You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008.
Results: Canterbury Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
note: ctrl+click the previous/next event above to apply current filters to those events
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SHIR
SHIR
Canterbury |
Crew
#3
SHIR
Coached by: Tim Chapman & Daniel McDowell
|
|||
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#2
OTAC
Coached by: Dylan Davis & Jack McLaughlin
|
|||
Entity
STCC
STCC
Canterbury
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
STCC
[AVNC]
Coached by: Ben Wright
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#2
INVC
[JHAR]
Coached by: Julie Dyer
|
|||
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#2
OBHC
Coached by: Lauren Gibb & Thomas Ryan
|
|||
Entity
BURN
BURN
Canterbury
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
BURN
[AVNC]
Coached by: Christina Blackford & Rob Meates
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#11
WRAC
[MLBB]
Coached by: Clayton Lindstrom & Glen Marfell
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury
Entity
TIMB
TIMB
Canterbury |
Crew
#30
TIMC
[TIMB]
Coached by: Brian Smith & Liam Parker
|
|||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin Maker & Sarah Henderson
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall & Mary Hefford
|
|||
Entity
OBHC
OBHC
Otago |
Crew
#1
OBHC
Coached by: Lauren Gibb & Thomas Ryan
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Josh Schmidt
|
|||
Entity
STCC
STCC
Canterbury
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
STCC
[AVNC]
Coached by: Ben Wright & Jack Wassell
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#2
WTUC
Coached by: John Alexander
Boat: Lonestar
|
|||
Entity
OTAC
OTAC
Otago
Entity
JMCG
JMCG
Otago |
Crew
#3
OTAC
[JMCG]
Coached by: Dylan Davis & Jack McLaughlin
|
|||
Entity
SHIR
SHIR
Canterbury |
Crew
#2
SHIR
Coached by: Tim Chapman & David Knight
|
|||
Entity
CROC
CROC
Otago |
Crew
#1
CROC
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#13
WRAC
[MLBB]
Coached by: Clayton Lindstrom & Glen Marfell
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#3
TWLC
Coached by: Kelvin Maker & Sarah Henderson
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#3
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Julie Dyer
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Kaye Surgenor & Matt Straker
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago
Entity
KHSD
KHSD
Otago |
Crew
#2
NOEC
[KHSD]
Coached by: Hayden George
|
|||
Entity
BURN
BURN
Canterbury
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
BURN
[AVNC]
Coached by: Christina Blackford & Rob Meates
|
|||
Entity
OTAC
OTAC
Otago
Entity
JMCG
JMCG
Otago |
Crew
#1
OTAC
[JMCG]
Coached by: Dylan Davis & Jack McLaughlin
|
|||
Entity
SHIR
SHIR
Canterbury |
Crew
#1
SHIR
Coached by: Tim Chapman & Daniel McDowell
|
This regatta provides for recognition of more than one class within an event. You can swap to an expanded version of the results, which shows the various classes. Because an event can cover several classes the event class code listed here is a 'common denominator' class.
Social