Draft race schedule: Canterbury Champs
This is the race schedule for the 2024 Canterbury Championships.
click a filter below to remove it
The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.
Saturday, 13th January 2024
Time | Event | Division | Progression | |
---|---|---|---|---|
09:00 | 1 | G U17 8+ heat |
Race: 1 | All->Final |
09:04 | 2 | B U17 4+ heat |
Race: 1 | All->Final |
09:08 | 3 | G U15 4X+ heat |
Race: 1 | 1,2,3,4,5->A Final; Rest->B Final |
09:12 | Race: 2 | |||
09:16 | 4 | M Prm 1X heat |
Race: 1 | Fastest 10 -> Final |
09:20 | Race: 2 | |||
09:24 | 5 | M Snr 1X heat |
Race: 1 | 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated |
09:28 | Race: 2 | |||
09:32 | 6 | W Prm 4X- heat |
Race: 1 | All->Final |
09:36 | 7 | W U19 4X+ heat |
Race: 1 | All->Final |
09:40 | 8 | M Opn 8X+ heat |
Race: 1 | All->Final |
09:44 | 9 | M Clb 8+ heat |
Race: 1 | All->Final |
09:48 | 10 | W Clb 8+ heat |
Race: 1 | All->Final |
09:52 | 11a | M Mst 1X (1000m) division |
Race: 1 | |
09:56 | Race: 2 | |||
10:00 | 12 | W Nov 2X heat |
Race: 1 | 1,2,3 + Next Fastest->Final; Rest Eliminated |
10:04 | Race: 2 | |||
10:08 | Race: 3 | |||
10:12 | 13 | M Nov 4+ heat |
Race: 1 | All->Final |
10:16 | 14 | B U16 2X heat |
Race: 1 | 1,2,3 + Next Fastest->Final; Rest Eliminated |
10:20 | Race: 2 | |||
10:24 | Race: 3 | |||
10:28 | 15 | G U16 4X+ heat |
Race: 1 | 1,2,3 + Next Fastest->Final; Rest Eliminated |
10:32 | Race: 2 | |||
10:36 | Race: 3 | |||
10:40 | 16 | M U19 4+ heat |
Race: 1 | All->Final |
10:44 | 17 | M Prm 4- heat |
Race: 1 | All->Final |
10:48 | 18 | W Prm 2- heat |
Race: 1 | All->Final |
10:52 | 19 | W Snr 2- heat |
Race: 1 | 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated |
10:56 | Race: 2 | |||
11:00 | 20 | B U15 4+ heat |
Race: 1 | All->Final |
11:04 | 21 | M Clb 1X heat |
Race: 1 | 1,2->Final; Rest Eliminated |
11:08 | Race: 2 | |||
11:12 | Race: 3 | |||
11:16 | Race: 4 | |||
11:20 | Race: 5 | |||
11:24 | 22 | W Clb 4X- heat |
Race: 1 | All->Final |
11:28 | 23 | W Opn 8X+ heat |
Race: 1 | All->Final |
11:32 | 24 | M Int 4X+ heat |
Race: 1 | Fastest 10 -> Final |
11:36 | Race: 2 | |||
11:40 | 25 | G U17 1X heat |
Race: 1 | 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated |
11:44 | Race: 2 | |||
11:48 | 26 | B U17 2X heat |
Race: 1 | 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated |
11:52 | Race: 2 | |||
11:56 | 27 | B U16 4+ heat |
Race: 1 | 1,2,3,4,5->Final; Rest Eliminated |
12:00 | Race: 2 |
This regatta provides for recognition of more than one class within an event. You can swap to an expanded version of the schedule, which shows the various classes. Because an event can cover several classes the event class code listed here is a 'common denominator' class.
Social