Draft race schedule: Christmas Regatta

This is the race schedule for the 2018 Christmas Regatta.

The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Friday, 14th December 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 09:20 57 M Prm 4-
heat
Race: 1 All->Final
B 09:30 1 B U17 1X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
C 09:34       Race: 2  
D 09:38       Race: 3  
E 09:42       Race: 4  
F 09:46       Race: 5  
G 09:50 2 G U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
H 09:54       Race: 2  
I 09:58 7 B U15 2X
heat
  Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
J 10:02       Race: 2  
K 10:06       Race: 3  
L 10:10       Race: 4  
M 10:14 8 G U15 4X+
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
N 10:18       Race: 2  
O 10:22       Race: 3  
P 10:26       Race: 4  
Q 10:30       Race: 5  
R 10:34 10 B U18 2-
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
S 10:38       Race: 2  
T 10:42       Race: 3  
U 10:46 13 G U18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
V 10:50       Race: 2  
W 10:54       Race: 3  
X 10:58       Race: 4  
Y 11:02 14 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Z 11:06       Race: 2  
A 11:10       Race: 3  
B 11:14       Race: 4  
C 11:18 16 G U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
D 11:22       Race: 2  
E 11:26       Race: 3  
F 11:30       Race: 4  
G 11:34 20 B U17 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
H 11:38       Race: 2  
I 11:42 21 G U17 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
J 11:46       Race: 2  
K 11:50       Race: 3  
L 11:54       Race: 4  
M 12:06 22 B U15 8X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
N 12:10       Race: 2  
O 12:14       Race: 3  
P 12:18 24 G U15 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
Q 12:22       Race: 2  
R 12:26       Race: 3  
S 12:34 26 B U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
T 12:38       Race: 2  
U 12:42 28 G U18 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
V 12:46       Race: 2  
Z 12:50 33 G U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
A 12:54       Race: 2  
B 12:58 34 B U17 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
C 13:02       Race: 2  
D 13:06       Race: 3  
E 13:10       Race: 4  
F 13:14       Race: 5  
G 13:18 35 G U17 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
H 13:22       Race: 2  
I 13:26       Race: 3  
J 13:30       Race: 4  
K 13:34 38 G U15 8X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
L 13:38       Race: 2  
M 13:42 39 B U15 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
N 13:46       Race: 2  
O 13:50 40 B U18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
P 13:54       Race: 2  
Q 13:58 43 G U18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
R 14:02       Race: 2  
S 14:06 45 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
T 14:10       Race: 2  
U 14:14       Race: 3  
V 14:18       Race: 4  
W 14:22 47 B U16 2X
heat
Race: 1 1+2F2->A Final; R2+4F3->B Final; R3,4->C Final
X 14:26       Race: 2  
Y 14:30       Race: 3  
Z 14:34       Race: 4  
A 14:38       Race: 5  
B 14:42       Race: 6  
C 14:46 50 G U18 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
D 14:50       Race: 2  
E 14:54       Race: 3  
F 14:58 51 B U18 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
G 15:02       Race: 2  
H 15:14       Race: 3  
I 15:18 53 G U15 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
J 15:22       Race: 2  
K 15:26       Race: 3  
L 15:30       Race: 4  
M 15:34       Race: 5  
N 15:38 58 B U15 4X+
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
O 15:42       Race: 2  
P 15:46       Race: 3  
Q 15:54       Race: 4  
R 15:58       Race: 5  
S 16:02 59 G U17 8+
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest
T 16:06       Race: 2  
U 16:10 61 B U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
V 16:14       Race: 2  
W 16:18 64 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
X 16:22       Race: 2  
Y 16:26       Race: 3  
Z 16:30 67 B U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
A 16:34       Race: 2  
B 16:38 69 G U18 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
C 16:42       Race: 2  
D 16:46       Race: 3  
E 16:50 72 B U18 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
F 16:54       Race: 2  
G 16:58 73 G U15 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
H 17:02       Race: 2  
I 17:06 77 B U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
J 17:10       Race: 2  
K 17:14 82 G U16 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
L 17:18       Race: 2  
M 17:22       Race: 3  
N 17:26       Race: 4  
O 17:30       Race: 5  
P 17:34 92 B U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Q 17:38       Race: 2  
R 17:42       Race: 3  
S 17:46       Race: 4  

Saturday, 15th December 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:18 30 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
B 07:22       Race: 2  
C 07:26       Race: 3  
D 07:30 1 B U17 1X
final
Race: B  
E 07:34       Race: A  
F 07:38 2 G U17 4+
final
Race: A  
G 07:42 3 W Int 2X
heat
Race: 1  
H 07:46       Race: 2  
I 07:50       Race: 3  
J 07:54       Race: 4  
K 08:02       Race: 5  
L 08:06       Race: 6  
M 08:10 4 M Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
N 08:14       Race: 2  
O 08:18       Race: 3  
P 08:22       Race: 4  
Q 08:26 5 M Snr 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
R 08:30       Race: 2  
S 08:34 6 W Nov 2X
heat
Race: 1 1+2F2->A Final; R2+4F3->B Final; R3,4->C Final
T 08:38       Race: 2  
U 08:42       Race: 3  
V 08:46       Race: 4  
W 08:50       Race: 5  
X 08:54       Race: 6  
Y 08:58 7 B U15 2X
final
  Race: B  
Z 09:02       Race: A  
A 09:06 8 G U15 4X+
final
Race: B  
B 09:10       Race: A  
C 09:14 9 M Clb 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
D 09:18       Race: 2  
E 09:22       Race: 3  
F 09:26 10 B U18 2-
final
Race: A  
G 09:30 11 W Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
H 09:34       Race: 2  
I 09:38 12 W Int 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
J 09:42       Race: 2  
K 09:46       Race: 3  
L 09:50 13 G U18 2X
final
Race: B  
M 09:54       Race: A  
N 09:58 14 B U16 4X+
final
Race: B  
O 10:02       Race: A  
P 10:06 15 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
Q 10:10       Race: 2  
R 10:14       Race: 3  
S 10:18       Race: 4  
T 10:22       Race: 5  
U 10:26 16 G U16 1X
final
Race: B  
V 10:30       Race: A  
W 10:34 17 M Snr 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
X 10:38       Race: 2  
Y 10:42       Race: 3  
Z 10:46 20 B U17 8+
final
Race: A  
A 10:50 18 W Prm 2-
heat
  Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
B 10:54       Race: 2  
C 10:58 19 M Prm 2-
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
D 11:02       Race: 2  
E 11:06       Race: 3  
F 11:10 21 G U17 4X+
final
Race: B  
G 11:14       Race: A  
H 11:18 23 M Clb 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
I 11:22       Race: 2  
J 11:26 25 W Clb 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
K 11:30       Race: 2  
L 11:34 27 W Snr 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
M 11:38       Race: 2  
N 11:42 22 B U15 8X+
final
Race: A  
O 11:46 29 M Int 1X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
P 11:50       Race: 2  
Q 11:54       Race: 3  
R 11:58       Race: 4  
S 12:02       Race: 5  
T 12:06 31 W Int 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
U 12:10       Race: 2  
V 12:14       Race: 3  
W 12:18 32 W Nov 4X+
heat
  Race: 1 1+2F2->A Final; R2+4F3->B Final; R3,4->C Final
X 12:22       Race: 2  
Y 12:26       Race: 3  
Z 12:30       Race: 4  
A 12:34       Race: 5  
Y         Race: 7  
B 12:38       Race: 6  
C 12:42 24 G U15 4+
final
Race: A  
D 12:46 36 W Prm 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
E 12:50       Race: 2  
F 12:54 37 M Prm 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final;
G 12:58       Race: 2  
H 13:02       Race: 3  
I 13:06       Race: 4  
J 13:10 41 M Nov 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
K 13:14       Race: 2  
L 13:18 42 M Int 4X+
heat
  Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
M 13:22       Race: 2  
N 13:26       Race: 3  
O 13:30 44 W Snr 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
P 13:34       Race: 2  
Q 13:38 26 B U18 4X+
final
Race: A  
R 13:42 46 M Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest
S 13:46       Race: 2  
T 13:50 48 W Nov 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
U 13:54       Race: 2  
V 13:58       Race: 3  
W 14:02 28 G U18 2-
final
Race: A  
X 14:06 49 W Clb 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Y 14:10       Race: 2  
Z 14:14       Race: 3  
A 14:18       Race: 4  
B 14:30 52 W Int 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
C 14:34       Race: 2  
D 14:38       Race: 3  
E 14:42       Race: 4  
F 14:46 55 W Snr 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
G 14:50       Race: 2  
H 14:54 30 B U16 4+
final
Race: A  
I 14:58 56 M Snr 4-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
J 15:02       Race: 2  
K 15:06 62 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
L 15:10       Race: 2  
M 15:14       Race: 3  
N 15:18 33 G U16 8+
final
Race: A  
O 15:22 66 W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
P 15:26       Race: 2  
Q 15:30       Race: 3  
R 15:34       Race: 4  
S 15:38 34 B U17 2X
final
Race: B  
T 15:42       Race: A  
U 15:46 71 M Snr 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
V 15:50       Race: 2  
W 15:54 74 M Prm 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
X 15:58       Race: 2  
Y 16:02       Race: 3  
Z 16:06 75 M Int 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
A 16:10       Race: 2  
B 16:14       Race: 3  
C 16:18       Race: 4  
D 16:22       Race: 5  
E 16:26 78 M Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
F 16:30       Race: 2  
G 16:34       Race: 3  
H 16:38 79 W Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
I 16:42       Race: 2  
J 16:46       Race: 3  
K 16:50 86 G U17 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
L 16:54       Race: 2  
M 16:58       Race: 3  
N 17:02       Race: 4  
O 17:06       Race: 5  
P 17:10 87 B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
Q 17:14       Race: 2  
R 17:18       Race: 3  
P         Race: 4  
S 17:22 89 M Int 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
T 17:26       Race: 2  
U 17:31 93 W Opn 8+
final
Race: A  
V 17:34 95 G U18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
W 17:38       Race: 2  
X 17:42 96 B U18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
Y 17:46       Race: 2  

Sunday, 16th December 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:20 97 M Opn 1X (P)
final
  Race: A  
B 07:30 3 W Int 2X
final
Race: C  
C 07:34       Race: B  
D 07:38       Race: A  
E 07:42 4 M Nov 2X
final
Race: B  
F 07:46       Race: A  
G 07:50 5 M Snr 2-
final
Race: A  
H 07:54 6 W Nov 2X
final
Race: C  
I 07:58       Race: B  
J 08:02       Race: A  
K 08:06 9 M Clb 2X
final
Race: A  
L 08:10 11 W Clb 4X-
final
Race: A  
M 08:14 35 G U17 1X
final
Race: B  
N 08:18       Race: A  
O 08:22 38 G U15 8X+
final
Race: A  
P 08:26 12 W Int 4+
final
Race: A  
Q 08:30 15 M Nov 4X+
final
Race: B  
R 08:34       Race: A  
S 08:42 17 M Snr 1X
final
Race: A  
T 08:46 18 W Prm 2-
final
  Race: B  
U 08:50       Race: A  
V 08:54 19 M Prm 2-
final
Race: C  
W 08:58       Race: B  
X 09:02       Race: A  
Y 09:06 39 B U15 8+
final
Race: A  
Z 09:10 23 M Clb 2-
final
Race: A  
A 09:14 25 W Clb 4+
final
Race: A  
B 09:18 27 W Snr 1X
final
Race: A  
C 09:22 29 M Int 1X
final
Race: B  
D 09:26       Race: A  
D   32 W Nov 4X+
final
  Race: D  
E 09:30 31 W Int 4X+
final
Race: A  
F 09:34 32 W Nov 4X+
final
  Race: C  
G 09:38       Race: B  
H 09:42       Race: A  
I 09:46 36 W Prm 1X
final
Race: B  
J 09:50       Race: A  
K 09:54 37 M Prm 1X
final
Race: D  
L 09:58       Race: C  
M 10:02       Race: B  
N 10:06       Race: A  
O 10:10 40 B U18 4+
final
Race: A  
P 10:14 41 M Nov 8+
final
Race: A  
Q 10:18 42 M Int 4X+
final
  Race: A  
R 10:22 43 G U18 4+
final
Race: A  
S 10:26 44 W Snr 2-
final
Race: A  
T 10:30 45 G U16 4X+
final
Race: B  
U 10:34       Race: A  
V 10:38 46 M Clb 4X-
final
Race: A  
W 10:42 47 B U16 2X
final
Race: C  
X 10:46       Race: B  
Y 10:50       Race: A  
Z 10:54 48 W Nov 8+
final
Race: A  
A 10:58 49 W Clb 2X
final
Race: B  
B 11:02       Race: A  
C 11:06 50 G U18 1X
final
Race: A  
D 11:10 51 B U18 1X
final
Race: A  
E 11:14 52 W Int 1X
final
Race: B  
F 11:18       Race: A  
G 11:22 53 G U15 2X
final
Race: B  
H 11:26       Race: A  
I 11:34 54 M Int 8+
final
Race: A  
J 11:38 55 W Snr 2X
final
Race: A  
K 11:42 56 M Snr 4-
final
Race: A  
L 11:46 57 M Prm 4-
final
Race: A  
M 11:50 58 B U15 4X+
final
Race: B  
N 11:54       Race: A  
O 11:58 59 G U17 8+
final
Race: A  
P 12:02 60 W Prm 4-
final
Race: A  
Q 12:06 61 B U17 4+
final
Race: A  
R 12:10 62 M Nov 4+
final
Race: A  
S 12:14 63 M Clb 4+
final
Race: A  
T 12:18 64 G U16 4+
final
Race: A  
U 12:22 65 W Clb 2-
final
Race: A  
V 12:26 66 W Nov 4+
final
Race: B  
W 12:30       Race: A  
X 12:34 67 B U16 8+
final
Race: A  
Y 12:38 68 W Int 8+
final
  Race: A  
Z 12:42 69 G U18 4X+
final
Race: A  
A 12:46 70 W Snr 4-
final
  Race: A  
B 12:50 71 M Snr 2X
final
Race: A  
C 12:54 72 B U18 2X
final
Race: A  
D 12:58 73 G U15 8+
final
Race: A  
E 13:02 74 M Prm 2X
final
Race: B  
F 13:06       Race: A  
G 13:10 75 M Int 2X
final
Race: B  
H 13:14       Race: A  
I 13:22 76 W Prm 2X
final
Race: A  
J 13:26 77 B U15 4+
final
Race: A  
K 13:30 78 M Clb 1X
final
Race: A  
L 13:34 79 W Clb 1X
final
Race: A  
M 13:38 80 W Int 8X+
final
Race: A  
N 13:42 81 M Int 8X+
final
Race: A  
O 13:46 82 G U16 2X
final
Race: B  
P 13:50       Race: A  
Q 13:54 84 W Snr 4X-
final
  Race: A  
R 13:58 85 M Prm 4X-
final
Race: A  
S 14:02 86 G U17 2X
final
Race: B  
T 14:06       Race: A  
U 14:10 87 B U17 4X+
final
Race: A  
V 14:14 88 M Snr 4X-
final
Race: A  
W 14:18 89 M Int 4+
final
Race: A  
X 14:22 90 M Clb 8+
final
Race: A  
Y 14:26 91 W Clb 8+
final
Race: A  
Z 14:30 92 B U16 1X
final
Race: B  
A 14:34       Race: A  
B 14:38 83 W Prm 4X-
final
Race: A  
C 14:42 94 M Opn 8+
final
Race: A  
D 14:46 95 G U18 8+
final
Race: A  
E 14:51 96 B U18 8+
final
Race: B  
F 14:54 93 W Opn 8+
final
Race: A  
F   96 B U18 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.