You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2018, 2014, 2009, 2008, 2007.
Results: Invercargill RC Sprint Regatta
These static regatta results provide basic access to the outcome of the regatta.
They are not usually linked to from the profiles of the competitors or clubs/schools involved.
time | lane | place | club | crew | |
---|---|---|---|---|---|
Race 1: MO&C 2- | |||||
8:00 | 1 | 5(1c) | WHOC3 | (C) | S Barnsdale, A Sapwell |
2 | 2o | WHOC1 | (O) | M Malcom, M O'Connor | |
3 | 1o | WHOC2 | (O) | A O'Connor, A Svoboda RPCS | |
4 | 3o | INVC1 | (O) | H Cohen [1X] | |
5 | 4o | AWRC1 | (O) | S Geary, K Flutey | |
6 | 7(3c) | INVC2 | (C) | I Hamilton, A Murray | |
7 | 6(2C) | INVC3 | (C) | J Maher, N Hill | |
Race 2: WU16/U18 4x+ | |||||
8:05 | 1 | INVC4 | (U16) | B Mead, J Wright, E Prendergast, T Wright (P Tuffley) | |
2 | WHOC5 | (U16) | E Wilkins, O Faulkner, K Moffat, B Shepherd (A McDonald) | ||
3 | 1 U16 | INVC3 | (U16) | A Calder, C Calder, M Tupoutoa, S Dalzell | |
4 | 2 U16 | WHOC3 | (U16) | A Jenkins, O MacDonald, A Ronald, P Barnsdale (K Duthie) | |
5 | 3 U18 | WHOC1 | (U18) | O Capil, J Hayes, T Duncan, B Corkery | |
6 | WHOC2 | (U18) | E Dolman, E Hughes, J Ronald, A Stiles | ||
7 | 1 U18 | INVC1 | (U18) | J van Rossum, L Heenan, S Young, G Dunne | |
8 | 3 U16 | WHOC4 | (U16) | K Todd, E Hamilton, T Proughting, M Furness (I Forde) | |
9 | 2 U18 | INVC2 | (U18) | B McCulloch, K Eade, I Forde, I Mitchell | |
Race 3: MC 1x | |||||
8:15 | 1 | 4 | INVC2 | H Kerr | |
2 | INVC3 | K Gilmore | |||
3 | 2 | INVC1 | J Findley | ||
4 | 1 | WHOC1 | T Pascoe | ||
5 | DUAC3 | D Trask | |||
6 | DUAC2 | R Fulton | |||
7 | 5 | DUAC1 | K Harris | ||
8 | 6 | WHOC2 | (O) | T Jenkins | |
9 | 3 | WHOC2 | S Barnesdale | ||
Race 4: WO&C 2- | |||||
8:25 | 1 | 1 C | DUAC1 | (C) | L Morait, C Lowe [2X] |
2 | 3 O | WHOC3 | (O) | K Froude, K Froude | |
3 | 2 O | WHOC2 | (O) | B Allan, T Young | |
4 | 1 O | WHOC1 | (O) | S Barnes, G Behrent | |
Race 5: MU16/U18 4x+ | |||||
8:30 | 1 | WHOC1 | (U18) | T Jenkins, M Innes, S McLeod, H Stewart | |
2 | 2 U16 | WHOC2 | (U16) | S Jones, B McLeod, J Price, E Phillips | |
3 | 2 U18 | INVC2 | (U18) | M Black, J Millar, S O'Connell, T Yaxley | |
4 | 1 U16 | DUAC1 | (U16) | M Duncan, S Galletly, I Scherp, M Enright (S Garratt) | |
5 | 1 U18 | INVC1 | (U18) | N Hill, J Maher, J Hercus, H van Schaik | |
Race 6: WU18 1x | |||||
8:45 | 1 | 5 | WHOC1 | M Shepherd | |
2 | 4 | INVC3 | L Heenan | ||
3 | 3 | INVC2 | K Eade | ||
4 | 1 | INVC1 | J van Rossum | ||
5 | 2 | DUAC1 | J Linwood | ||
6 | 3 | INVC4 | C Calder | ||
Race 7: MM 2x U60/60+ | |||||
8:55 | 1 | WHOC1 | S Tinnock, J O'Connor | ||
2 | 3 +60 | INVC4 | (60+) | R Riley, A Ellman-Brown | |
3 | 3 | INVC1 | I Hamilton, A Murray | ||
4 | 1 +60 | INVC2 | (60+) | D Galbraith, P Sinclair | |
5 | AWRC1 | F Dean, G Finnerty | |||
6 | 2 +60 | RIVC1 | (60+) | J Wilson, B Thomson | |
7 | 1 | DUAC1 | S Smith, Q Annan | ||
8 | 2 | INVC3 | K Flutey, F Price | ||
9 | RIVC2 | (60+) | Woodward, Blakie | ||
10 | INVC5 | (60+) | H Arnistedt, D Jamieson | ||
11 | RIVC1 | M Day, S Dyer | |||
Race 8: WO&C 4x | |||||
9:05 | 1 | 2 O | WHOC2 | (O) | B Allan, L Comer, Kris Froud, O Capil |
2 | 3 O | WHOC3 | (O) | T Young, A Coote, Kate Froude, tba, B Corkery | |
3 | 2 C | INVC2 | (C) | A Calder, C Calder, J Seaton-Vaine, G Yaxley | |
4 | 1 C | INVC1 | (C) | B McCulloch, S Young, G Dunne, M Fraser | |
5 | 1 O | WHOC1 | (O) | S Barnes, L Owen, T Duncan, G Behrent | |
Race 9: MU18 1x | |||||
9:10 | 1 | DUAC4 | S Galletly | ||
2 | H1 1 | DUAC3 | K Harris | ||
3 | DUAC2 | M Duncan | |||
4 | WHOC3 | A Sapwell | |||
5 | DUAC1 | R Fulton | |||
6 | H1 2 | WHOC2 | T Jenkins | ||
7 | H1 3 | INVC3 | J Maher | ||
8 | INVC2 | J Hercus | |||
9 | H2 3 | INVC1 | H van Schaik | ||
10 | WHOC5 | N Shields | |||
11 | H2 1 | WHOC1 | T Pascoe | ||
12 | INVC4 | N Hill | |||
13 | WHOC4 | G Redpath | |||
14 | H2 2 | WHOC6 | S Barnsdale | ||
Race 10: WM 2x | |||||
9:15 | 1 | 2 | INVC3 | C North, R Moore | |
2 | RIVC1 | T Miller, J Dwyer | |||
3 | |||||
4 | INVC2 | ||||
5 | 1 | INVC1 | E Rubio, W Fisher | ||
Race 11: MN 4+ | |||||
9:25 | 1 | 1 | WHOC1 | J Capil, C Gibson, J Hayes, J Lege | |
2 | AWRC1 | K Sim, R Wilks, G Finnerty, F Dean | |||
Race 12: MO&C 4x | |||||
9:30 | 1 | 1 C | INVC2 | (C) | K Gilmore, C Wilton, I Hamilton, A Murray |
2 | 2 O | INVC1 | (O) | R Hamilton, H Cohen, H Kerr, J Findley | |
3 | 1 O | WHOC1 | (O) | M O'Connor, M Malcolm, S Barnsdale, O Behrent | |
4 | 2 C | DUAC1 | (C) | I Scherp, J Kane, R Frewen, M Enright | |
Race 13: WC 4+ | |||||
9:35 | No Entries | ||||
Race 14: MU16/U18 2x | |||||
9:45 | 1 | WHOC5 | (U16) | S Jones, E Phillips | |
2 | INVC4 | (U16) | M Black, T Yaxley | ||
3 | 2 | DUAC1 | (U16) | M Duncan, S Galletly | |
4 | 3 | DUAC2 | (U16) | D Trask, R Frewen | |
5 | DUAC3 | (U16) | I Scherp, M Enright | ||
6 | 1 | INVC3 | (U16) | J Maher, N Hill | |
7 | WHOC4 | (U16) | N Shields, B McLeod | ||
8 | WHOC3 | (U16) | G Redpath, J Price | ||
U18 | |||||
9 | 3 | WHOC2 | (U18) | S McLeod, H Stewart | |
10 | INVC2 | (U18) | J Millar, S O'Connell | ||
11 | WHOC1 | (U18) | M Innes, A Sapwell | ||
12 | 1 | INVC1 | (U18) | J Hercus, H van Schaik | |
13 | 2 | DUAC4 | (U18) | K Harris, R Fulton | |
Race 15: WO 1x | |||||
9:50 | 1 | WHOC2 | L Owen | ||
2 | WHOC4 | Kat Froude | |||
3 | 2 | WHOC1 | S Barnes | ||
4 | 3 | WHOC6 | Kris Froude | ||
5 | DUAC1 | J Linwood | |||
6 | 1 | WHOC3 | T Young | ||
7 | WHOC5 | B Allan | |||
Race 16: MixM 4x | |||||
9:55 | 1 | 1 | INVC3 | G Gorton, F Price, G McKenzie, R Moore | |
2 | RIVC1 | M Day, T Miller, J Dwyer, J Wilson | |||
3 | 3 | INVC2 | R Riley, D Jamieson, H Arnistedt, W Fisher | ||
4 | RIVC2 | Woodward, Blakie, Blakie, Grace | |||
5 | WHOC1 | J O'Connor, R Jenkins, D McDonald, U Carlson | |||
6 | AWRC1 | K Sim, R Wilks, G Finnerty, F Dean | |||
7 | INVC4 | D Galbraith, tba, A Wild, C North | |||
8 | 2 | INVC1 | I Hamilton, A Murray, tba, E Rubio | ||
Race 17(a): WC 2x | |||||
10:00 | 1 | 1 | WHOC2 | L Comer, A Coote | |
2 | INVC1 | B McCulloch, K Eade | |||
3 | WHOC1 | G Galloway, tba | |||
4 | 2 | INVC2 | J van Rossum, L Heenan | ||
5 | 3 | DUAC1 | L Morait, C Lowe | ||
(b): WN 2x | |||||
10:05 | 1 | 3 | INVC2 | M Kerr, K Edwards | |
2 | 2 | WHOC2 | K Moffat, O Faulkner | ||
3 | 1 | INVC1 | M Tupoutoa, S Dalzell | ||
4 | WHOC1 | E Wilkins, B Shepherd | |||
5 | WHOC4 | T Koppen-Pavlovich, K Duthie | |||
6 | WHOC3 | G Gentle, I Forde | |||
Race 18: MC 4+ | |||||
10:15 | 1 | 1 | INVC1 | K Gilmore, C Wilton, I Hamilton, A Murray | |
DUAC1 | |||||
Race 19: MO 1x | |||||
10:20 | 1 | INVC2 | R Hamilton | ||
2 | WHOC1 | M Malcolm | |||
3 | 2 | WHOC3 | O Behrent | ||
4 | WHOC4 | T Pasoe | |||
5 | INVC3 | J Findley | |||
6 | WHOC5 | A O'Connor | |||
7 | 3 | RPCS1 | A Soboda | ||
8 | WHOC2 | M O'Connor | |||
9 | 1 | INVC1 | H Cohen | ||
10 | INVC4 | H Kerr | |||
Race 20: WU16/U18 2x | |||||
10:25 | 1 | WHOC9 | (U16) | A Stiles, P Prouting | |
2 | 3 | WHOC5 | (U16) | A Jenkins, A Ronald | |
3 | |||||
4 | INVC4 | (U16) | J Seaton-Vaine, G Yaxley | ||
5 | 1 | INVC3 | (U16) | A Calder, C Calder | |
6 | 2 | WHOC6 | (U16) | P Barnsdale, O MacDonald | |
7 | WHOC8 | (U16) | K Todd, M Furness | ||
U18 | |||||
1 | 1 | WHOC1 | (U18) | L Comer, A Coote | |
2 | 3 | WHOC3 | (U18) | J Hayes, O Capil | |
3 | INVC1 | (U18) | S Young, G Dunne | ||
4 | INVC2 | (U18) | I Forde, I Mitchell | ||
5 | WHOC2 | (U18) | M Shepherd, T Duncan | ||
6 | WHOC4 | (U18) | E Dolman, E Hughes | ||
7 | 2 | DUAC1 | (U18) | L Morait, C Lowe | |
Race 21: WO 4- | |||||
10:30 | 1 | 2 | WHOC1 | S Barnes, L Owen, TBA, G Behrent | |
2 | 1 | WHOC2 | B Allan, T Young, Kat Froude, Kris Froude | ||
Race 22: MU16/U18 4+ | |||||
10:35 | 1 | 2 | WHOC1 | (U18) | T Jenkins, M Innes, G Barnsdale, S Mcleod |
2 | 1 | INVC1 | (U18) | J Maher, J Hercus, H van Schaik, N Hill | |
Race 23(a): MC 2x | |||||
10:40 | 1 | 2 | INVC1 | K Gilmore, C Wilton | |
2 | DUAC3 | I Scherp, M Enright | |||
3 | 1 | DUAC1 | S Smith, Q Annan | ||
4 | 3 | DUAC2 | K Harris, R Fulton | ||
(b): MN 2x | |||||
10:45 | 1 | AWRC1 | K Sim, G Finnerty | ||
2 | 3 | WHOC1 | J Capil, C Gibson | ||
3 | 2 | DUAC4 | R Frewen, J Kane | ||
4 | INVC1 | G McKenzie, A Wild | |||
5 | WHOC2 | J Hayes, J Lege | |||
6 | 1 | INVC2 | T Chittock, E Stringer | ||
Race 24: WC 1x | |||||
10:55 | 1 | 1 | INVC1 | J van Rossum | |
2 | 3 | INVC2 | K Eade | ||
3 | 2 | DUAC1 | J Linwood | ||
Race 25: MO 4- | |||||
11:00 | 1 | 1 | WHOC1 | M O'Connor, M Malcolm, S Barnsdale, O Behrent | |
Race 26: WN 4+ | |||||
11:05 | 1 | 3 | INVC2 | B Mead, J Wright, E Prendergast, T Wright (P Tuffley) | |
2 | 2 | WHOC1 | E Wilkins, O Faulkner, K Moffat, B Shepherd | ||
3 | WHOC2 | T Koppen-Pavlovich, G Gentle, I Forde, A McDonald | |||
4 | 1 | INVC1 | M Kerr, M Tupoutoa, S Dalzell, K Edwards | ||
Race 27: WO 2x | |||||
11:10 | 1 | 3 | WHOC2 | K Froude, K Froude | |
2 | 1 | WHOC3 | B Allan, T Young | ||
3 | DUAC1 | L Morait, C Lowe | |||
4 | 2 | WHOC1 | S Barnes, L Owen | ||
5 | WHOC4 | L Comer, A Coote | |||
Race 28: MM 4- | |||||
11:15 | 1 | 2 | INVC2 | R Riley, D Jamieson, H Arnistedt, D Galbraith | |
2 | RIVC1 | Woodward, Wilson, Thomson, Blakie | |||
3 | 3 | WHOC1 | J O'Connor, S Tinnock, G Dyet, T Reeves | ||
4 | 1 | INVC1 | I Hamilton, A Murray, G Gorton, F Price | ||
5 | W 1 | INVC3 | (W) | E Rubio, W Fisher, R Moore, C North | |
Race 29: MO 2x | |||||
11:25 | 1 | 3 | WHOC2 | A O'Connor, A Svoboda (RPCS) | |
2 | INVC2 | H Kerr, R Hamilton | |||
3 | AWRC1 | S Geary, K Flutey | |||
4 | 2 | WHOC1 | O Behrent, M Malcolm | ||
5 | 1 | INVC1 | H Cohen, J Findley | ||
6 | WHOC3 | M OConner, S Barnsdale | |||
Race 30: WU16/U18 4+ | |||||
11:30 | 1 | 2 u16 | WHOC1 | (U16) | A Jenkins, O MacDonald, A Ronald, P Barnsdale (B Shepherd) |
2 | 1 u16 | WHOC3 | (U16) | A Stiles, E Hughes, P Prouting, J Ronald | |
3 | 1 u18 | INVC1 | (U18) | I Mitchell, I Forde, M Fraser, J Seaton-Vaine | |
4 | 3 u16 | WHOC2 | (U16) | K Todd, D Jack, E Hamilton, M Furness (J Leith) | |
Race 31: WO 8+ | |||||
11:45 | 1 | 3 | INVC1 | L Heenan, J van Rossum, B McCulloch, K Eade, A Calder, G Dunne, S Young, C Calder | |
2 | 2 | INVC2 | (Nov) | M Kerr, K Edwards, M Tupoutoa, S Dalzell, J Wright, B Mead, E Prendergast, T Wright (P Tuffley) | |
3 | 1 | WHOC1 | B Allan, T Young, Kris Froude, Kate Froude, J Hayes, L Comer, M Shepherd, A Coote (K Allan) | ||
Race 32: MO 8+ | |||||
12:00 | 1 | 2 | WHOC1 | M O'Connor, M Malcolm, S Barnsdale, O Behrent, T Pascoe, T Jenkins, A O'Connor, A Svoboda | |
2 | INVC1 | J Maher, H van Schaick, R Hamilton, H Cohen, H Kerr, J Findley, J Hercus, N Hill | |||
3 | 3 | WHOC2 | (MM) | P Sinclair, S Tinnock, J O'Connor, T Reeves, G Dyet, D McDonald, M Behrent, R Jenkins | |
4 | 1 | WHOC1 | (WC) | B Allan, T Young, Kris Froude, Kate Froude, J Hayes, L Comer, M Shepherd, A Coote (K Allan) | |
5 | INVC2 | (MM) | I Hamilton, S Geary, A Murry, K Fluety |
Social