Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024 (#3), 2023 (#1), 2023 (#3), 2022 (#1), 2022 (#23), 2022 (#3), 2021 (#3), 2020 (#1), 2020 (#3), 2019 (#1), 2019 (#3), 2019 (#2), 2018 (#1), 2018 (#2), 2017 (#1), 2017 (#3), 2017 (#2), 2016 (#1), 2016 (#3), 2016 (#2), 2015 (#1), 2015 (#3), 2015 (#2), 2014 (#1), 2014 (#3), 2013 (#1), 2013 (#3), 2013 (#2), 2012 (#1), 2012 (#3), 2012 (#2), 2011 (#1), 2011 (#3), 2011 (#2), 2010 (#1), 2010 (#3), 2010 (#2), 2009 (#1), 2009 (#3), 2009 (#2), 2008 (#1), 2008 (#3), 2008 (#2), 2007 (#1).
Results: Cambridge Town Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
A Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HAMB
HAMB
Waikato/BoP |
Crew
#2
HAMB
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Roger Giese
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Chris Pearson
|
|||
Entity
HAMB
HAMB
Waikato/BoP |
Crew
#1
HAMB
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ross Tong
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Jonathan Brown
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Ross Tong
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Chris Pearson
|
|||
Entity
HAMB
HAMB
Waikato/BoP |
Crew
#1
HAMB
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#21
WESC
Coached by: STPA
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Dave Hanley
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#31
CAMB
Coached by: Selwyn Cleland
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Henry Horwood Verstappen (stroke), Harrison Stroud, Andrew Loveard, Jeremy Lee + Thomas Entwisle (cox)
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Roger Giese
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Carl Vincent
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Mike Trautvetter & Jeremy Coxon
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#12
SGEC
Coached by: Mark Clemo
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#21
HAMC
Coached by: Brent Whiting
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#41
NSHC
Coached by: Rob Ansell
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Ross Tong
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Gary Maude
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Jason Theobald
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#31
HAMC
Coached by: Ryan Wild
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Jack Woodbury & Izzy Paul
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Gary Maude
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#32
CAMB
Coached by: Selwyn Cleland
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Ross Tong
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Jonathan Brown
|
|||
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#1
AKGC
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Bevan Redpath (stroke), Jean-Francois Matter, Antony Howard, Charles Hosking + Jacqueline Abbot (cox)
Coached by: Diana Hatwell
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
WANC
WANC
Whanganui |
Crew
#1
WANC
Coached by: Pat Spriggens
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HAMB
HAMB
Waikato/BoP |
Crew
#2
HAMB
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Callum Mill & Henry Poor
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#11
SGEC
Coached by: Mark Clemo
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Mike Trautvetter & Jeremy Coxon
|
|||
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#2
AKGC
|
|||
Entity
SHAK
SHAK
Auckland |
Crew
#11
SHAK
|
Social