You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2004, 2003.
Results: Maadi
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
1
B U16 2X
Sponsored by: Cambridge Timber & Hardware Ltd - Mitre 10
Crew
#1
TRGB
Coached by: Tim Richardson
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 7th (7:27:37)
- Repechage 2: placed 3rd (7:34:56)
Event
1
B U16 2X
Sponsored by: Cambridge Timber & Hardware Ltd - Mitre 10
Crew
#2
TRGB
Coached by: Tim Richardson
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: scratched
Event
5
B U15 4X+
Sponsored by: P & O Nedlloyd
Crew
#1
TRGB
Coached by: Alex Hatwell
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 8th (8:02:74)
- Repechage 2: placed 4th (7:42:86)
Event
6
B U18 2-
Sponsored by: Concept 2
Crew
#1
TRGB
Coached by: Richard Hamilton
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 4th (8:12:14)
- Semi-final 2: placed 6th (7:53:18)
- B Final: placed 5th (7:58:62)
Crew
#1
TRGB
Coached by: Tim Richardson
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 1st (7:03:42)
- Semi-final 1: placed 5th (6:47:76)
- B Final: placed 2nd (6:52:93)
Event
13
B N17 4+
Sponsored by: Concept 2
Crew
#1
TRGB
Coached by: Diana Hatwell
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 6th (7:14:24)
- Repechage 2: placed 1st (7:34:73)
- Semi-final 2: placed 5th (7:12:04)
- B Final: placed 1st (7:04:48)
Event
13
B N17 4+
Sponsored by: Concept 2
Crew
#2
TRGB
Coached by: Diana Hatwell
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 1st (6:59:80)
- Semi-final 1: placed 2nd (6:58:31)
- A Final: placed 4th (7:01:06)
Crew
#1
TRGB
Stephen Wills (stroke), Samuel Wood, Michael Berry, David Hatton, Jamie Dickens, Thomas Stillwell, Kael McEnteer, Justin Wall + Toby Peard (cox)
Coached by: Alex Hatwell
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
Event
16
B L18 4+
Sponsored by: PPCS
Crew
#1
TRGB
Coached by: Richard Hamilton
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 5th (7:12:81)
- Repechage 1: placed 2nd (7:19:74)
- Semi-final 1: placed 6th (7:18:58)
- B Final: placed 3rd (7:13:49)
Event
16
B L18 4+
Sponsored by: PPCS
Crew
#2
TRGB
Coached by: Tim Richardson
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 5th (7:11:88)
- Repechage 1: placed 1st (7:15:46)
- Semi-final 2: placed 8th (7:19:52)
- B Final: placed 5th (7:15:79)
Event
25
B U16 4+
Sponsored by: Euro New Zealand
Crew
#1
TRGB
Coached by: Diana Hatwell
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 5th (7:54:45)
- Repechage 3: placed 2nd (6:59:31)
- Semi-final 1: placed 6th (7:25:72)
- B Final: placed 2nd (6:59:08)
Event
29
B U17 8+
Sponsored by: Bayleys Real Estate Waikato
Crew
#1
TRGB
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 6th (7:41:26)
- Repechage 2: placed 5th (6:56:34)
Event
30
B U18 2X
Sponsored by: PPCS
Crew
#1
TRGB
Coached by: Richard Hamilton
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 3rd (8:36:35)
- Repechage 3: placed 4th (7:11:61)
Crew
#1
TRGB
Coached by: Alex Hatwell
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 1st (8:06:10)
- Semi-final 2: placed 4th (7:49:07)
- A Final: placed 8th (7:29:29)
Event
33
B U16 8+
Sponsored by: Hellaby Holdings
Crew
#1
TRGB
Darran Lowes (stroke), Kieran McCarthy, Fraser Johns, Bradley Rapley, Peter Gifford, Michael Berry, Daniel Matuschka, Daniel Burgess + Anthony Artus (cox)
Coached by: Tim Richardson
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 2nd (6:53:87)
- Repechage 2: placed 1st (6:23:98)
- A Final: placed 3rd (6:23:71)
Event
36
B U17 2X
Sponsored by: P & O Nedlloyd
Crew
#1
TRGB
Coached by: Richard Hamilton
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 6: placed 7th
- Repechage 3: placed 5th (7:54:72)
Event
37
B U18 1X
Sponsored by: Restaurant Brands
Crew
#1
TRGB
Coached by: Richard Hamilton
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 5th
- Repechage 1: placed 1st (8:19:06)
- Semi-final 4: placed 6th (8:43:71)
Event
37
B U18 1X
Sponsored by: Restaurant Brands
Crew
#2
TRGB
- Click to expand crew ⇨
TRGB
TRGB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 7th
- Repechage 2: placed 4th (8:50:47)
Social