Draft race schedule: Christmas Regatta

This is the race schedule for the 2019 Christmas Regatta.

The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Friday, 13th December 2019

Time Event   Sponsor Division Progression
08:30 1 B U17 1X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
08:34       Race: 2  
08:38       Race: 3  
08:42       Race: 4  
08:46       Race: 5  
08:50 2 G U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
08:54       Race: 2  
08:58 7 B U15 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
09:02       Race: 2  
09:06       Race: 3  
09:10       Race: 4  
09:14 8 G U15 4X+
heat
Race: 1 1+2F2->A Final; R2+4F3->B Final
09:18       Race: 2  
09:22       Race: 3  
09:26       Race: 4  
09:30       Race: 5  
09:34       Race: 6  
09:38 10 B U18 2-
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
09:42       Race: 2  
09:46       Race: 3  
09:50 13 G U18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
09:54       Race: 2  
09:58       Race: 3  
10:02       Race: 4  
10:06 14 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
10:10       Race: 2  
10:14       Race: 3  
10:18       Race: 4  
10:22 16 G U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
10:26       Race: 2  
10:30       Race: 3  
10:34       Race: 4  
10:40 20 B U17 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
10:44       Race: 2  
10:48 21 G U17 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
10:52       Race: 2  
10:56       Race: 3  
11:00       Race: 4  
11:04 22 B U15 8X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
11:08       Race: 2  
11:14 24 G U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
11:18       Race: 2  
11:22 26 B U18 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
11:26       Race: 2  
11:30       Race: 3  
11:34 28 G U18 2-
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
11:38       Race: 2  
11:42       Race: 3  
11:46 30 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
11:50       Race: 2  
11:54 33 G U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
11:58       Race: 2  
12:02 34 B U17 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
12:06       Race: 2  
12:10       Race: 3  
12:14       Race: 4  
12:18       Race: 5  
12:22 35 G U17 1X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
12:26       Race: 2  
12:30       Race: 3  
12:34       Race: 4  
12:38       Race: 5  
12:42 38 G U15 8X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
12:46       Race: 2  
12:52 39 B U15 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
12:56       Race: 2  
13:00 40 B U18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
13:04       Race: 2  
13:08 43 G U18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
13:12       Race: 2  
13:16 45 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
13:20       Race: 2  
13:24       Race: 3  
13:28       Race: 4  
13:32 47 B U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
13:36       Race: 2  
13:40       Race: 3  
13:44       Race: 4  
13:48 50 G U18 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
13:52       Race: 2  
13:56       Race: 3  
14:00 51 B U18 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
14:04       Race: 2  
14:08       Race: 3  
14:12       Race: 4  
14:16 53 G U15 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
14:20       Race: 2  
14:24       Race: 3  
14:28       Race: 4  
14:32 58 B U15 4X+
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
14:36       Race: 2  
14:40       Race: 3  
14:44       Race: 4  
14:48       Race: 5  
14:54 61 B U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
14:58       Race: 2  
15:02 64 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
15:06       Race: 2  
15:10 67 B U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
15:14       Race: 2  
15:18 69 G U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
15:22       Race: 2  
15:26 72 B U18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
15:30       Race: 2  
15:34       Race: 3  
15:38       Race: 4  
15:42 73 G U15 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
15:46       Race: 2  
15:50 77 B U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
15:54       Race: 2  
15:58 82 G U16 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
16:02       Race: 2  
16:06       Race: 3  
16:10       Race: 4  
16:14       Race: 5  
16:18 86 G U17 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
16:22       Race: 2  
16:26       Race: 3  
16:30       Race: 4  
16:34       Race: 5  
16:38 87 B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
16:42       Race: 2  
16:46       Race: 3  
16:50 92 B U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
16:54       Race: 2  
16:58       Race: 3  
17:02       Race: 4  

Saturday, 14th December 2019

Time Event   Sponsor Division Progression
08:00 97 M U22 Prm 1X
final
Race: A  
  98 W U22 Prm 1X
final
Race: A  
08:04 1 B U17 1X
final
Race: B  
08:08       Race: A  
08:12 2 G U17 4+
final
Race: A  
08:16 3 W Int 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
08:20       Race: 2  
08:24       Race: 3  
08:28       Race: 4  
08:32       Race: 5  
08:37 4 M Nov 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
08:42       Race: 2  
08:47       Race: 3  
08:52       Race: 4  
08:57       Race: 5  
09:01 5 M Snr 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
09:05       Race: 2  
09:10 6 W Nov 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
09:15       Race: 2  
09:20       Race: 3  
09:25       Race: 4  
09:30       Race: 5  
09:34 7 B U15 2X
final
Race: B  
09:38       Race: A  
09:42 8 G U15 4X+
final
Race: B  
09:46       Race: A  
09:50 9 M Clb 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
09:54       Race: 2  
09:58       Race: 3  
10:02       Race: 4  
10:06       Race: 5  
10:10 10 B U18 2-
final
Race: A  
10:14 11 W Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
10:18       Race: 2  
10:22 12 W Int 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
10:26       Race: 2  
10:30 13 G U18 2X
final
Race: B  
10:34       Race: A  
10:39 15 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
10:44       Race: 2  
10:49       Race: 3  
10:54       Race: 4  
10:59       Race: 5  
11:03 14 B U16 4X+
final
Race: B  
11:07       Race: A  
11:11 17 M Snr 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
11:15       Race: 2  
11:19       Race: 3  
11:23 16 G U16 1X
final
Race: B  
11:27       Race: A  
11:31 18 W Prm 2-
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest
11:35       Race: 2  
11:39 19 M Prm 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
11:43       Race: 2  
11:47 20 B U17 8+
final
Race: A  
11:51 23 M Clb 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
11:55       Race: 2  
11:59 25 W Clb 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
12:03       Race: 2  
12:07 27 W Snr 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
12:11       Race: 2  
12:15 21 G U17 4X+
final
Race: B  
12:19       Race: A  
12:23 31 W Int 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
12:27       Race: 2  
12:31       Race: 3  
12:36 32 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1->FA+1F2; R2->FB+2F3
12:41       Race: 2  
12:46       Race: 3  
12:51       Race: 4  
12:56       Race: 5  
13:01       Race: 6  
13:06       Race: 7  
13:10 22 B U15 8X+
final
Race: A  
13:14 36 W Prm 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
13:18       Race: 2  
13:22       Race: 3  
13:26 37 M Prm 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
13:30       Race: 2  
13:34       Race: 3  
13:39 41 M Nov 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
13:44       Race: 2  
13:48 42 M Int 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
13:52       Race: 2  
13:56       Race: 3  
14:00 44 W Snr 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
14:04       Race: 2  
14:08 24 G U15 4+
final
Race: A  
14:12 46 M Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
14:16       Race: 2  
14:20       Race: 3  
14:25 48 W Nov 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
14:30       Race: 2  
14:35       Race: 3  
14:39 26 B U18 4X+
final
Race: A  
14:43 49 W Clb 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
14:47       Race: 2  
14:51       Race: 3  
14:55       Race: 4  
14:59 52 W Int 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
15:03       Race: 2  
15:07       Race: 3  
15:11 54 M Int 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
15:15       Race: 2  
15:19       Race: 3  
15:23 55 W Snr 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
15:27       Race: 2  
15:31 28 G U18 2-
final
Race: A  
15:35 56 M Snr 4-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
15:39       Race: 2  
15:44 62 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
15:49       Race: 2  
15:54       Race: 3  
15:58 30 B U16 4+
final
Race: A  
16:02 63 M Clb 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
16:06       Race: 2  
16:10 65 W Clb 2-
heat
Race: 1 - - CANCELLED - -
16:14       Race: 2  
16:19 66 W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
16:24       Race: 2  
16:29       Race: 3  
16:34       Race: 4  
16:38 33 G U16 8+
final
Race: A  
16:42 71 M Snr 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
16:46       Race: 2  
16:50       Race: 3  
16:54 34 B U17 2X
final
Race: B  
16:58       Race: A  
17:02 75 M Int 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
17:06       Race: 2  
17:10       Race: 3  
17:14       Race: 4  
17:18 76 W Prm 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
17:22       Race: 2  
17:26 78 M Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
17:30       Race: 2  
17:34       Race: 3  
17:38 79 W Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
17:42       Race: 2  
17:46       Race: 3  
17:50       Race: 4  
17:54 80 W Int 8X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
17:58       Race: 2  
18:02 88 M Snr 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
18:06       Race: 2  
18:10 96 B U18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
18:14       Race: 2  
18:20 91 W Clb 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
18:24       Race: 2  

Sunday, 15th December 2019

Time Event   Sponsor Division Progression
08:00 3 W Int 2X
final
Race: B  
08:04       Race: A  
08:09 4 M Nov 2X
final
Race: B  
08:14       Race: A  
08:18 5 M Snr 2-
final
Race: A  
08:23 6 W Nov 2X
final
Race: B  
08:28       Race: A  
08:32 9 M Clb 2X
final
Race: B  
08:36       Race: A  
08:40 11 W Clb 4X-
final
Race: A  
08:44 35 G U17 1X
final
Race: B  
08:48       Race: A  
08:53 38 G U15 8X+
final
Race: A  
08:57 12 W Int 4+
final
Race: A  
09:02 15 M Nov 4X+
final
Race: B  
09:07       Race: A  
09:11 17 M Snr 1X
final
Race: A  
09:15 18 W Prm 2-
final
Race: A  
09:19 19 M Prm 2-
final
Race: A  
09:24 39 B U15 8+
final
Race: A  
09:28 23 M Clb 2-
final
Race: A  
09:32 25 W Clb 4+
final
Race: A  
09:36 27 W Snr 1X
final
Race: A  
09:40 29 M Int 8+
final
Race: A  
09:44 31 W Int 4X+
final
Race: A  
09:49 32 W Nov 4X+
final
Race: B  
09:54       Race: A  
09:59 36 W Prm 1X
final
Race: B  
10:02       Race: A  
10:06 37 M Prm 1X
final
Race: B  
10:10       Race: A  
10:14 40 B U18 4+
final
Race: A  
10:19 41 M Nov 8+
final
Race: A  
10:23 42 M Int 4X+
final
Race: A  
10:27 43 G U18 4+
final
Race: A  
10:31 44 W Snr 2-
final
Race: A  
10:35 45 G U16 4X+
final
Race: B  
10:39       Race: A  
10:43 46 M Clb 4X-
final
Race: A  
10:47 47 B U16 2X
final
Race: B  
10:51       Race: A  
10:56 48 W Nov 8+
final
Race: A  
11:00 49 W Clb 2X
final
Race: B  
11:04       Race: A  
11:08 50 G U18 1X
final
Race: A  
11:12 51 B U18 1X
final
Race: B  
11:16       Race: A  
11:20 52 W Int 1X
final
Race: A  
11:25 53 G U15 2X
final
Race: B  
11:30       Race: A  
11:34 54 M Int 1X
final
Race: A  
11:38 55 W Snr 2X
final
Race: A  
11:42 56 M Snr 4-
final
Race: A  
11:46 57 M Prm 4-
final
Race: A  
11:51 58 B U15 4X+
final
Race: B  
11:56       Race: A  
12:00 59 G U17 8+
final
Race: A  
12:04 60 W Prm 4-
final
Race: A  
12:08 61 B U17 4+
final
Race: A  
12:13 62 M Nov 4+
final
Race: A  
12:17 63 M Clb 4+
final
Race: A  
12:21 64 G U16 4+
final
Race: A  
12:25 65 W Clb 2-
final
Race: A  
12:30 66 W Nov 4+
final
Race: B  
12:35       Race: A  
12:39 67 B U16 8+
final
Race: A  
12:43 68 W Int 8+
final
Race: A  
12:47 69 G U18 4X+
final
Race: A  
12:51 70 W Snr 4-
final
Race: A  
12:55 71 M Snr 2X
final
Race: A  
12:59 72 B U18 2X
final
Race: B  
13:03       Race: A  
13:08 73 G U15 8+
final
Race: A  
13:12 74 M Prm 2X
final
Race: A  
13:16 75 M Int 2X
final
Race: B  
13:20       Race: A  
13:24 76 W Prm 2X
final
Race: A  
13:29 77 B U15 4+
final
Race: A  
13:33 78 M Clb 1X
final
Race: A  
13:37 79 W Clb 1X
final
Race: B  
13:41       Race: A  
13:45 80 W Int 8X+
final
Race: A  
13:49 81 M Int 8X+
final
Race: A  
13:53 82 G U16 2X
final
Race: B  
13:57       Race: A  
14:01 83 W Prm 4X-
final
Race: A  
  85 M Prm 4X-
final
Race: A  
14:05 84 W Snr 4X-
final
Race: A  
14:09 86 G U17 2X
final
Race: B  
14:13       Race: A  
14:17 87 B U17 4X+
final
Race: A  
14:21 88 M Snr 4X-
final
Race: A  
14:25 89 M Int 4+
final
Race: A  
14:29 90 M Clb 8+
final
Race: A  
14:33 91 W Clb 8+
final
Race: A  
14:37 92 B U16 1X
final
Race: B  
14:41       Race: A  
14:45 93 W Opn 8+
final
Race: A  
14:49 94 M Opn 8+
final
Race: A  
14:53 95 G U18 8+
final
Race: A  
14:57 96 B U18 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.