Results: Maadi Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
STBD
Coached by: Alex Meates & Tom Rose
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 4th (7:25:88)
- Semi-final 4: placed 6th (7:37:26)
Event
4
B U17 4+
Sponsored by: New Zealand Army
Crew
#1
STBD
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 3rd (6:51:46)
- Repechage 1: placed 2nd (7:03:31)
- A Final: placed 8th (7:26:55)
Crew
#1
STBD
Coached by: Alex Meates & Tom Rose
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
STBD
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 4th (7:27:65)
- Repechage 1: placed 2nd (7:54:39)
- B Final: placed 3rd (8:06:64)
Crew
#1
STBD
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
Event
12
B U16 4X+
Sponsored by: Roughtrade
Crew
#1
STBD
Coached by: Alex Meates & Tom Rose
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 5th (6:53:42)
- Repechage 2: placed 5th (7:00:08)
- B Final: placed 5th (6:58:43)
Event
14
B U15 8+
Sponsored by: Sony Vaio
Crew
#1
STBD
Thomas Barclay (stroke), Dominic McCann, James Hudson, Scott Baines, Andrew Scott, Broc Connelly, Blake Houghton, Charlie Haines + Timothy Handisides (cox)
Coached by: Alex Meates & Tom Rose
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 4th (6:44:74)
- Repechage 2: placed 4th (7:09:69)
Crew
#1
STBD
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
Event
20
B U18 4+
Sponsored by: Aon
Crew
#1
STBD
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
Crew
#1
STBD
Coached by: Alex Meates & Tom Rose
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 6: placed 7th (8:42:84)
Crew
#2
STBD
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 5: placed 6th (8:18:12)
- Repechage 1: result (NRR)
Crew
#3
STBD
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 4: placed 6th (8:20:26)
- Repechage 2: result (NRR)
Crew
#1
STBD
Nick Morris (stroke), Hemi Bedggood, William Meates, Michael Scally, Ben Lilley, Josh Doherty, Sean Spencer, Samuel Morgan + Matthew Leonard (cox)
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 6th (6:18:06)
- Repechage 1: placed 3rd
- A Final: placed 8th (6:35:25)
Crew
#1
STBD
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 4th (7:12:65)
- Repechage 2: result (NRR)
Crew
#2
STBD
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 4: placed 2nd (7:05:67)
- Repechage 2: result (NRR)
Crew
#1
STBD
Coached by: Alex Meates & Tom Rose
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 2: placed 6th (7:29:19)
- Repechage 1: placed 3rd (7:21:98)
- B Final: placed 8th (8:10:98)
Event
33
B U16 8+
Sponsored by: DG Law
Crew
#1
STBD
Thomas Barclay (stroke), Jonathon Taylor, James Hudson, Francis Auwerda, Robbie Connell, Benjamin Lawrence, Marc McNeil, Louis Kimber + Timothy Handisides (cox)
Coached by: Alex Meates & Tom Rose
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 5th (6:39:26)
- Repechage 1: placed 3rd (6:32:60)
- B Final: placed 3rd (6:58:98)
Crew
#1
STBD
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 4: placed 2nd (7:05:67)
- Semi-final 2: placed 4th (7:07:65)
- B Final: placed 8th (8:10:32)
Crew
#2
STBD
Coached by: David Lindstrom & Emma Lagan
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 5: placed 5th (7:28:63)
- Repechage 1: placed 5th (7:35:55)
Event
37
B U18 1X
Sponsored by: Concept 2
Crew
#1
STBD
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 5th (8:18:56)
- Repechage 1: placed 8th (8:18:39)
Crew
#1
STBD
Coached by: Alex Meates & Tom Rose
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 5: placed 3rd (8:00:05)
- Repechage 1: placed 4th (7:45:22)
Crew
#2
STBD
Coached by: Alex Meates & Tom Rose
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 3: placed 6th (8:15:43)
Crew
#3
STBD
Coached by: Alex Meates & Tom Rose
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 5th (7:37:75)
- Repechage 2: placed 4th (7:35:01)
Crew
#4
STBD
Coached by: Alex Meates & Tom Rose
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 4: placed 5th (7:48:52)
- Repechage 2: placed 6th (7:47:47)
Event
42
B U18 8+
Sponsored by: Aon
Crew
#1
STBD
Craig Spencer (stroke), George McLeod, Benjamin Wooding, Hoani Smith, William Meates, Hemi Bedggood, Ben Lilley, Michael Scally + Matthew Leonard (cox)
Coached by: Emma Lagan & David Lindstrom
- Click to expand crew ⇨
STBD
STBD
Canterbury
Canterbury
- Heat 1: placed 5th (6:49:63)
- Repechage 1: placed 1st (6:05:05)
- A Final: placed 5th (6:43:64)