You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008.
Results: Canterbury Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
note: ctrl+click the previous/next event above to apply current filters to those events
Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: John Morrison
Boat: Morrison
|
|||
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
WLCO
Coached by: George Murray
|
|||
Entity
OTA*
OTA*
Otago |
Crew
#1
OTA*
Composite crew. Coached by: Dylan Davis & Lauren Gibb
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#21
WRAC
Coached by: John Robinson & Matt Straker
|
|||
Entity
SHIR
SHIR
Canterbury |
Crew
#1
SHIR
Coached by: James Lilley & McGregor Best
|
|||
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#1
OBHC
Coached by: Jack McLaughlan & Thomas Ryan
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#2
WTUC
Coached by: John Morrison
Boat: Wilding 4
|
|||
Entity
STCC
STCC
Canterbury
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
STCC
[AVNC]
Coached by: Alex Coulthard
|
|||
Entity
SHIR
SHIR
Canterbury |
Crew
#3
SHIR
Coached by: James Lilley & Daniel McDowell
|
|||
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#2
OBHC
Niall Alexander (stroke), Charlie Tisdall, Tamati Dennison, Cameron McFarlane + George Anderson (cox)
Coached by: Jack McLaughlan & Thomas Ryan
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: John Morrison
Boat: Morrison
|
|||
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
WLCO
Coached by: George Murray
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#21
WRAC
Coached by: John Robinson & Matt Straker
|
|||
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#1
OBHC
Coached by: Jack McLaughlan & Thomas Ryan
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#2
WTUC
Coached by: John Morrison
Boat: Wilding 4
|
|||
Entity
SHIR
SHIR
Canterbury |
Crew
#2
SHIR
Coached by: James Lilley & Daniel McDowell
|
|||
Entity
CBHS
CBHS
Canterbury |
Crew
#1
CBHS
|
|||
Entity
OTAC
OTAC
Otago
Entity
JMCG
JMCG
Otago |
Crew
#2
OTAC
[JMCG]
Coached by: Dylan Davis & Lauren Gibb
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
OTA*
OTA*
Otago |
Crew
#1
OTA*
Composite crew. Coached by: Dylan Davis & Lauren Gibb
|
|||
Entity
STCC
STCC
Canterbury
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
STCC
[AVNC]
Coached by: Alex Coulthard
|
|||
Entity
SHIR
SHIR
Canterbury |
Crew
#1
SHIR
Coached by: James Lilley & McGregor Best
|
|||
Entity
SHIR
SHIR
Canterbury |
Crew
#3
SHIR
Coached by: James Lilley & Daniel McDowell
|
|||
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#2
OBHC
Niall Alexander (stroke), Charlie Tisdall, Tamati Dennison, Cameron McFarlane + George Anderson (cox)
Coached by: Jack McLaughlan & Thomas Ryan
|
|||
Entity
STBD
STBD
Canterbury |
Crew
#1
STBD
Harison Staples (stroke), Quinn O'Sullivan, Jamie Warren-Thompson, Hugo van Herel + Dominic Morgan (cox)
Coached by: Scott Rogers
|
|||
Entity
CASH
CASH
Canterbury
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CASH
[CTYC]
Coached by: Hayden Soper & Joe Young
|
You can swap to a collapsed version of the results, which combines the various classes for an event.
Social