Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024 (#3), 2023 (#1), 2023 (#3), 2022 (#1), 2022 (#23), 2022 (#3), 2021 (#3), 2020 (#1), 2020 (#3), 2019 (#1), 2019 (#3), 2019 (#2), 2018 (#1), 2018 (#2), 2017 (#1), 2017 (#3), 2017 (#2), 2016 (#1), 2016 (#3), 2016 (#2), 2015 (#1), 2015 (#3), 2015 (#2), 2014 (#1), 2014 (#3), 2013 (#1), 2013 (#3), 2013 (#2), 2012 (#1), 2012 (#3), 2012 (#2), 2011 (#1), 2011 (#3), 2011 (#2), 2010 (#1), 2010 (#3), 2010 (#2), 2009 (#1), 2009 (#3), 2009 (#2), 2008 (#1), 2008 (#3), 2008 (#2), 2007 (#1).
Results: Cambridge Town Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
A Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Glen Reichardt
|
|||
Entity
SHAK
SHAK
Auckland |
Crew
#11
SHAK
|
|||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson & David Potts
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Doc McDonald & Jock MacKintosh
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#31
CAMB
Coached by: Peter Britton
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
|
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Peter Moody & Ron Neighbour
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Roselle Magon & Mark Inder
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#21
WESC
Coached by: STPA
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Campbell Clayton-Greene
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Glenn Barwick & Matt Rickard
|
|||
Entity
UNWC
UNWC
Whanganui |
Crew
#1
UNWC
Coached by: Ian Brider
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Graham Smith
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson & David Potts
|
|||
Entity
SHAK
SHAK
Auckland |
Crew
#11
SHAK
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Peter Moody & Ron Neighbour
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Kirsten Stallard
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#11
TGAC
Coached by: Murray Lipinski
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#41
NSHC
Coached by: Rob Ansell & Allan Tong
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#2
ROTC
Coached by: Glen Reichardt
|
|||
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#2
AKGC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Graham Smith
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#23
CAMC
Coached by: Tom Stannard & Robin Crooks
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili & Toby Pearce
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#3
SKEC
Coached by: Marty Obrien
|
|||
Entity
GLDW
GLDW
Auckland |
Crew
#1
GLDW
Coached by: Greg Reid
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#3
BPCC
Coached by: Roselle Magon
|
|||
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#2
TAKA
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#31
CAMB
Coached by: Peter Britton
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Roselle Magon & Mark Inder
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Tom Stannard & Robin Crooks
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Kirsten Stallard
|
|||
Entity
SHAK
SHAK
Auckland |
Crew
#12
SHAK
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Marty Obrien
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Andreas Leichtfuss & Jack Stevens
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Doc McDonald & Jock MacKintosh
|
|||
Entity
UNWC
UNWC
Whanganui |
Crew
#1
UNWC
Coached by: Ian Brider
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#2
SKEC
Coached by: Marty Obrien
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#1
TAKA
|
|||
Entity
HAMB
HAMB
Waikato/BoP |
Crew
#1
HAMB
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#2
BPCC
Coached by: Roselle Magon
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#11
SGEC
Coached by: John Lawrence
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Glen Reichardt
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Glenn Barwick & Matt Rickard
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#22
CAMC
Coached by: Tom Stannard & Robin Crooks
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#1
ONSL
Coached by: Sean Durkin
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Gary Maude
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#22
WESC
Coached by: STPA
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#2
ONSL
Coached by: Sean Durkin
|
Heat 6 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#21
WESC
Coached by: STPA
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Campbell Clayton-Greene
|
|||
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#1
AKGC
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#32
CAMB
Coached by: Peter Britton
|
|||
Entity
WANC
WANC
Whanganui |
Crew
#1
WANC
Coached by: Roger Batley
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili & Michael Janis
|
Social