Results: Maadi Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
WTLB
Coached by: Mike Stanley & Jeremy Jones
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 4th (7:32:32)
- Semi-final 3: placed 5th (7:38:69)
Event
4
B U17 4+
Sponsored by: New Zealand Army
Crew
#1
WTLB
Coached by: Ross Cannell
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 3rd (6:55:85)
- Repechage 2: placed 3rd (7:14:25)
- B Final: placed 1st (7:11:22)
Crew
#1
WTLB
Coached by: Mike Stanley & Jeremy Jones
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 2nd (6:55:79)
- Repechage 2: placed 2nd (7:20:89)
- A Final: placed 4th (7:22:20)
Crew
#2
WTLB
Coached by: Rob Ansell & Barry Mabbott
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 5th (7:19:90)
- Repechage 2: placed 3rd (7:41:32)
- B Final: placed 4th (7:50:11)
Crew
#3
WTLB
Coached by: Rob Ansell & Barry Mabbott
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 5th (7:37:42)
- Repechage 1: placed 8th (8:15:49)
Event
12
B U16 4X+
Sponsored by: Roughtrade
Crew
#1
WTLB
Coached by: Mike Stanley & Jeremy Jones
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 2nd (6:44:53)
- Repechage 2: placed 4th (6:52:50)
- B Final: placed 2nd (6:52:33)
Event
12
B U16 4X+
Sponsored by: Roughtrade
Crew
#2
WTLB
Coached by: Mike Stanley & Sam Linder
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 7th (7:04:46)
Crew
#1
WTLB
Coached by: Peter Abbott
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
Event
14
B U15 8+
Sponsored by: Sony Vaio
Crew
#1
WTLB
Brad Flexman (stroke), Hayden Smith, Shaun Houston, Jamie Burfoot, Leon Afanasev, Oliver Moss, Finn Howard, Kieran Barakat + Eban Jaquet (cox)
Coached by: Rob Ansell & Barry Mabbott
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (6:20:85)
- Repechage 1: placed 1st (6:52:38)
- A Final: placed 2nd (6:19:26)
Event
14
B U15 8+
Sponsored by: Sony Vaio
Crew
#2
WTLB
Jefferson Haldane (stroke), Joshia Gilmore, George Busfield, Marcus Thode, Matt McGahan, Anthony Lane, Ryan Stangroom, Sam Wells + Kyle Battersby (cox)
Coached by: Rob Ansell & Barry Mabbott
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 6th (6:54:91)
- Repechage 2: placed 5th (7:28:70)
Crew
#1
WTLB
Coached by: Ross Cannell
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 2nd (7:09:08)
- Repechage 2: placed 4th (7:19:02)
Crew
#1
WTLB
Paul Mazgajski (stroke), Ignus Ferreira, Conor Connolly, Michael Alfauasev + Kyran Stoltenkamp (cox)
Coached by: Ross Cannell
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (6:44:31)
- Repechage 1: placed 1st (6:54:09)
- A Final: placed 6th (6:43:16)
Crew
#1
WTLB
Coached by: Ross Cannell
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 2nd (8:04:28)
- Semi-final 1: placed 2nd (7:51:33)
- A Final: placed 6th (8:01:60)
Crew
#2
WTLB
Coached by: Ross Cannell
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 5th (8:39:21)
- Repechage 1: placed 5th (8:48:00)
Crew
#1
WTLB
Coached by: Mike Stanley & Jeremy Jones
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 3rd (7:09:73)
- Repechage 2: placed 2nd (6:58:48)
- A Final: placed 7th (7:37:75)
Crew
#1
WTLB
Michael Alfauasev (stroke), Conor Connolly, Bobby Kells, Mark Haldane, Ged Campbell, Eoin Reilly, Daniel R, Danny Keene + Kyran Stoltenkamp (cox)
Coached by: Ross Cannell
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 6th (6:19:53)
- Repechage 2: placed 5th (5:52:57)
Crew
#1
WTLB
Coached by: Rob Ansell & Barry Mabbott
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
Crew
#2
WTLB
Coached by: Rob Ansell & Barry Mabbott
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
Event
33
B U16 8+
Sponsored by: DG Law
Crew
#1
WTLB
Leighton Morris (stroke), Kyle Tucker, Jordan Stanley, Kima Iosua, George Grieve, Nick Meister, James McQuaid, Ben Churches + Zane Dykman (cox)
Coached by: Mike Stanley & Jeremy Jones
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
Event
33
B U16 8+
Sponsored by: DG Law
Crew
#2
WTLB
Michael Condon (stroke), Adam Botterill, Rory McGahan, Callum Mill, Charles Bradley, Dylan Wells, Andrew Kouryatnikov, Nathan Smith + Antony Zouch (cox)
Coached by: Mike Stanley & Sam Linder
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 5th (6:38:10)
- Repechage 2: placed 3rd (6:28:55)
- B Final: placed 6th (7:15:35)
Crew
#1
WTLB
Coached by: Ross Cannell
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 3rd (7:07:87)
- Semi-final 3: placed 5th (7:12:48)
Crew
#1
WTLB
Coached by: Mike Stanley & sam Linder
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (7:20:01)
- Semi-final 2: placed 5th (7:28:79)
- B Final: placed 1st (8:19:33)
Crew
#2
WTLB
Coached by: Mike Stanley & Jeremy Jones
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 5: scratched
Crew
#3
WTLB
Coached by: Rob Ansell & Barry Mabbott
- Click to expand crew ⇨
WTLB
WTLB
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 3rd (7:45:60)
- Repechage 1: placed 3rd (7:44:56)
- Semi-final 1: placed 6th (7:46:92)
- B Final: placed 5th (8:45:70)