You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2005, 2004, 2003.
Results: Maadi
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
1
B U16 2X
Sponsored by: Valley Industries/Dunedin Regatta Club
Crew
#1
TAKA
Coached by: Terry Tidbury
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 8th (8:58:27)
Event
5
B U15 4X+
Sponsored by: Tekapo Services Ltd
Crew
#1
TAKA
Coached by: Sam Grant & Chris Single
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 6th (7:40:45)
- Repechage 1: placed 7th (7:51:98)
Event
5
B U15 4X+
Sponsored by: Tekapo Services Ltd
Crew
#2
TAKA
Coached by: Sam Grant & Chris Single
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 5th (7:44:83)
- Repechage 1: placed 5th (7:43:47)
- B Final: placed 7th (7:40:28)
Crew
#1
TAKA
Charlotte Robertson (stroke), Tayler Goddard, Chantel Daniels, Latasha Waston + Charlotte Easson (cox)
Coached by: Robbie Glanfield & Kim Glanfield
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 8th (9:18:42)
Crew
#1
TAKA
Josephine Nicholls (stroke), Alisa Hildreth, Claire Morrison, Cushla McCathny, Erana Tupaea, Elaine Tysoe, Bonnie Crooks, Molly Wilson + Katherine Englefield (cox)
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 6th (7:26:82)
- Repechage 1: placed 4th (7:29:62)
Event
9
B U18 4X+
Sponsored by: High Country Holiday Lodge
Crew
#1
TAKA
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
Crew
#1
TAKA
Coached by: Robbie Glanfield & Kim Glanfield
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 6th (8:45:53)
- Repechage 1: scratched
Event
12
B U16 4X+
Sponsored by: Bruce Fraser
Crew
#1
TAKA
Coached by: Terry Tidbury
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 5: placed 3rd (6:57:43)
- Repechage 1: placed 1st (7:06:39)
- A Final: placed 5th (6:59:30)
Event
12
B U16 4X+
Sponsored by: Bruce Fraser
Crew
#2
TAKA
Coached by: Chris Single & Sam Grant
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 7th (8:21:14)
Event
12
B U16 4X+
Sponsored by: Bruce Fraser
Crew
#3
TAKA
Coached by: Chris Single & Sam Grant
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 7th (9:01:63)
Event
15
G U16 2X
Sponsored by: Rockgas (Timaru)
Crew
#1
TAKA
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 4th (8:22:90)
- Repechage 1: placed 2nd (8:35:09)
- Semi-final 3: placed 5th (8:37:18)
- B Final: placed 6th (8:33:40)
Crew
#1
TAKA
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 7th (7:21:33)
- Repechage 2: placed 4th (7:28:36)
Crew
#1
TAKA
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 5: placed 2nd (8:44:28)
- Repechage 1: placed 3rd (8:55:69)
- B Final: scratched
Event
19
G U15 2X
Sponsored by: Shawtys Cafe
Crew
#1
TAKA
Coached by: Jade Cummings & Lizzie Dunn
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 6: placed 2nd (8:29:93)
- Semi-final 3: placed 6th (8:37:95)
Event
19
G U15 2X
Sponsored by: Shawtys Cafe
Crew
#2
TAKA
Coached by: Jade Cummings & Lizzie Dunn
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 7: placed 5th (8:51:57)
- Repechage 2: placed 5th (8:43:93)
Event
19
G U15 2X
Sponsored by: Shawtys Cafe
Crew
#3
TAKA
Coached by: Jade Cummings & Lizzie Dunn
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 6th (9:07:38)
Event
19
G U15 2X
Sponsored by: Shawtys Cafe
Crew
#4
TAKA
Coached by: Jade Cummings & Lizzie Dunn
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 7th (9:10:30)
Event
23
B U17 1X
Sponsored by: Clay Cliffs Vineyard / Otematata Hotel
Crew
#1
TAKA
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 5: placed 1st (7:43:13)
- Semi-final 2: placed 1st (7:45:16)
- A Final: placed 1st (7:28:69)
Event
23
B U17 1X
Sponsored by: Clay Cliffs Vineyard / Otematata Hotel
Crew
#2
TAKA
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 7: placed 2nd (8:03:51)
- Semi-final 1: placed 3rd (7:59:77)
- B Final: placed 3rd (7:49:89)
Event
23
B U17 1X
Sponsored by: Clay Cliffs Vineyard / Otematata Hotel
Crew
#3
TAKA
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 6: placed 6th (8:36:30)
Crew
#1
TAKA
Coached by: Terry Tidbury
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 7th (7:37:54)
Event
27
G U15 4X+
Sponsored by: High Country Services
Crew
#1
TAKA
Coached by: Jade Cummings & Lizzie Dunn
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 6th (8:14:05)
Event
27
G U15 4X+
Sponsored by: High Country Services
Crew
#2
TAKA
Coached by: Jade Cummings & Lizzie Dunn
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 8th (8:47:45)
Event
27
G U15 4X+
Sponsored by: High Country Services
Crew
#3
TAKA
Coached by: Jade Cummings & Lizzie Dunn
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 5th (8:12:13)
- Repechage 2: placed 8th (8:41:24)
Event
30
B U18 2X
Sponsored by: Concept 2
Crew
#1
TAKA
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 8th (8:14:61)
Crew
#1
TAKA
Coached by: Robbie Glanfield & Kim Glanfield
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 5: placed 4th (8:05:88)
- Repechage 4: placed 6th (8:21:04)
Crew
#2
TAKA
Charlotte Robertson (stroke), Tayler Goddard, Chantel Daniels, Latasha Waston + Katie Thompson (cox)
Coached by: Robbie Glanfield & Kim Glanfield
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 6: placed 6th (8:40:36)
Crew
#3
TAKA
Coached by: Jade Cummings & Lizzie Dunn
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 8th (9:03:60)
Crew
#1
TAKA
Meg Wilson (stroke), Josephine Nicholls, Claire Morrison, Alisa Hildreth + Katherine Englefield (cox)
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 2nd (7:50:88)
- Repechage 2: placed 2nd (7:47:09)
- A Final: placed 7th (7:35:06)
Event
36
B U17 2X
Sponsored by: Korner Kafe
Crew
#1
TAKA
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 4th (7:45:06)
- Semi-final 3: placed 7th (7:34:90)
Event
36
B U17 2X
Sponsored by: Korner Kafe
Crew
#2
TAKA
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 6th (7:54:01)
- Repechage 2: placed 7th (7:56:81)
Event
37
B U18 1X
Sponsored by: Doughboy Bakery/High Country Salmon
Crew
#1
TAKA
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
Event
38
G U17 4X+
Sponsored by: Combined Services Club
Crew
#1
TAKA
Coached by: James Coote
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 6th (8:31:58)
Event
40
B U15 2X
Sponsored by: MacKenzie Lotto Plus
Crew
#1
TAKA
Coached by: Sam Grant & Chris Single
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 5th (8:14:94)
- Repechage 3: placed 7th (8:24:28)
Event
40
B U15 2X
Sponsored by: MacKenzie Lotto Plus
Crew
#2
TAKA
Coached by: Sam Grant & Chris Single
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 8th (8:38:17)
Event
40
B U15 2X
Sponsored by: MacKenzie Lotto Plus
Crew
#3
TAKA
Coached by: Sam Grant & Chris Single
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 8th (9:27:06)
Event
40
B U15 2X
Sponsored by: MacKenzie Lotto Plus
Crew
#4
TAKA
Coached by: Sam Grant & Chris Single
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 8th (9:10:35)
Event
40
B U15 2X
Sponsored by: MacKenzie Lotto Plus
Crew
#5
TAKA
Coached by: James Coote & Terry Tidbury
- Click to expand crew ⇨
TAKA
TAKA
Auckland
Auckland
- Heat 4: result (DNF (RET))
- Repechage 3: placed 2nd (7:40:45)
- B Final: placed 2nd (7:34:57)
Social