Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024 (#3), 2023 (#1), 2023 (#3), 2022 (#1), 2022 (#23), 2022 (#3), 2021 (#3), 2020 (#3), 2019 (#1), 2019 (#3), 2019 (#2), 2018 (#1), 2018 (#2), 2017 (#1), 2017 (#3), 2017 (#2), 2016 (#1), 2016 (#3), 2016 (#2), 2015 (#1), 2015 (#3), 2015 (#2), 2014 (#1), 2014 (#3), 2014 (#2), 2013 (#1), 2013 (#3), 2013 (#2), 2012 (#1), 2012 (#3), 2012 (#2), 2011 (#1), 2011 (#3), 2011 (#2), 2010 (#1), 2010 (#3), 2010 (#2), 2009 (#1), 2009 (#3), 2009 (#2), 2008 (#1), 2008 (#3), 2008 (#2), 2007 (#1).
Results: Christmas Regatta
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Alastair Riddle
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty
Entity
WHAK
WHAK
Waikato/BoP |
Crew
#1
WHAC
[WHAK]
Coached by: Graham Watt
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Simon Lack
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Fiona Burney & Graham Pudney
Boat: Lyvania
|
|||
Entity
GLDW
GLDW
Auckland |
Crew
#1
GLDW
Coached by: Hayden Shaw
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Craig Bocock & Maxine Drabble
|
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WLGC
WLGC
Wellington
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
WLGC
[STAC]
Coached by: Maurice Maxwell
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Sam Haines & Nathan Wallace
Boat: Sirius
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
GLDW
GLDW
Auckland |
Crew
#1
GLDW
Coached by: Hayden Shaw
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Craig Bocock & Maxine Drabble
|
|||
Entity
SAMU
SAMU
Wellington
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
SAMU
[WELC]
Catherine Rombel (stroke), Matilda Rumball-Smith, Zoe Cunningham, Emily Swarbrick + Alexa Beatson (cox)
Coached by: Pedro Figueira
Boat: Karaka
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Matthew Hall & Steve Crabb
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty
Entity
WHAK
WHAK
Waikato/BoP |
Crew
#1
WHAC
[WHAK]
Coached by: Graham Watt
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui
Entity
SHGN
SHGN
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
[SHGN]
Coached by: Gus Berghan & Greg Cox
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Zoe Taylor (stroke), Olive Montgomerie, Katherine Thiband, Gisele Girven + Olivia Glenn-Campbell (cox)
Coached by: Richard Hollebon & Lewis Green
|
|||
Entity
MACL
MACL
Auckland
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#1
MACL
[SGEC]
Coached by: Ffion Lewis
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
|
|||
Entity
WLGC
WLGC
Wellington
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
WLGC
[STAC]
Coached by: Maurice Maxwell
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato
Entity
HAMG
HAMG
Waikato/BoP |
Crew
#1
WKOC
[HAMG]
Coached by: Tufi Sele
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Jamaya Wine (stroke), Baylee Marshall-Gleeson, Rosalie Hards, Ruby Smith-Soppet + Mackenzie Vale (cox)
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Alastair Riddle
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Simon Lack
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Sam Haines & Nathan Wallace
Boat: Sirius
|
|||
Entity
WKDS
WKDS
Waikato/BoP |
Crew
#1
WKDS
Eloise Orr (stroke), Xanthe Lovegrove-Edlington, Lucie Foster, Sophie Liefting + Charlotte Trower (cox)
Coached by: Jaime Macfie
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Fiona Burney & Graham Pudney
Boat: Lyvania
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Murray Kendrew
|
|||
Entity
QMAR
QMAR
Wellington
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
QMAR
[STAC]
Coached by: Nadine Stembridge
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
STMW
STMW
Wellington |
Crew
#1
WELC
[STMW]
Ashley Barr (stroke), Fa'au'uga Muaiava, Maia Wharakura, Shaelyn Howard-Vallance + Amy O'Hagen (cox)
Coached by: Kim O'Neill & Mereana Taylor
Boat: Mahina
|
Heat 6 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Debbie Blake
|
Social