You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2004, 2003.
Results: Maadi
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
1
B U16 2X
Sponsored by: Cambridge Timber & Hardware Ltd - Mitre 10
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 5th (7:22:43)
- Repechage 1: placed 3rd (7:52:58)
Event
1
B U16 2X
Sponsored by: Cambridge Timber & Hardware Ltd - Mitre 10
Crew
#2
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 7th (6:58:59)
- Repechage 3: placed 2nd (7:29:73)
- Semi-final 2: placed 8th (7:41:71)
Event
2
G U17 1X
Sponsored by: Euro New Zealand
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 5: placed 8th
- Repechage 1: placed 5th (9:23:82)
Event
3
G U18 2-
Sponsored by: Aon
Crew
#1
STPC
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 3rd (7:50:25)
- Semi-final 1: placed 4th (7:59:61)
- A Final: placed 7th (8:14:88)
Event
5
B U15 4X+
Sponsored by: P & O Nedlloyd
Crew
#1
STPC
Coached by: Glenn Richards
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 4th (7:30:94)
- Semi-final 2: placed 7th (7:24:02)
- B Final: placed 7th (7:37:64)
Event
6
B U18 2-
Sponsored by: Concept 2
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton & David Graham
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 2nd (7:36:10)
- Semi-final 1: placed 6th (7:31:43)
- B Final: placed 2nd (7:35:22)
Crew
#1
STPC
Coached by: Brian Hanna
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 1st (8:03:52)
- Semi-final 1: placed 6th (7:58:62)
- B Final: placed 1st (7:59:67)
Crew
#1
STPC
Sarah Atkinson (stroke), Olivia Burt, Abigail Banks, Hillary Hennessy, Cleo Cargill, Martine Murtagh, Megan Glenn, Briar Yates + Christina Bailey (cox)
Coached by: Steve Atkinson & Penny Smith
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 4: placed 2nd (7:36:43)
- Repechage 1: placed 1st (7:14:02)
- Semi-final 2: placed 2nd (7:14:29)
- A Final: placed 7th (7:22:81)
Crew
#2
STPC
Katie Kendrick (stroke), Jessica King, Sarah Davis, Gina Davis, Nicola Young, Kelsey Weld, Rachel Nixon, Kaitlyn Glover + Brittany Morrison (cox)
Coached by: Steve Atkinson & Penny Smith
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 7th (8:24:60)
- Repechage 2: placed 6th (7:44:73)
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 5th (7:45:65)
- Repechage 4: placed 5th (7:43:73)
Event
17
B U17 4X+
Sponsored by: National Hotel Cambridge
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 1st (6:41:12)
- Semi-final 1: placed 3rd (6:49:97)
- A Final: placed 5th (6:44:20)
Event
18
G U18 1X
Sponsored by: Concept 2
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 6: placed 5th (9:13:32)
- Repechage 4: placed 4th (8:57:07)
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 7th (8:33:99)
- Repechage 1: placed 7th (7:48:47)
Event
21
G U18 4+
Sponsored by: Pollys & Hawkesbury Road Clothing
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 7th (9:17:60)
- Repechage 1: placed 1st (7:45:72)
- Semi-final 2: placed 7th (8:34:54)
- B Final: placed 2nd (7:47:74)
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 6th (9:41:22)
- Repechage 5: placed 4th (8:40:36)
Event
23
B U17 1X
Sponsored by: Steelbro NZ Ltd
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 5: placed 2nd (8:46:69)
- Semi-final 4: placed 5th (8:41:09)
Event
24
G U16 8+
Sponsored by: Pollys & Hawkesbury Road Clothing
Crew
#1
STPC
Rodica Barton-Wellington (stroke), Erina Baars, Katia Holland, Eden Bullot, Kelly Hunt, Erin Drayson, Katie Turner, Briar Yates + Ainslee Skinner (cox)
Coached by: Brian Hanna
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 4: placed 2nd (8:06:91)
- Repechage 4: placed 1st (7:14:40)
- Semi-final 1: placed 8th (7:45:83)
- B Final: placed 3rd (7:16:60)
Event
27
G U15 4X+
Sponsored by: National Hotel Cambridge
Crew
#1
STPC
Coached by: Steve Atkinson & Penny Smith
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 5th (9:52:20)
- Repechage 2: placed 4th (8:44:61)
Event
27
G U15 4X+
Sponsored by: National Hotel Cambridge
Crew
#2
STPC
Coached by: Steve Atkinson & Penny Smith
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 7th (10:50:05)
- Repechage 3: placed 4th (9:15:25)
Event
30
B U18 2X
Sponsored by: PPCS
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 5th (8:51:90)
- Repechage 1: placed 5th (7:47:53)
Event
31
G U16 4X+
Sponsored by: Cambridge Timber & Hardware Ltd - Mitre 10
Crew
#1
STPC
Coached by: Brian Hanna
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 5th (9:40:07)
- Repechage 2: scratched
Crew
#1
STPC
Coached by: Glenn Richards
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 6th (8:55:87)
- Repechage 2: placed 4th (7:51:05)
Event
36
B U17 2X
Sponsored by: P & O Nedlloyd
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 4: placed 1st
- Semi-final 4: placed 1st (7:32:26)
- A Final: placed 3rd (7:14:68)
Event
36
B U17 2X
Sponsored by: P & O Nedlloyd
Crew
#2
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 3rd
- Semi-final 2: placed 2nd (7:31:49)
- A Final: placed 1st (7:12:10)
Event
37
B U18 1X
Sponsored by: Restaurant Brands
Crew
#1
STPC
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 1st
- Semi-final 1: placed 2nd (8:24:23)
- A Final: placed 7th (8:24:88)
Crew
#1
STPC
Coached by: Steve Atkinson & Penny Smith
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 5: placed 1st
- Semi-final 1: placed 2nd (8:32:40)
- A Final: placed 8th (7:49:95)
Crew
#2
STPC
Coached by: Steve Atkinson & Penny Smith
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: scratched
Event
40
B U15 2X
Sponsored by: Boatshed Café and Kayaks
Crew
#1
STPC
Coached by: Richard Glenn
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 1st
- Semi-final 2: placed 4th (8:01:14)
- A Final: placed 8th (7:41:22)
Event
40
B U15 2X
Sponsored by: Boatshed Café and Kayaks
Crew
#2
STPC
Coached by: Glenn Richards
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 5: placed 6th
- Repechage 4: placed 5th (8:08:84)
Event
41
G U18 8+
Sponsored by: PPCS
Crew
#1
STPC
Lisa Edge (stroke), Stacey De Jong, Erina Baars, Sophie Osmond, Nikki Flynn, Anna Baars, Katrina Wolvers, Chloe Hennessy + Stephanie Robb (cox)
Coached by: Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 3rd
- Semi-final 1: placed 5th (7:24:57)
- B Final: placed 1st (7:05:45)
Social