Race schedule: Canterbury Champs

This is the race schedule for the 2018 Canterbury Championships.

Gender mixed
Class
School class U18
Club (ability) senior premier
Club (other)
Masters class
Boat and and
Seats

Saturday, 13th January 2018

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:00 1 W Opn 8X+
heat
Race: 1  
B 07:05 2 W Opn 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
C 07:10     Race: 2  
D 07:15 3 W U19 4+
heat
Race: 1 Fastest 10 -> Final
E 07:20     Race: 2  
F 07:25 4 W Clb 4+
heat
Race: 1  
G 07:30 5 M U19 4+
heat
Race: 1  
H 07:35 6 M Clb 4+
heat
Race: 1  
I 07:40 7 M Opn 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
J 07:45     Race: 2  
K 07:50     Race: 3  
L 07:55     Race: 4  
M 08:00 8 B U15 4+
heat
Race: 1  
N 08:05 9 M Nov 4+
heat
Race: 1  
N   10 M Int 4+
heat
Race: 1  
O 08:15 11 M Opn 8X+
heat
Race: 1  
P 08:20 12 B U16 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
Q 08:25     Race: 2  
R 08:30 13 B U17 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
S 08:35     Race: 2  
T 08:40 14 G U16 4+
heat
Race: 1 All->Final
U 08:45 15 G U17 4+
heat
Race: 1 Fastest 10 -> Final
V 08:50     Race: 2  
W 08:55 16 W U19 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
X 09:00     Race: 2  
Y 09:05 17 W Clb 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
Z 09:10     Race: 2  
A 09:15 18 W Opn 2-
heat
Race: 1 All->Final
B 09:20 19 M U19 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
C 09:25     Race: 2  
D 09:30 20 M Clb 4X-
heat
Race: 1 All->Final
E 09:35 21 M Opn 4-
heat
Race: 1 All->Final
F 09:40 22 W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
G 09:45     Race: 2  
H 09:50 23 W Int 4+
heat
Race: 1 All->Final
I 09:55 24 G U15 4+
heat
Race: 1 All->Final
J 10:00 25 B U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
K 10:05 26 B U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
L 10:10 27 G U16 1X
heat
Race: 1 1,2,3->A Final
M 10:15     Race: 2  
N 10:20     Race: 3  
O 10:25 28 G U17 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
P 10:30     Race: 2  
Q 10:35 29 M Nov 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
R 10:40     Race: 2  
S 10:45 30 M Int 2X
heat
Race: 1 All->Final
T 10:50 31 B U15 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
U 10:55     Race: 2  
V 11:00 32 M Mst 1X (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
W 11:05 33 W Mst 1X (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
X 11:10 34 W U19 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
Y 11:15     Race: 2  
Z 11:20 35 W Clb 2-
heat
Race: 1 All->Final
Z   36 W Opn 4-
heat
Race: 1 All->Final
A 11:25 37 M U19 1X
heat
Race: 1 1,2 + 2NF->A Final; 10 Next Fastest->B Final
B 11:30     Race: 2  
C 11:35     Race: 3  
D 11:40     Race: 4  
E 11:45 38 M Clb 1X
heat
Race: 1 1,2,3 + 1NF->A Final; 4,5,6 + 2NF->B Final
F 11:50     Race: 2  
G 11:55     Race: 3  
H 12:00 36 W Opn 4-
heat
Race: 1 All->Final
H   39 M Opn 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->A Final
I 12:05     Race: 2  
J 12:10 40 B U16 4+
heat
Race: 1 All->Final
K 12:15 41 B U17 4+
heat
Race: 1 All->Final
L 12:20 42 G U16 8+
heat
Race: 1  
L   43 G U17 8+
heat
Race: 1  
M 12:30 44 M Mst 4± (1000m)
heat
Race: 1  
M   45 W Mst 4± (1000m)
heat
Race: 1  
N 12:40 46 W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2,3->A Final; 4,5,6->B Final
O 12:45     Race: 2  
P 12:50     Race: 3  
Q 12:55 47 W Int 2X
heat
Race: 1 All->Final
R 13:00 48 G U15 2X
heat
Race: 1 1,2,3->A Final
S 13:05     Race: 2  
T 13:10     Race: 3  
U 13:15 49 M Nov 8+
heat
Race: 1  
U   51 B U15 8+
heat
Race: 1  
V 13:20 52 W U19 4X+
heat
Race: 1 All->Final
W 13:25 53 W Clb 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
X 13:30     Race: 2  
Y 13:35 54 W Opn 2X
heat
Race: 1 All->Final
Z 13:40 55 B U16 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
A 13:45     Race: 2  
B 13:50 56 B U17 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
C 13:55     Race: 2  
D 14:00 57 M U19 2-
heat
Race: 1 All->Final
E 14:05 58 M Clb 2-
heat
Race: 1 All->Final
F 14:10 59 M Opn 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4,5,6->A Final
G 14:15     Race: 2  
H 14:20 60 M Mst 2X (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
I 14:25 61 W Mst 2X (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
J 14:30 62 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
K 14:35     Race: 2  
L 14:40 63 G U17 4X+
heat
Race: 1 All->Final
M 14:45 64 W Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 14:50 65 W Int 8+
heat
Race: 1  
N   66 G U15 8+
heat
Race: 1  
O 15:00 67 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
P 15:05     Race: 2  
Q 15:10 68 B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
R 15:15     Race: 2  
S 15:20 69 W U19 8+
heat
Race: 1  
S   70 W Clb 8+
heat
Race: 1  
S   71 W Opn 8+
heat
Race: 1  
T 15:35 72 M U19 4X+
heat
Race: 1  
U 15:40 73 M Clb 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
V 15:45     Race: 2  
W 15:50 74 M Opn 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8,9->B Final
X 15:55     Race: 2  
Y 16:00 75 M Nov 4X+
heat
Race: 1  
Y   76 M Int 4X+
heat
Race: 1  
Z 16:10 77 B U15 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
A 16:15     Race: 2  
B 16:20 78 G U16 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
C 16:25     Race: 2  
D 16:30 79 G U17 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
E 16:35     Race: 2  
F 16:40 80 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
G 16:45     Race: 2  
H 16:50 81 W Int 4X+
heat
Race: 1 All->Final
I 16:55 82 G U15 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
J 17:00     Race: 2  
K 17:05 83 W U19 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated
L 17:10     Race: 2  
M 17:15 84 W Clb 4X-
heat
Race: 1 All->Final
N 17:20 85 W Opn 4X-
heat
Race: 1 All->Final
O 17:25 86 M U19 8+
heat
Race: 1 All->Final
P 17:30 87 M Clb 8+
heat
Race: 1  
P   88 M Opn 8+
heat
Race: 1  

Sunday, 14th January 2018

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:00 1 W Opn 8X+
final
Race: A  
B 07:05 2 W Opn 1X
final
Race: A  
C 07:10 3 W U19 4+
final
Race: A  
D 07:15 4 W Clb 4+
final
Race: A  
E 07:20 5 M U19 4+
final
Race: A  
F 07:25 6 M Clb 4+
final
Race: A  
G 07:30 7 M Opn 1X
final
Race: B  
H 07:35     Race: A  
I 07:40 8 B U15 4+
final
Race: A  
J 07:45 9 M Nov 4+
final
Race: A  
J   10 M Int 4+
final
Race: A  
K 07:50 11 M Opn 8X+
final
Race: A  
L 07:55 12 B U16 2X
final
Race: A  
M 08:00 13 B U17 2X
final
Race: A  
N 08:05 14 G U16 4+
final
Race: A  
O 08:10 15 G U17 4+
final
Race: A  
P 08:15 16 W U19 1X
final
Race: A  
Q 08:20 17 W Clb 1X
final
Race: A  
R 08:25 18 W Opn 2-
final
Race: A  
S 08:30 19 M U19 2X
final
Race: A  
T 08:35 20 M Clb 4X-
final
Race: A  
U 08:40 21 M Opn 4-
final
Race: A  
V 08:45 22 W Nov 4+
final
Race: A  
W 08:50 23 W Int 4+
final
Race: A  
X 08:55 24 G U15 4+
final
Race: A  
Y 09:00 25 B U16 8+
final
Race: A  
Z 09:05 26 B U17 8+
final
Race: A  
A 09:10 27 G U16 1X
final
Race: A  
B 09:15 28 G U17 1X
final
Race: A  
C 09:20 29 M Nov 2X
final
Race: A  
D 09:25 30 M Int 2X
final
Race: A  
E 09:30 31 B U15 2X
final
Race: A  
F 09:35 32 M Mst 1X (1000m)
final
Race: A  
G 09:40 33 W Mst 1X (1000m)
final
Race: A  
H 09:45 34 W U19 2-
final
Race: A  
I 09:50 35 W Clb 2-
final
Race: A  
I   36 W Opn 4-
final
Race: A  
J 09:55 37 M U19 1X
final
Race: B  
K 10:00     Race: A  
L 10:05 38 M Clb 1X
final
Race: B  
M 10:10     Race: A  
N 10:15 39 M Opn 2-
final
Race: A  
O 10:20 40 B U16 4+
final
Race: A  
P 10:25 41 B U17 4+
final
Race: A  
Q 10:30 42 G U16 8+
final
Race: A  
Q   43 G U17 8+
final
Race: A  
R 10:35 44 M Mst 4± (1000m)
final
Race: A  
R   45 W Mst 4± (1000m)
final
Race: A  
S 10:40 46 W Nov 2X
final
Race: B  
T 10:45     Race: A  
U 10:50 47 W Int 2X
final
Race: A  
V 10:55 48 G U15 2X
final
Race: A  
W 11:00 49 M Nov 8+
final
Race: A  
W   51 B U15 8+
final
Race: A  
X 11:05 52 W U19 4X+
final
Race: A  
Y 11:10 53 W Clb 2X
final
Race: A  
Z 11:15 54 W Opn 2X
final
Race: A  
A 11:20 55 B U16 1X
final
Race: A  
B 11:25 56 B U17 1X
final
Race: A  
C 11:30 57 M U19 2-
final
Race: A  
D 11:35 58 M Clb 2-
final
Race: A  
E 11:40 59 M Opn 4X-
final
Race: A  
F 11:45 60 M Mst 2X (1000m)
final
Race: A  
G 11:50 61 W Mst 2X (1000m)
final
Race: A  
H 11:55 62 G U16 4X+
final
Race: A  
I 12:00 63 G U17 4X+
final
Race: A  
J 12:05 64 W Nov 8+
final
Race: A  
K 12:10 65 W Int 8+
final
Race: A  
K   66 G U15 8+
final
Race: A  
L 12:15 67 B U16 4X+
final
Race: A  
M 12:20 68 B U17 4X+
final
Race: A  
N 12:25 36 W Opn 4-
final
Race: A  
N   69 W U19 8+
final
Race: A  
N   70 W Clb 8+
final
Race: A  
N   71 W Opn 8+
final
Race: A  
O 12:30 72 M U19 4X+
final
Race: A  
P 12:35 73 M Clb 2X
final
Race: A  
Q 12:40 74 M Opn 2X
final
Race: A  
R 12:45 75 M Nov 4X+
final
Race: A  
R   76 M Int 4X+
final
Race: A  
S 12:50 77 B U15 4X+
final
Race: A  
T 12:55 78 G U16 2X
final
Race: A  
U 13:00 79 G U17 2X
final
Race: A  
V 13:05 80 W Nov 4X+
final
Race: A  
W 13:10 81 W Int 4X+
final
Race: A  
X 13:15 82 G U15 4X+
final
Race: A  
Y 13:20 83 W U19 2X
final
Race: A  
Z 13:25 84 W Clb 4X-
final
Race: A  
A 13:30 85 W Opn 4X-
final
Race: A  
B 13:35 86 M U19 8+
final
Race: A  
C 13:40 87 M Clb 8+
final
Race: A  
C   88 M Opn 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.