Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003.
Results: Maadi Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
WLCO
|
||||
Entity
HAVE
HAVE
East Coast |
Crew
#1
HAVE
Coached by: Bill Caldwell
|
||||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#7
JHAR
Coached by: John O'Connor
|
||||
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#1
MLBB
Coached by: Phil Walton
|
||||
Entity
ROTL
ROTL
Waikato/BoP |
Crew
#2
ROTL
Coached by: Liz Harte
|
||||
Entity
ROTL
ROTL
Waikato/BoP |
Crew
#1
ROTL
Coached by: Liz Harte
|
||||
Entity
RONC
RONC
Canterbury |
Crew
#1
RONC
Coached by: Dan Kelly
|
||||
Entity
NPLB
NPLB
Whanganui |
Crew
#1
NPLB
Coached by: D Skipper
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#3
JHAR
Coached by: Ian Hamilton
|
||||
Entity
RONC
RONC
Canterbury |
Crew
#2
RONC
Coached by: Dan Kelly
|
||||
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#2
HAUR
Coached by: Martin Simoncelli
|
||||
Entity
BTHC
BTHC
Waikato/BoP |
Crew
#1
BTHC
Coached by: Karin Mary
|
||||
Entity
KAIA
KAIA
Canterbury |
Crew
#1
KAIA
Coached by: Armin Svoboda
|
||||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#1
STAN
Coached by: Lena Cassidy-Clark
|
||||
Entity
CHCO
CHCO
Canterbury |
Crew
#1
CHCO
|
||||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#1
CAMB
Coached by: Mike Rodger & Keith Edlin
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HAVE
HAVE
East Coast |
Crew
#1
HAVE
Coached by: Bill Caldwell
|
|||
Entity
ROTL
ROTL
Waikato/BoP |
Crew
#2
ROTL
Coached by: Liz Harte
|
|||
Entity
RONC
RONC
Canterbury |
Crew
#2
RONC
Coached by: Dan Kelly
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#1
CAMB
Coached by: Mike Rodger & Keith Edlin
|
|||
Entity
JMCG
JMCG
Otago |
Crew
#1
JMCG
Coached by: John Parnell
|
|||
Entity
KAVA
KAVA
Otago |
Crew
#1
KAVA
Coached by: Ray Sinclair & John Williams
|
|||
Entity
WHAK
WHAK
Waikato/BoP |
Crew
#1
WHAK
Coached by: Graham Watt
|
|||
Entity
NAYL
NAYL
Marlborough |
Crew
#1
NAYL
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
WLCO
|
|||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#7
JHAR
Coached by: John O'Connor
|
|||
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#2
HAUR
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#1
STAN
Coached by: Lena Cassidy-Clark
|
|||
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#2
WLCO
|
|||
Entity
STKV
STKV
Otago |
Crew
#1
STKV
Coached by: Les McCullough
|
|||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#2
TRGB
Coached by: Duncan By-de-ley
|
|||
Entity
WNCC
WNCC
Whanganui |
Crew
#1
WNCC
Coached by: Les Sayward
|
Semi-final 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RONC
RONC
Canterbury |
Crew
#1
RONC
Coached by: Dan Kelly
|
|||
Entity
NPLB
NPLB
Whanganui |
Crew
#1
NPLB
Coached by: D Skipper
|
|||
Entity
KAIA
KAIA
Canterbury |
Crew
#1
KAIA
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
CHCO
CHCO
Canterbury |
Crew
#1
CHCO
|
|||
Entity
TIMB
TIMB
Canterbury |
Crew
#1
TIMB
|
|||
Entity
STLN
STLN
Auckland |
Crew
#1
STLN
|
|||
Entity
GBHS
GBHS
East Coast |
Crew
#1
GBHS
Coached by: Ross Webb
|
|||
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#3
HAUR
Coached by: Martin Simoncelli
|
Semi-final 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#1
MLBB
Coached by: Phil Walton
|
|||
Entity
ROTL
ROTL
Waikato/BoP |
Crew
#1
ROTL
Coached by: Liz Harte
|
|||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#3
JHAR
Coached by: Ian Hamilton
|
|||
Entity
BTHC
BTHC
Waikato/BoP |
Crew
#1
BTHC
Coached by: Karin Mary
|
|||
Entity
TIMB
TIMB
Canterbury |
Crew
#2
TIMB
|
|||
Entity
WNCS
WNCS
Whanganui |
Crew
#1
WNCS
Coached by: John Symes
|
|||
Entity
CBHS
CBHS
Canterbury |
Crew
#1
CBHS
|
|||
Entity
EDWT
EDWT
Auckland |
Crew
#1
EDWT
Coached by: Trish Fenton & Allan Vester
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
BTHC
BTHC
Waikato/BoP |
Crew
#1
BTHC
Coached by: Karin Mary
|
|||
Entity
WNCC
WNCC
Whanganui |
Crew
#1
WNCC
Coached by: Les Sayward
|
|||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#5
JHAR
Coached by: Ian Hamilton
|
|||
Entity
WNCS
WNCS
Whanganui |
Crew
#2
WNCS
Coached by: Richard Austin
|
|||
Entity
CHCO
CHCO
Canterbury |
Crew
#2
CHCO
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#3
ONSL
Coached by: Michele Munro & Fili Liua'Ana
|
|||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#3
STAN
Coached by: Lena Cassidy-Clark
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RONC
RONC
Canterbury |
Crew
#1
RONC
Coached by: Dan Kelly
|
|||
Entity
KAVA
KAVA
Otago |
Crew
#1
KAVA
Coached by: Ray Sinclair & John Williams
|
|||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#4
STAN
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#1
HAUR
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
PAKU
PAKU
Auckland |
Crew
#1
PAKU
Coached by: Monty Wawatai
|
|||
Entity
CBHS
CBHS
Canterbury |
Crew
#2
CBHS
|
|||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#2
STAN
Coached by: Lena Cassidy-Clark
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
ROTL
ROTL
Waikato/BoP |
Crew
#2
ROTL
Coached by: Liz Harte
|
|||
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#1
MLBB
Coached by: Phil Walton
|
|||
Entity
NPLB
NPLB
Whanganui |
Crew
#1
NPLB
Coached by: D Skipper
|
|||
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#2
HAUR
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
BTHC
BTHC
Waikato/BoP |
Crew
#1
BTHC
Coached by: Karin Mary
|
|||
Entity
KAVA
KAVA
Otago |
Crew
#1
KAVA
Coached by: Ray Sinclair & John Williams
|
|||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#1
JHAR
Coached by: Ian Hamilton
|
|||
Entity
GBHS
GBHS
East Coast |
Crew
#2
GBHS
Coached by: Ross Webb
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#7
JHAR
Coached by: John O'Connor
|
|||
Entity
HAVE
HAVE
East Coast |
Crew
#1
HAVE
Coached by: Bill Caldwell
|
|||
Entity
ROTL
ROTL
Waikato/BoP |
Crew
#1
ROTL
Coached by: Liz Harte
|
|||
Entity
KAIA
KAIA
Canterbury |
Crew
#1
KAIA
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
RONC
RONC
Canterbury |
Crew
#1
RONC
Coached by: Dan Kelly
|
|||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#3
STAN
Coached by: Lena Cassidy-Clark
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#1
ONSL
Coached by: Michele Munro & Fili Liua'Ana
|
|||
Entity
BTHC
BTHC
Waikato/BoP |
Crew
#3
BTHC
Coached by: Karin Mary
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
JMCG
JMCG
Otago |
Crew
#1
JMCG
Coached by: John Parnell
|
|||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#1
STAN
Coached by: Lena Cassidy-Clark
|
|||
Entity
CHCO
CHCO
Canterbury |
Crew
#1
CHCO
|
|||
Entity
WNCS
WNCS
Whanganui |
Crew
#1
WNCS
Coached by: John Symes
|
|||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#5
JHAR
Coached by: Ian Hamilton
|
|||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#4
STAN
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
ROSE
ROSE
Auckland |
Crew
#1
ROSE
Coached by: Sheryl Harris
|
|||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#1
TRGB
Coached by: Duncan By-de-ley
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
WLCO
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#1
CAMB
Coached by: Mike Rodger & Keith Edlin
|
|||
Entity
EDWT
EDWT
Auckland |
Crew
#1
EDWT
Coached by: Trish Fenton & Allan Vester
|
|||
Entity
GBHS
GBHS
East Coast |
Crew
#1
GBHS
Coached by: Ross Webb
|
|||
Entity
CBHS
CBHS
Canterbury |
Crew
#2
CBHS
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#3
ONSL
Coached by: Michele Munro & Fili Liua'Ana
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#2
ONSL
Coached by: Michele Munro & Fili Liua'Ana
|
|||
Entity
KHSD
KHSD
Otago |
Crew
#1
KHSD
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TIMB
TIMB
Canterbury |
Crew
#1
TIMB
|
|||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#3
JHAR
Coached by: Ian Hamilton
|
|||
Entity
WHAK
WHAK
Waikato/BoP |
Crew
#1
WHAK
Coached by: Graham Watt
|
|||
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#2
WLCO
|
|||
Entity
CHCO
CHCO
Canterbury |
Crew
#2
CHCO
|
|||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#2
STAN
Coached by: Lena Cassidy-Clark
|
|||
Entity
WHAK
WHAK
Waikato/BoP |
Crew
#2
WHAK
Coached by: Graham Watt
|
|||
Entity
STBD
STBD
Canterbury |
Crew
#1
STBD
|
Heat 6 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CBHS
CBHS
Canterbury |
Crew
#1
CBHS
|
|||
Entity
STLN
STLN
Auckland |
Crew
#1
STLN
|
|||
Entity
STKV
STKV
Otago |
Crew
#1
STKV
Coached by: Les McCullough
|
|||
Entity
NAYL
NAYL
Marlborough |
Crew
#1
NAYL
|
|||
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#1
HAUR
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
WNCS
WNCS
Whanganui |
Crew
#2
WNCS
Coached by: Richard Austin
|
|||
Entity
BTHC
BTHC
Waikato/BoP |
Crew
#2
BTHC
Coached by: Karin Mary
|
|||
Entity
TWIZ
TWIZ
Canterbury |
Crew
#1
TWIZ
Coached by: Vanessa McIver & Chris Longbottom
|
Heat 7 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#3
HAUR
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#2
TRGB
Coached by: Duncan By-de-ley
|
|||
Entity
RONC
RONC
Canterbury |
Crew
#2
RONC
Coached by: Dan Kelly
|
|||
Entity
TIMB
TIMB
Canterbury |
Crew
#2
TIMB
|
|||
Entity
WNCC
WNCC
Whanganui |
Crew
#1
WNCC
Coached by: Les Sayward
|
|||
Entity
PAKU
PAKU
Auckland |
Crew
#1
PAKU
Coached by: Monty Wawatai
|
|||
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#2
CAMB
Coached by: Mike Rodger & Keith Edlin
|
Social