Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024 (#3), 2023 (#1), 2023 (#3), 2022 (#1), 2022 (#23), 2022 (#3), 2021 (#3), 2020 (#1), 2020 (#3), 2019 (#1), 2019 (#3), 2019 (#2), 2018 (#1), 2018 (#2), 2017 (#1), 2017 (#3), 2017 (#2), 2016 (#1), 2016 (#3), 2016 (#2), 2015 (#1), 2015 (#3), 2015 (#2), 2014 (#1), 2014 (#3), 2013 (#1), 2013 (#3), 2013 (#2), 2012 (#1), 2012 (#3), 2012 (#2), 2011 (#1), 2011 (#3), 2011 (#2), 2010 (#1), 2010 (#3), 2010 (#2), 2009 (#1), 2009 (#3), 2009 (#2), 2008 (#1), 2008 (#3), 2008 (#2), 2007 (#1).
Results: Cambridge Town Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
A Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
GLDW
GLDW
Auckland |
Crew
#1
GLDW
Coached by: Greg Reid
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#21
TGAC
Coached by: Craig Bocock & Toby Patton
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Neil Pollock
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Janey Wackrow & Nikki McLellan
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Hayden Shaw
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Neil Pollock
|
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
EGGS
EGGS
Auckland |
Crew
#1
EGGS
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#11
WESC
Coached by: Aimee Pink
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#5
STAC
Coached by: Mark Ware
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Geoff Perry & Saua Leaupepe
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Panasse van Laren (stroke), Stella Clayton-Greene, Katelyn Atitchison, Samantha Billington + Tuscany Main (cox)
Coached by: Campbell Clayton-Greene
|
|||
Entity
DIOC
DIOC
Auckland |
Crew
#1
DIOC
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#11
SGEC
Coached by: Keith Hibbert
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Laura Bonney
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Neil Pollock
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Hayden Shaw
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Laura Bonney
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#1
ONSL
Coached by: Florence Blair
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#32
CAMB
Coached by: Meredith Graham & Hannah Duncum
|
|||
Entity
WANC
WANC
Whanganui |
Crew
#1
WANC
Coached by: Barry Banks
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#4
STAC
Coached by: Roy Pickard
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#2
SKEC
Coached by: Geoff Perry & Saua Leaupepe
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#21
TGAC
Coached by: Craig Bocock & Toby Patton
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Geoff Perry & Saua Leaupepe
|
|||
Entity
EDWT
EDWT
Auckland |
Crew
#2
EDWT
Coached by: Allan Vester
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#21
NSHC
Latiesha Nathan (stroke), Charlotte Partridge, Faith Redpath, Alex Swanson + Francesca MacGregor (cox)
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#3
MERC
Coached by: Neil Pollock
|
|||
Entity
WANC
WANC
Whanganui |
Crew
#2
WANC
Samantha Mitchell (stroke), Katelin Bartlett, Bethany Torr, Zaria Harding + Eliza Blumsky-Gibbs (cox)
Coached by: Barry Banks
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#32
WESC
Coached by: MTAL
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Roy Pickard
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#11
SGEC
Coached by: Keith Hibbert
|
|||
Entity
SAMU
SAMU
Wellington |
Crew
#1
SAMU
Coached by: David Carr-Smith
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#41
NSHC
Shena Donald (stroke), Mia Cunningham South, Brianna Stockhausen, Alicia McColl + Rebecca Faletanoai (cox)
Coached by: Rob Ansell
|
|||
Entity
DIOC
DIOC
Auckland |
Crew
#2
DIOC
|
|||
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#1
TAKA
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#22
NSHC
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Janey Wackrow & Nikki McLellan
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Panasse van Laren (stroke), Stella Clayton-Greene, Katelyn Atitchison, Samantha Billington + Tuscany Main (cox)
Coached by: Campbell Clayton-Greene
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#31
WESC
Coached by: MTAL
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#22
CAMC
Coached by: Janey Wackrow & Jordan Herewini
|
|||
Entity
EDWT
EDWT
Auckland |
Crew
#1
EDWT
Coached by: Allan Vester & Trish Fenton
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Maurice Maxwell
|
|||
Entity
SAMU
SAMU
Wellington |
Crew
#2
SAMU
Meggie Morrison (stroke), Annabelle Skinner-Evers, Jessie Jamieson, Lucy Hornabrook + Stella Grubi (cox)
Coached by: David Carr-Smith
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Neil Pollock
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#11
WESC
Coached by: Aimee Pink
|
|||
Entity
DIOC
DIOC
Auckland |
Crew
#1
DIOC
|
|||
Entity
EGGS
EGGS
Auckland |
Crew
#2
EGGS
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#22
TGAC
Coached by: Craig Bocock & Toby Patten
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: WKDS
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#2
HKIC
Emilia Richards (stroke), Sarah Wenham, Charlotte Smith, Lammie Griezel-Hill + Annabelle Prescott (cox)
Coached by: Campbell Clayton-Greene
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#31
CAMB
Coached by: Meredith Graham & Jaime MacFie
|
Heat 6 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
GLDW
GLDW
Auckland |
Crew
#1
GLDW
Coached by: Greg Reid
|
|||
Entity
EGGS
EGGS
Auckland |
Crew
#1
EGGS
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#5
STAC
Coached by: Mark Ware
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#23
NSHC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Alan Greer
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#23
CAMC
Coached by: Janey Wackrow & Estee Browne
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Olivia Taylor (stroke), Zoe Bagnall, Anna Macquarrie, Shania Tawhiwhirangi-Perry + Shariden Rose Darrah (cox)
Coached by: L O'connell
|
|||
Entity
SAMU
SAMU
Wellington |
Crew
#3
SAMU
Coached by: David Carr-Smith
|
Social