Results: Maadi Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
WNCS
Coached by: Richard Austin
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 4: placed 7th (7:36:48)
Event
4
B U17 4+
Sponsored by: New Zealand Army
Crew
#1
WNCS
Coached by: Richard Austin
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 2nd (6:47:83)
- Repechage 1: placed 1st (6:59:08)
- A Final: placed 5th (7:20:34)
Event
4
B U17 4+
Sponsored by: New Zealand Army
Crew
#2
WNCS
Coached by: Richard Austin
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: scratched
Crew
#1
WNCS
Coached by: Fiona Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 1st (7:28:70)
- Semi-final 2: placed 1st (7:25:61)
- A Final: placed 3rd (7:40:77)
Crew
#1
WNCS
Coached by: John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 6th (6:48:21)
- Repechage 1: placed 4th (6:56:12)
- B Final: placed 5th (6:57:16)
Crew
#1
WNCS
Coached by: Richard Austin
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
Crew
#1
WNCS
Coached by: Fiona Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 2: placed 1st (7:54:95)
- Semi-final 1: placed 1st (7:57:37)
- A Final: placed 6th (7:53:57)
Crew
#1
WNCS
Coached by: Richard Austin
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 2: placed 2nd (6:47:22)
- Repechage 2: placed 1st (6:49:19)
- A Final: placed 4th (6:41:84)
Crew
#2
WNCS
Coached by: Richard Austin
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 6th (7:17:10)
Event
20
B U18 4+
Sponsored by: Aon
Crew
#1
WNCS
Coached by: John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 4th (6:50:62)
- Repechage 1: placed 4th (7:02:60)
- B Final: placed 3rd (6:53:87)
Event
21
G U18 4+
Sponsored by: BankLink
Crew
#1
WNCS
Coached by: Fiona Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
Crew
#1
WNCS
Coached by: John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 4: placed 5th (8:13:78)
- Repechage 1: placed 1st (7:51:76)
- Semi-final 4: placed 7th (8:07:14)
Crew
#2
WNCS
Coached by: Richard Austin
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: scratched
Crew
#3
WNCS
Coached by: Richard Austin
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 6: scratched
Crew
#1
WNCS
Coached by: Fiona Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
Crew
#1
WNCS
Aaron Woodhead (stroke), William Ellis, Sam Hurley, Matthew Johnson, Rhys Pasalich, Corban Tattersal, Cody Wickham, Max Edmonds + Henry Witters (cox)
Coached by: Richard Austin
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 7th (6:32:01)
- Repechage 2: placed 6th (5:57:35)
Crew
#1
WNCS
Coached by: John Symes & Richard Austin
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 6: scratched
Crew
#2
WNCS
Coached by: Richard Austin
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: scratched
Event
41
G U18 8+
Sponsored by: PPCS
Crew
#1
WNCS
Kate Austin (stroke), Paparangi Hipango, Tessa Leenards, Rebecca Porter, Amanda Cranston, Lucy Lilburn, Bella Blackburn, Natalie McMaster + Sarah Donald (cox)
Coached by: Fiona Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
Event
42
B U18 8+
Sponsored by: Aon
Crew
#1
WNCS
Alex Busby (stroke), Sam Oskam, Andrew Lee, Mathew Walker, Sam Horrocks, Jack Turner, Sunny Teki-Clark, Guy Sinclair + Christopher Tylee (cox)
Coached by: John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 3rd (6:10:69)
- Repechage 2: placed 1st (6:02:88)
- A Final: placed 6th (6:45:90)