You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004.
Results: Maadi
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
4
B U17 4+
Sponsored by: Marine Sales NZ Ltd
Crew
#1
WNCS
Coached by: John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 1st (6:40:68)
- Semi-final 2: placed 1st (6:37:88)
- A Final: placed 1st (6:39:09)
Event
9
B U19 4X+
Sponsored by: Tasman Insurance Brokers Ltd
Crew
#1
WNCS
Coached by: Don MacDonald
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
Event
17
B U17 4X+
Sponsored by: Legion of Rowers
Crew
#1
WNCS
Coached by: John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 2: placed 2nd (6:58:42)
- Repechage 1: placed 1st (7:24:67)
- Semi-final 2: placed 2nd (6:40:52)
- A Final: placed 4th (6:49:75)
Event
17
B U17 4X+
Sponsored by: Legion of Rowers
Crew
#2
WNCS
Coached by: John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 4th (7:09:30)
- Repechage 3: placed 5th (7:53:79)
Crew
#1
WNCS
Coached by: Don MacDonald
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 3rd (6:52:54)
- Repechage 2: placed 2nd (6:44:31)
- A Final: placed 6th (6:53:75)
Event
21
G U19 4+
Sponsored by: PPCS
Crew
#1
WNCS
Coached by: Liz Cato
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 4th (7:45:34)
- Repechage 2: placed 3rd (7:44:51)
- Semi-final 2: scratched
Crew
#1
WNCS
Coached by: John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 1st (7:56:32)
- Semi-final 1: placed 2nd (7:37:48)
- A Final: placed 6th (8:22:08)
Event
29
B U17 8+
Sponsored by: Boatshed Cafe & Flatout Watersports
Crew
#1
WNCS
Porourangi Wise (stroke), Cameron Rowlands, Clinton Gulliver, Richard Batley, Ben Hammond, Luke Van Dalen, Robert Bradley, William Buchanan + Bradley Yee (cox)
Coached by: John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 2: placed 4th (6:34:43)
- Repechage 1: placed 1st (6:12:28)
- A Final: placed 4th (6:57:55)
Event
34
G U19 4X+
Sponsored by: P & O Nedlloyd
Crew
#1
WNCS
Coached by: Liz Cato
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 4th (7:44:45)
- Repechage 2: placed 2nd (7:51:15)
- Semi-final 2: placed 3rd (7:47:97)
- A Final: placed 6th (8:34:32)
Event
34
G U19 4X+
Sponsored by: P & O Nedlloyd
Crew
#2
WNCS
Coached by: Liz Cato
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 2: placed 4th (7:44:12)
- Repechage 3: placed 1st (7:40:55)
- Semi-final 2: placed 5th (7:59:78)
- B Final: placed 3rd (8:41:97)
Crew
#1
WNCS
Coached by: John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 3rd (7:39:12)
- Repechage 2: placed 4th (7:35:94)
Event
41
G U19 8+
Sponsored by: PPCS
Crew
#1
WNCS
Viania Hensman (stroke), Claire Barron, Sarah Busby, Jessica O'Brien, Kirsty Calman, Cavina Skilton, Emily Priest, Samantha Hutchings + Stephanie Anderson (cox)
Coached by: Liz Cato
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 5th (7:38:14)
- Repechage 3: placed 3rd (7:09:96)
- Semi-final 2: placed 6th (7:28:96)
- B Final: placed 6th (8:06:47)
Crew
#1
WNCS
Martin Brausch (stroke), James Donald, James Heaton, Campbell Winter, Guy Polson, Hamish Burson, Brennan Hutchings, James Fraser + Tai Chen (cox)
Coached by: Don MacDonald
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
Social