Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024 (#3), 2023 (#1), 2023 (#3), 2022 (#1), 2022 (#23), 2022 (#3), 2021 (#3), 2020 (#1), 2020 (#3), 2019 (#1), 2019 (#3), 2019 (#2), 2018 (#1), 2018 (#2), 2017 (#1), 2017 (#3), 2017 (#2), 2016 (#1), 2016 (#3), 2016 (#2), 2015 (#1), 2015 (#3), 2015 (#2), 2014 (#1), 2014 (#3), 2013 (#1), 2013 (#3), 2013 (#2), 2012 (#1), 2012 (#3), 2012 (#2), 2011 (#1), 2011 (#3), 2011 (#2), 2010 (#1), 2010 (#3), 2010 (#2), 2009 (#1), 2009 (#3), 2009 (#2), 2008 (#1), 2008 (#3), 2008 (#2), 2007 (#1).
Results: Cambridge Town Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
A Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#11
NSHC
Coached by: Terry Zouch & Chris Cole
|
|||
Entity
HAMB
HAMB
Waikato/BoP |
Crew
#1
HAMB
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Marty Obrien
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#1
ONSL
Coached by: Catherine Duffin
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#2
KICC
Coached by: Leith Menzies & Conor Burns
|
|||
Entity
SHAK
SHAK
Auckland |
Crew
#12
SHAK
Chris Brokenshire (stroke), Thomas Polo, Nick Brokenshire, Johnathan Edwards + Massimo Nicholas (cox)
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Josh Wedlake
|
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#11
TGAC
Coached by: Brendan Cullum & Ryan Megson
|
|||
Entity
SHAK
SHAK
Auckland |
Crew
#11
SHAK
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Ray Hamilton & Kerry Wilkins
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
HAMB
HAMB
Waikato/BoP |
Crew
#2
HAMB
|
|||
Entity
GLDW
GLDW
Auckland |
Crew
#1
GLDW
Coached by: Greg Reid
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili & Michael Janis
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Mike Ruiterman
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SHAK
SHAK
Auckland |
Crew
#12
SHAK
Chris Brokenshire (stroke), Thomas Polo, Nick Brokenshire, Johnathan Edwards + Massimo Nicholas (cox)
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#1
ONSL
Coached by: Catherine Duffin
|
|||
Entity
HAMB
HAMB
Waikato/BoP |
Crew
#2
HAMB
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Leith Menzies & Conor Burns
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#31
CAMB
Coached by: Peter Britton & Megan Liddy
|
|||
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#3
AKGC
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#2
SKEC
Coached by: Alex Wing
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#12
TGAC
Coached by: Brendan Cullum & Ryan Megson
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HAMB
HAMB
Waikato/BoP |
Crew
#1
HAMB
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#11
TGAC
Coached by: Brendan Cullum & Ryan Megson
|
|||
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#2
AKGC
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#13
NSHC
Coached by: Terry Zouch & Chris Cole
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Emma-Jane Weller
|
|||
Entity
WANC
WANC
Whanganui |
Crew
#1
WANC
Coached by: Pat Spriggens
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#2
KICC
Coached by: Leith Menzies & Conor Burns
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili & Michael Janis
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Ray Hamilton & Kerry Wilkins
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#12
NSHC
Coached by: Terry Zouch & Mike Stanley
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#11
SGEC
Coached by: John Lawrence
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#22
WESC
Coached by: STPA
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#2
ROTC
Coached by: Fiona Bassett
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#2
COMC
Coached by: Tim Palmer
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#11
NSHC
Coached by: Terry Zouch & Chris Cole
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Marty Obrien
|
|||
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#1
AKGC
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Curtis Warner
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#21
WESC
Coached by: STPA
|
|||
Entity
SHAK
SHAK
Auckland |
Crew
#13
SHAK
|
|||
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#2
TAKA
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Josh Wedlake
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Roselle Magon & Mark Inder
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#3
KICC
Coached by: Leith Menzies & Conor Burns
|
|||
Entity
SHAK
SHAK
Auckland |
Crew
#14
SHAK
Hamish Blackhall (stroke), Sasha Rowell, Zoran Sulenta, Sebastian Serrano-Valladares + Ben Tyson (cox)
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Ray Hamilton & Kerry Wilkins
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Joseph Graham (stroke), Benjamin Rowan, Daniel Ward, Finn Patric Juhan O'Connor + Joel de Rose (cox)
Coached by: Lua Tuiomanufili & Toby Pearce
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#13
TGAC
Coached by: Brendan Cullum & Ryan Megson
|
Heat 6 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
|
|||
Entity
SHAK
SHAK
Auckland |
Crew
#11
SHAK
|
|||
Entity
GLDW
GLDW
Auckland |
Crew
#1
GLDW
Coached by: Greg Reid
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Michael Hawthorne & Brian Hawthorne
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#31
WESC
Coached by: MTAL
|
|||
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#1
TAKA
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#32
CAMB
Coached by: Megan Liddy
|
Social