Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024 (#3), 2023 (#1), 2023 (#3), 2022 (#1), 2022 (#23), 2022 (#3), 2021 (#3), 2020 (#1), 2020 (#3), 2019 (#1), 2019 (#3), 2019 (#2), 2018 (#1), 2018 (#2), 2017 (#1), 2017 (#3), 2017 (#2), 2016 (#1), 2016 (#3), 2015 (#1), 2015 (#3), 2015 (#2), 2014 (#1), 2014 (#3), 2014 (#2), 2013 (#1), 2013 (#3), 2013 (#2), 2012 (#1), 2012 (#3), 2012 (#2), 2011 (#1), 2011 (#3), 2011 (#2), 2010 (#1), 2010 (#3), 2010 (#2), 2009 (#1), 2009 (#3), 2009 (#2), 2008 (#1), 2008 (#3), 2008 (#2), 2007 (#1).
Results: Cambridge Town Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
A Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Norm Charlton
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Ross Webb & Michael Harrison
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Grant Clearwater
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Sophie Wilson & Geoff Perry
|
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WTLG
WTLG
Auckland |
Crew
#1
WTLG
Coached by: Craig Smith
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#2
CAMB
Coached by: Tony Hurt & Dylan Swain
|
|||
Entity
SAMU
SAMU
Wellington |
Crew
#1
SAMU
Coached by: Rachel Gamble Flint & Catherine Duffin
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Evan Hamlet
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#21
WKOC
Coached by: Scott Wilson
|
|||
Entity
QMAR
QMAR
Wellington |
Crew
#1
QMAR
Coached by: Roy Pickard
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#2
HKIC
|
C Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Ted Phelps & Florian Schad
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
QMAR
QMAR
Wellington |
Crew
#2
QMAR
Coached by: Roy Pickard
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Chris Pearson
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#12
WESC
Coached by: Aimee Pink
|
D Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Robbie Bentley & Jacqui Van Dam
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Grace Donald
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Corbin Porteous
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Chris Brake
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Ross Webb & Michael Harrison
|
|||
Entity
SAMU
SAMU
Wellington |
Crew
#2
SAMU
Coached by: Rachel Gamble Flint & Catherine Duffin
|
|||
Entity
WTLG
WTLG
Auckland |
Crew
#2
WTLG
Coached by: Craig Smith
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#1
CAMB
Coached by: Peter Fraser & Tony Hurt
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#21
WKOC
Coached by: Scott Wilson
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Evan Hamlet
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
WTLG
WTLG
Auckland |
Crew
#2
WTLG
Coached by: Craig Smith
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#2
GISC
Coached by: Grace Donald
|
|||
Entity
UNWC
UNWC
Whanganui |
Crew
#1
UNWC
Coached by: Jennie Evans
|
|||
Entity
WANC
WANC
Whanganui |
Crew
#3
WANC
Coached by: Kirsty Back & David Lindstrom
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#2
HKIC
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Chris Pearson
|
|||
Entity
QMAR
QMAR
Wellington |
Crew
#2
QMAR
Coached by: Roy Pickard
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Corbin Porteous
|
|||
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#1
WLGC
Coached by: Ray Hamilton
|
|||
Entity
EDWT
EDWT
Auckland |
Crew
#1
EDWT
Coached by: Allan Vester
|
|||
Entity
WANC
WANC
Whanganui |
Crew
#2
WANC
Coached by: Kirsty Back & David Lindstrom
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Grant Clearwater
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#2
CAMB
Coached by: Tony Hurt & Dylan Swain
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Ted Phelps & Florian Schad
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Grace Donald
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
|
|||
Entity
UNWC
UNWC
Whanganui |
Crew
#2
UNWC
|
|||
Entity
WANC
WANC
Whanganui |
Crew
#1
WANC
Coached by: Kirsty Back & David Lindstrom
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Ross Webb & Michael Harrison
|
|||
Entity
WTLG
WTLG
Auckland |
Crew
#1
WTLG
Coached by: Craig Smith
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
|
|||
Entity
SAMU
SAMU
Wellington |
Crew
#2
SAMU
Coached by: Rachel Gamble Flint & Catherine Duffin
|
|||
Entity
EDWT
EDWT
Auckland |
Crew
#2
EDWT
Coached by: Allan Vester
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Kim O'Neill & Craig Taylor
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#11
HAMC
|
|||
Entity
MTAL
MTAL
Auckland |
Crew
#1
MTAL
Coached by: Sarah Wolff & Leah Hankey
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#12
WESC
Coached by: Aimee Pink
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#1
CAMB
Coached by: Peter Fraser & Tony Hurt
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Brendan Boreham
|
Heat 6 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Sophie Wilson & Geoff Perry
|
|||
Entity
QMAR
QMAR
Wellington |
Crew
#1
QMAR
Coached by: Roy Pickard
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Chris Brake
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Ross Webb & Michael Harrison
|
|||
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#2
TGSC
Coached by: Robbie Bentley & Jacqui Van Dam
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#2
WTMC
Coached by: Michael Hawthorne
|
Heat 7 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Norm Charlton
|
|||
Entity
SAMU
SAMU
Wellington |
Crew
#1
SAMU
Coached by: Rachel Gamble Flint & Catherine Duffin
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Robbie Bentley & Jacqui Van Dam
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#11
WESC
Coached by: Aimee Pink
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#31
HAMC
|
|||
Entity
QMAR
QMAR
Wellington |
Crew
#3
QMAR
Coached by: Roy Pickard
|
Social