Race: 2  
09:22 14B G U15 8+
heat
Race: 1 All->Final
  14C G U15 8X+
heat
Race: 1 All->Final
09:26 15A M Nov 4+
heat
Race: 1 All->Final
09:30 15B B U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
09:34     Race: 2  
09:38 16 W Opn 2X
heat
Race: 1 All->Final
09:42 17A M Mst 4± (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
  17B W Mst 4± (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
09:46 18A G U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
09:50     Race: 2  
09:54     Race: 3  
09:58     Race: 4  
10:02 18B G U17 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
10:06     Race: 2  
10:10 19 M Opn 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
10:14     Race: 2  
10:18 20A B U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
10:22     Race: 2  
10:26 20B B U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
10:30     Race: 2  
10:34 21A M U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
10:38     Race: 2  
10:42     Race: 3  
10:46 21B M Clb 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
10:50     Race: 2  
10:54 22A G U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
10:58 22B G U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
11:02 23A B U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
11:06     Race: 2  
11:10     Race: 3  
11:14     Race: 4  
  23B B U17 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
11:18     Race: 2  
11:22     Race: 3  
11:26 24A W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
11:30     Race: 2  
11:34     Race: 3  
11:38 24B G U15 4+
heat
Race: 1 All->Final
11:42 25A W U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
11:46     Race: 2  
11:50     Race: 3  
11:54 25B W Clb 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
11:58     Race: 2  
12:02     Race: 3  
12:06 26 M U19 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
12:10     Race: 2  
12:14 27 W Opn 4-
heat
Race: 1 All->Final
12:18 28A M Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
  28B B U15 8+
heat
Race: 1 All->Final
12:22 28C B U15 8X+
heat
Race: 1 All->Final
12:26 29A G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
12:30     Race: 2  
12:34 29B G U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
12:38     Race: 2  
12:42 30A W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
12:46     Race: 2  
12:50     Race: 3  
12:54 30B G U15 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
12:58     Race: 2  
13:02 31 W Opn 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
13:06     Race: 2  
13:10 32 M Opn 4-
heat
Race: 1 All->Final
13:14 33A M Mst 2X (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
  33B W Mst 2X (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
13:18 34A B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
13:22     Race: 2  
13:26 34B B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
13:30     Race: 2  
13:34 35A W U19 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
13:38     Race: 2  
13:42 35B W Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
  35C W Opn 8+
heat
Race: 1 All->Final
13:46 36A M U19 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
13:50     Race: 2  
13:54     Race: 3  
13:58 36B M Clb 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
14:02     Race: 2  
14:06 37 M Opn 2X
heat
Race: 1 All->Final
14:10 38A M Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
14:14     Race: 2  
14:18 38B B U15 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
14:22     Race: 2  
14:26 39A W U19 4X+
heat
Race: 1 All->Final
14:30 39B W Clb 4X-
heat
Race: 1 All->Final
14:34 39C W Opn 4X-
heat
Race: 1 All->Final
14:38 40A G U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
14:42     Race: 2  
14:46     Race: 3  
14:50     Race: 4  
14:54 40B G U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
14:58     Race: 2  
15:02     Race: 3  
15:06 41A W Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
15:10     Race: 2  
15:14     Race: 3  
15:18 41B G U15 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
15:22     Race: 2  
15:26 42A M U19 8+
heat
Race: 1 All->Final
15:30 42B M Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
15:34 42C M Opn 8+
heat
Race: 1 All->Final
16:30 1A M Mst 1X (1000m)
final
Race: A  
  1B W Mst 1X (1000m)
final
Race: A  
16:35 2A W U19 4+
final
Race: A  
16:40 2B W Clb 4+
final
Race: A  
16:45 3A B U16 2X
final
Race: B  
16:50     Race: A  
16:55 3B B U17 2X
final
Race: B  
17:00     Race: A  
17:05 4 W Opn 2-
final
Race: A  

Sunday, 15th January 2017

Time Event   Division Progression
07:30 5 M Opn 1X
final
Race: B  
07:35     Race: A  
07:40 6A M U19 4+
final
Race: A  
07:45 6B M Clb 4+
final
Race: A  
07:50 7A M Nov 2X
final
Race: B  
07:55     Race: A  
08:00 7B B U15 2X
final
Race: A  
08:05 8 W U19 2-
final
Race: A  
08:10 9A M Mst 4X± (1000m)
final
Race: A  
  9B W Mst 4X± (1000m)
final
Race: A  
  21B M Clb 2X
final
Race: B  
08:15 10A B U16 8+
final
Race: A  
08:20 10B B U17 8+
final
Race: A  
08:25 11A G U16 4+
final
Race: A  
08:30 11B G U17 4+
final
Race: A  
08:35 12A M U19 4X+
final
Race: A  
08:40 12B M Clb 4X-
final
Race: A  
08:45 12C M Opn 4X-
final
Race: A  
08:50 13A W U19 1X
final
Race: B  
08:55     Race: A  
09:00 13B W Clb 1X
final
Race: B  
09:05     Race: A  
09:10 14A W Nov 8+
final
Race: A  
09:15 14B G U15 8+
final
Race: A  
  14C G U15 8X+
final
Race: A  
09:20 15A M Nov 4+
final
Race: A  
09:25 15B B U15 4+
final
Race: A  
09:30 16 W Opn 2X
final
Race: A  
09:35 17A M Mst 4± (1000m)
final
Race: A  
  17B W Mst 4± (1000m)
final
Race: A  
09:40 18A G U16 1X
final
Race: B  
09:45     Race: A  
09:50 18B G U17 1X
final
Race: A  
09:55 19 M Opn 2-
final
Race: A  
10:00 20A B U16 4+
final
Race: A  
10:05 20B B U17 4+
final
Race: A  
10:10 21A M U19 2X
final
Race: B  
10:15     Race: A  
10:20 21B M Clb 2X
final
Race: A  
10:25 22A G U16 8+
final
Race: A  
10:30 22B G U17 8+
final
Race: A  
10:35 23A B U16 1X
final
Race: B  
10:40     Race: A  
10:45 23B B U17 1X
final
Race: B  
10:50     Race: A  
10:55 24A W Nov 4+
final
Race: B  
11:00     Race: A  
11:05 24B G U15 4+
final
Race: A  
11:10 25A W U19 2X
final
Race: B  
11:15     Race: A  
11:20 25B W Clb 2X
final
Race: B  
11:25     Race: A  
11:30 26 M U19 2-
final
Race: A  
11:35 27 W Opn 4-
final
Race: A  
11:40 28A M Nov 8+
final
Race: A  
  28B B U15 8+
final
Race: A  
11:45 28C B U15 8X+
final
Race: A  
11:50 29A G U16 4X+
final
Race: A  
11:55 29B G U17 4X+
final
Race: A  
12:00 30A W Nov 2X
final
Race: B  
12:05     Race: A  
12:10 30B G U15 2X
final
Race: A  
12:15 31 W Opn 1X
final
Race: A  
12:20 32 M Opn 4-
final
Race: A  
12:25 33A M Mst 2X (1000m)
final
Race: A  
  33B W Mst 2X (1000m)
final
Race: A  
12:30 34A B U16 4X+
final
Race: A  
12:35 34B B U17 4X+
final
Race: A  
12:40 35A W U19 8+
final
Race: A  
12:45 35B W Clb 8+
final
Race: A  
  35C W Opn 8+
final
Race: A  
12:50 36A M U19 1X
final
Race: B  
12:55     Race: A  
13:00 36B M Clb 1X
final
Race: B  
13:05     Race: A  
13:10 37 M Opn 2X
final
Race: A  
13:15 38A M Nov 4X+
final
Race: A  
13:20 38B B U15 4X+
final
Race: A  
13:25 39A W U19 4X+
final
Race: A  
13:30 39B W Clb 4X-
final
Race: A  
13:35 39C W Opn 4X-
final
Race: A  
13:40 40A G U16 2X
final
Race: B  
13:45     Race: A  
13:50 40B G U17 2X
final
Race: B  
13:55     Race: A  
14:00 41A W Nov 4X+
final
Race: B  
14:05     Race: A  
14:10 41B G U15 4X+
final
Race: B  
14:15     Race: A  
14:20 42A M U19 8+
final
Race: A  
14:25 42B M Clb 8+
final
Race: A  
14:30 42C M Opn 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.