You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2005, 2004, 2003.
Results: Maadi
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
4
B U17 4+
Sponsored by: Shell Twizel
Crew
#1
CAMB
Coached by: Dave Rippey & Tony Nelson
- Click to expand crew ⇨
CAMB
CAMB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 6th (7:38:59)
Crew
#1
CAMB
Coached by: Tony Nelson
- Click to expand crew ⇨
CAMB
CAMB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 4th (8:09:51)
- Repechage 2: placed 1st (7:58:89)
- A Final: placed 5th (7:50:66)
Event
12
B U16 4X+
Sponsored by: Bruce Fraser
Crew
#1
CAMB
Coached by: Alison Storey
- Click to expand crew ⇨
CAMB
CAMB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
Event
17
B U17 4X+
Sponsored by: Elder Rowing
Crew
#1
CAMB
Coached by: Dave Rippey & Tony Nelson
- Click to expand crew ⇨
CAMB
CAMB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 6th (7:19:35)
- Repechage 1: placed 5th (7:12:70)
- B Final: placed 7th (7:14:46)
Event
22
G U17 2X
Sponsored by: Lou's Place
Crew
#1
CAMB
Coached by: Tony Nelson
- Click to expand crew ⇨
CAMB
CAMB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 5th (8:28:94)
- Repechage 2: placed 3rd (8:52:50)
- Semi-final 4: placed 7th (8:27:85)
Event
23
B U17 1X
Sponsored by: Clay Cliffs Vineyard / Otematata Hotel
Crew
#1
CAMB
Coached by: Tony Nelson & Norm Charleton
- Click to expand crew ⇨
CAMB
CAMB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 2nd (8:04:99)
- Semi-final 1: placed 4th (8:00:10)
- B Final: placed 8th (8:51:30)
Event
24
G U16 8+
Sponsored by: Polarcold Stores Ltd
Crew
#1
CAMB
Robbie Fear (stroke), Georgina Waswo, Melissa Russo, Jenni Steadman, Jodie Beaumont, Karren Edlin, Elle Hemmings, Katee Herdman + Lauren Askew (cox)
Coached by: Tony Nelson
- Click to expand crew ⇨
CAMB
CAMB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 5th (7:42:53)
- Repechage 1: placed 1st (7:42:91)
- A Final: placed 7th (7:15:34)
Crew
#1
CAMB
Coached by: Alison Storey
- Click to expand crew ⇨
CAMB
CAMB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 2nd (7:13:31)
- Repechage 3: placed 1st (7:24:47)
- A Final: placed 4th (7:01:77)
Event
28
G U17 4+
Sponsored by: Hawarden Garage & Motors
Crew
#1
CAMB
Coached by: Tony Nelson
- Click to expand crew ⇨
CAMB
CAMB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: scratched
Event
30
B U18 2X
Sponsored by: Concept 2
Crew
#1
CAMB
Coached by: Norm Charleton & Tony Nelson
- Click to expand crew ⇨
CAMB
CAMB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
Crew
#1
CAMB
Coached by: Tony Nelson
- Click to expand crew ⇨
CAMB
CAMB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 5: placed 6th (8:09:18)
Event
37
B U18 1X
Sponsored by: Doughboy Bakery/High Country Salmon
Crew
#1
CAMB
Coached by: Norm Charleton & Tony Nelson
- Click to expand crew ⇨
CAMB
CAMB
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 4: placed 2nd (8:06:38)
- Repechage 2: placed 4th (8:06:15)
- B Final: placed 5th (7:59:99)
Social