Race schedule: Hawkes Bay Cup Regatta

This is the race schedule for the 2019 Hawkes Bay Cup Regatta.

Saturday, 5th January 2019

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 14:00 1 W Opn 2-
prelim
Steven Laracy TV and Audio Race: 1  
B 14:07 2 M Nov 2X
heat
Hansen Property Group Race: 1 1,2,3->A Final; 4,5,6->B Final
C 14:11       Race: 2  
D 14:15 3 W Clb 1X
heat
Norris Family Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final; 5->C Final
E 14:19       Race: 2  
F 14:23       Race: 3  
G 14:27 4 M Clb 4X+
prelim
Hawke's Bay Refrigeration (2005) Limited Race: 1  
H 14:34 5 M Opn 2-
prelim
Classic Sheepskins Race: 1  
I 14:41 7 W Opn 8+
prelim
Lunn & Associates Race: 1  
J 14:58 8 W Nov 2X
heat
Souness Stone Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final; 5,6->C Final
K 15:02       Race: 2  
L 15:06       Race: 3  
M 15:13 9 W Clb 4X+
heat
Lawson Robinson Barristers and Solicitors Race: 1 1,2,3->A Final; 4,5,6->B Final
N 15:27       Race: 2  
O 15:31 10 M Opn 1X
prelim
FL Bone Race: 1  
P 15:38 11 M Nov 8X+
prelim
Unison Networks Limited Race: 1  
Q 15:45 12 M Clb 2X
heat
True Earth Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final; 5->C Final
R 15:49       Race: 2  
S 15:53       Race: 3  
T 15:58 13 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2,3->A Final; 4,5->B Final
U 16:02       Race: 2  
V 16:06 14 M Opn 4-
prelim
The Orchard Store Race: 1  
W 16:13 15 W Opn 1X
prelim
BP Clive Race: 1  
X 16:37 17 M Opn 2X
heat
Concept Master Builders Race: 1 1,2,3->A Final; 4,5->B Final
Y 16:41       Race: 2  
Z 16:45 18 W Opn 4-
prelim
BP Clive Race: 1  
A 16:52 19 W Clb 8+
prelim
True Earth Race: 1  
B 17:07 20 M Nov 4X+
prelim
Hawke's Bay Refrigeration (2005) Limited Race: 1  
C 17:15 21 M Clb 4+
prelim
Race: 1  
D 17:22 22 Mst 4X-
prelim
My Skin Hawke's Bay Race: 1  
E 17:29 23 W Opn 2X
heat
Crombie Lockwood Race: 1 1,2,3->A Final; 4,5->B Final
F 17:33       Race: 2  
G 17:37 24 W Nov 8X+
prelim
Langley Twigg Law Race: 1  
H 17:44 25 M Clb 1X
heat
Building Logic Race: 1 1,2,3->A Final; 4,5,6->B Final
I 17:48       Race: 2  
J 18:12 26 W Clb 4+
heat
Deakin Trucks Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
K 18:16       Race: 2  
L 18:20 27 Mst 2X
prelim
BP Clive Race: 1  
M 18:27 28 M Opn 4X-
prelim
Ritchie Family Race: 1  
N 18:34 29 M Nov 4+
prelim
Race: 1  
O 18:47 30 M Clb 8+
prelim
True Earth Race: 1  
P 18:54 31 W Clb 2X
heat
TR Group Race: 1 1->A Final; 2->B Final; 3->C Final; 4->D Final
Q 18:58       Race: 2  
R 19:02       Race: 3  
S 19:06       Race: 4  
T 19:10       Race: 5  
U 19:14 32 Mst 1X
prelim
Steven Laracy TV and Audio Race: 1  
V 19:26 33 W Nov 4+
prelim
0800 Sunshade Race: 1  
W 19:33 34 W Opn 4X-
prelim
Crombie Lockwood Race: 1  
X 19:47 35 M Opn 8+
prelim
Race: 1  
Y 19:54 41s M Opn 1X (250m)
prelim
  Race: 1 - - CANCELLED - -
Z 20:01 42s W Opn 1X (250m)
prelim
  Race: 1 - - CANCELLED - -
A 20:08 43s Mx Opn 2X (250m)
prelim
  Race: 1 - - CANCELLED - -
B 20:15 44s Mx Opn 4X± (250m)
prelim
  Race: 1 - - CANCELLED - -
C 20:22 46s Mx Opn 8+ (250m)
prelim
  Race: 1 - - CANCELLED - -

Sunday, 6th January 2019

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 1 W Opn 2-
final
Steven Laracy TV and Audio Race: A  
B 08:07 2 M Nov 2X
final
Hansen Property Group Race: B  
C 08:14       Race: A  
D 08:21 3 W Clb 1X
final
Norris Family Race: C  
E 08:28       Race: B  
F 08:35       Race: A  
G 08:42 4 M Clb 4X+
final
Hawke's Bay Refrigeration (2005) Limited Race: A  
H 08:49 5 M Opn 2-
final
Classic Sheepskins Race: A  
I 08:56 7 W Opn 8+
final
Lunn & Associates Race: A  
J 09:01 8 W Nov 2X
final
Souness Stone Race: C  
K 09:08       Race: B  
L 09:15       Race: A  
M 09:22 9 W Clb 4X+
final
Lawson Robinson Barristers and Solicitors Race: B  
N 09:29       Race: A  
O 09:36 10 M Opn 1X
final
FL Bone Race: A  
P 09:43 11 M Nov 8X+
final
Unison Networks Limited Race: A  
Q 09:50 12 M Clb 2X
final
True Earth Race: B  
Q         Race: C  
R 09:57       Race: A  
S 10:04 13 W Nov 4X+
final
Race: B  
T 10:10       Race: A  
U 10:16 14 M Opn 4-
final
The Orchard Store Race: A  
V 10:23 15 W Opn 1X
final
BP Clive Race: A  
W 10:30 17 M Opn 2X
final
Concept Master Builders Race: B  
X 10:36       Race: A  
Y 10:43 18 W Opn 4-
final
BP Clive Race: A  
Z 10:50 19 W Clb 8+
final
True Earth Race: A  
A 10:57 20 M Nov 4X+
final
Hawke's Bay Refrigeration (2005) Limited Race: A  
B 11:04 21 M Clb 4+
final
Race: A  
C 11:10 22 Mst 4X-
final
My Skin Hawke's Bay Race: A  
D 11:17 23 W Opn 2X
final
Crombie Lockwood Race: B  
E 11:24       Race: A  
F 11:31 24 W Nov 8X+
final
Langley Twigg Law Race: A  
G 11:38 25 M Clb 1X
final
Building Logic Race: B  
H 11:45       Race: A  
I 11:52 26 W Clb 4+
final
Deakin Trucks Race: B  
J 11:59       Race: A  
K 12:06 27 Mst 2X
final
BP Clive Race: A  
L 12:13 28 M Opn 4X-
final
Ritchie Family Race: A  
M 12:20 29 M Nov 4+
final
Race: A  
N 12:27 30 M Clb 8+
final
True Earth Race: A - - CANCELLED - -
O 12:34 31 W Clb 2X
final
TR Group Race: D  
P 12:41       Race: C  
Q 12:48       Race: B  
R 12:55       Race: A  
S 13:02 32 Mst 1X
final
Steven Laracy TV and Audio Race: A  
T 13:09 33 W Nov 4+
final
0800 Sunshade Race: A  
U 13:16 34 W Opn 4X-
final
Crombie Lockwood Race: A  
V 13:23 35 M Opn 8+
final
Race: A  
W 13:50 41s M Opn 1X (250m)
final
  Race: A  
X   42s W Opn 1X (250m)
final
  Race: A  
Y   43s Mx Opn 2X (250m)
final
  Race: A  
Z 13:51 44s Mx Opn 4X± (250m)
final
  Race: A  
A   46s Mx Opn 8+ (250m)
final
  Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.