You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2004, 2003.
Results: Maadi
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
1
B U16 2X
Sponsored by: Cambridge Timber & Hardware Ltd - Mitre 10
Crew
#1
OTUM
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 5th (7:42:42)
- Repechage 2: placed 2nd (7:31:16)
- Semi-final 1: placed 8th (7:36:88)
Event
1
B U16 2X
Sponsored by: Cambridge Timber & Hardware Ltd - Mitre 10
Crew
#2
OTUM
Coached by: John Frires & Rex Harding
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 6: placed 2nd (7:51:76)
- Semi-final 4: placed 8th (7:46:92)
Event
1
B U16 2X
Sponsored by: Cambridge Timber & Hardware Ltd - Mitre 10
Crew
#3
OTUM
Coached by: John Frires & Rex Harding
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 8th (8:00:10)
- Repechage 4: result (DNF)
Event
2
G U17 1X
Sponsored by: Euro New Zealand
Crew
#1
OTUM
Coached by: George Gyenge & Jason Ellwood
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 4: placed 7th (5:12:75)
- Repechage 1: placed 3rd (9:01:91)
Event
5
B U15 4X+
Sponsored by: P & O Nedlloyd
Crew
#1
OTUM
Coached by: Chris Russell & John Frires
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 4th (7:31:87)
- Semi-final 2: placed 5th (7:14:79)
- B Final: placed 2nd (7:23:75)
Event
5
B U15 4X+
Sponsored by: P & O Nedlloyd
Crew
#2
OTUM
Coached by: John Frires & rex Harding
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 2nd (7:11:66)
- Semi-final 1: placed 3rd (6:56:19)
- A Final: placed 4th (7:06:11)
Event
9
B U18 4X+
Sponsored by: Orbit Corporate Travel - Auckland
Crew
#1
OTUM
Coached by: Ken Langman
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 6th (7:12:70)
- Repechage 2: placed 2nd (6:54:96)
- Semi-final 1: placed 7th (6:51:12)
- B Final: placed 4th (6:58:75)
Event
10
G L18 4+
Sponsored by: Restaurant Brands
Crew
#1
OTUM
Coached by: George Gyenge & Jason Ellwood
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 6th (8:57:81)
- Repechage 2: placed 5th (8:11:81)
Crew
#1
OTUM
Fiona Wilson (stroke), Kylie Johnson, Lindsay Johnston, Lorena Langman, Lauren McDonald, Anna O'Shannessy, Lindsay Horne, Amber-Jane Wood + Elyse Henderson (cox)
Coached by: Craig Bocock
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 6th (8:06:27)
- Repechage 4: placed 5th (7:50:44)
Crew
#1
OTUM
Coached by: John Frires & rex Harding
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 3rd (7:08:91)
- Repechage 2: placed 3rd (7:13:42)
- Semi-final 1: placed 8th (7:07:43)
- B Final: placed 7th (7:06:50)
Event
13
B N17 4+
Sponsored by: Concept 2
Crew
#1
OTUM
Coached by: John Frires & rex Harding
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 8th (7:52:47)
- Repechage 1: placed 5th (8:09:23)
Crew
#1
OTUM
Chris Drost (stroke), David Horan, Hohua Waaka, Graeme Connolly, Ethan Bray, Sam Hockly, James Libeau, David Day + Jesse Mathews (cox)
Coached by: Chris Russell & John Frires
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 3rd (6:29:20)
- Repechage 1: placed 1st (6:45:35)
- A Final: placed 3rd (6:31:84)
Event
15
G U16 2X
Sponsored by: Pollys & Hawkesbury Road Clothing
Crew
#1
OTUM
Coached by: George Gyenge & Jason Ellwood
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 4th (8:18:78)
- Semi-final 4: placed 6th (8:18:56)
Event
15
G U16 2X
Sponsored by: Pollys & Hawkesbury Road Clothing
Crew
#2
OTUM
Coached by: George Gyenge & Jason Ellwood
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 8th (8:40:09)
- Repechage 4: placed 5th (9:16:63)
Crew
#1
OTUM
Coached by: Craig Bocock
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 6: scratched
Crew
#1
OTUM
Coached by: George Gyenge & Jason Ellwood
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 5: placed 4th (9:16:39)
- Repechage 7: placed 3rd (8:20:16)
Event
23
B U17 1X
Sponsored by: Steelbro NZ Ltd
Crew
#1
OTUM
Coached by: John Frires & rex Harding
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 7th (9:43:09)
- Repechage 3: placed 4th (8:18:83)
Event
26
G U18 2X
Sponsored by: Bayleys Real Estate Waikato
Crew
#1
OTUM
Coached by: George Gyenge & Jason Ellwood
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 5: placed 7th (10:23:02)
- Repechage 2: placed 2nd (8:24:55)
- Semi-final 1: placed 8th (9:27:93)
Event
27
G U15 4X+
Sponsored by: National Hotel Cambridge
Crew
#1
OTUM
Coached by: Craig Bocock & Jason Ellwood
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 4: placed 3rd (9:19:43)
- Semi-final 1: placed 4th (8:21:69)
- B Final: placed 4th (7:53:68)
Event
27
G U15 4X+
Sponsored by: National Hotel Cambridge
Crew
#2
OTUM
Coached by: Craig Bocock
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 6: placed 5th (10:10:89)
- Repechage 4: placed 3rd (8:44:48)
Event
30
B U18 2X
Sponsored by: PPCS
Crew
#1
OTUM
Coached by: ken Langman
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 3rd (8:28:83)
- Repechage 4: placed 2nd (7:48:07)
- Semi-final 1: placed 8th (8:00:22)
- B Final: placed 7th (7:17:05)
Event
31
G U16 4X+
Sponsored by: Cambridge Timber & Hardware Ltd - Mitre 10
Crew
#1
OTUM
Coached by: George Gyenge & Jason Ellwood
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 4: placed 5th (9:35:62)
- Repechage 2: placed 2nd (8:16:08)
- Semi-final 1: placed 8th (8:52:61)
Event
31
G U16 4X+
Sponsored by: Cambridge Timber & Hardware Ltd - Mitre 10
Crew
#2
OTUM
Coached by: George Gyenge & Jason Ellwood
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 6th (9:57:87)
- Repechage 3: placed 3rd (8:30:98)
Crew
#1
OTUM
Coached by: John Frires & Chris Russell
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 4: placed 1st (8:02:63)
- Semi-final 2: placed 2nd (7:38:63)
- A Final: placed 7th (7:20:56)
Event
33
B U16 8+
Sponsored by: Hellaby Holdings
Crew
#1
OTUM
Hemi Frires (stroke), William Shaw, Duncan Harding, Liam Boyle, James Hamilton, Luke Sadler, Hohua Waaka, Sam Fellows + Toby Patton (cox)
Coached by: John Frires & rex Harding
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 6th (7:20:23)
- Repechage 2: placed 3rd (6:35:79)
- A Final: placed 8th (6:47:38)
Event
36
B U17 2X
Sponsored by: P & O Nedlloyd
Crew
#1
OTUM
Coached by: ken Langman
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 4: placed 5th
- Repechage 2: placed 2nd (7:38:19)
- Semi-final 1: placed 4th (7:39:45)
- B Final: placed 6th (7:24:24)
Crew
#1
OTUM
Coached by: Craig Bocock & Jason Ellwood
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 3rd
- Repechage 1: placed 1st (8:09:50)
- Semi-final 1: placed 7th (8:57:00)
Crew
#2
OTUM
Coached by: Craig Bocock
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 7th
- Repechage 4: placed 3rd (8:38:64)
Event
40
B U15 2X
Sponsored by: Boatshed Café and Kayaks
Crew
#1
OTUM
Coached by: John Frires & rex Harding
- Click to expand crew ⇨
OTUM
OTUM
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 1st
- Semi-final 1: placed 2nd (7:47:74)
- A Final: placed 4th (7:14:30)
Social