Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003.
Results: Maadi Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#4
JHAR
Coached by: John O'Connor
|
||||
Entity
RONC
RONC
Canterbury |
Crew
#1
RONC
Coached by: Dan Kelly
|
||||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#1
TRGB
Coached by: Duncan By-de-ley
|
||||
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
WLCO
|
||||
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#1
STPC
Coached by: Mike Spitzer
|
||||
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#2
WLCO
|
||||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#2
TRGB
Coached by: Duncan By-de-ley
|
||||
Entity
HTVH
HTVH
Wellington |
Crew
#1
HTVH
Coached by: Greg Stothers
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
NELB
NELB
Marlborough |
Crew
#5
NELB
|
||||
Entity
STKV
STKV
Otago |
Crew
#1
STKV
Coached by: Owen Gould
|
||||
Entity
JMCG
JMCG
Otago |
Crew
#1
JMCG
Coached by: John Parnell
|
||||
Entity
SPLH
SPLH
Waikato/BoP |
Crew
#1
SPLH
|
||||
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#1
TAKA
Coached by: James Coote
|
||||
Entity
STLN
STLN
Auckland |
Crew
#1
STLN
|
||||
Entity
GBHS
GBHS
East Coast |
Crew
#1
GBHS
Coached by: Ross Webb
|
||||
Entity
SPLH
SPLH
Waikato/BoP |
Crew
#2
SPLH
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#4
JHAR
Coached by: John O'Connor
|
|||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#1
TRGB
Coached by: Duncan By-de-ley
|
|||
Entity
NELB
NELB
Marlborough |
Crew
#5
NELB
|
|||
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#1
TAKA
Coached by: James Coote
|
|||
Entity
WAKA
WAKA
Southland |
Crew
#1
WAKA
Coached by: Greg Thoms
|
|||
Entity
KAIA
KAIA
Canterbury |
Crew
#1
KAIA
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
NPLB
NPLB
Whanganui |
Crew
#1
NPLB
Coached by: D Skipper
|
|||
Entity
JMCG
JMCG
Otago |
Crew
#2
JMCG
Coached by: John Parnell
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RONC
RONC
Canterbury |
Crew
#1
RONC
Coached by: Dan Kelly
|
|||
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
WLCO
|
|||
Entity
SPLH
SPLH
Waikato/BoP |
Crew
#1
SPLH
|
|||
Entity
JMCG
JMCG
Otago |
Crew
#1
JMCG
Coached by: John Parnell
|
|||
Entity
HAVE
HAVE
East Coast |
Crew
#1
HAVE
Coached by: Bill Caldwell
|
|||
Entity
WNCC
WNCC
Whanganui |
Crew
#1
WNCC
Coached by: Les Sayward
|
|||
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#2
MLBB
Coached by: Phil Walton
|
|||
Entity
KAVA
KAVA
Otago |
Crew
#1
KAVA
Coached by: Ray Sinclair & John Williams
|
Semi-final 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#2
WLCO
|
|||
Entity
HTVH
HTVH
Wellington |
Crew
#1
HTVH
Coached by: Greg Stothers
|
|||
Entity
STKV
STKV
Otago |
Crew
#1
STKV
Coached by: Owen Gould
|
|||
Entity
GBHS
GBHS
East Coast |
Crew
#1
GBHS
Coached by: Ross Webb
|
|||
Entity
LIND
LIND
East Coast |
Crew
#1
LIND
Coached by: Bill Caldwell
|
|||
Entity
NELB
NELB
Marlborough |
Crew
#1
NELB
|
|||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#3
JHAR
Coached by: John O'Connor
|
|||
Entity
EDWT
EDWT
Auckland |
Crew
#1
EDWT
Coached by: Trish Fenton & Allan Vester
|
Semi-final 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#1
STPC
Coached by: Mike Spitzer
|
|||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#2
TRGB
Coached by: Duncan By-de-ley
|
|||
Entity
SPLH
SPLH
Waikato/BoP |
Crew
#2
SPLH
|
|||
Entity
STLN
STLN
Auckland |
Crew
#1
STLN
|
|||
Entity
NELB
NELB
Marlborough |
Crew
#3
NELB
|
|||
Entity
CHCO
CHCO
Canterbury |
Crew
#2
CHCO
|
|||
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#1
MLBB
Coached by: Phil Walton
|
|||
Entity
ROSE
ROSE
Auckland |
Crew
#1
ROSE
Coached by: Sheryl Harris
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NPLB
NPLB
Whanganui |
Crew
#1
NPLB
Coached by: D Skipper
|
|||
Entity
HTVH
HTVH
Wellington |
Crew
#1
HTVH
Coached by: Greg Stothers
|
|||
Entity
KAVA
KAVA
Otago |
Crew
#1
KAVA
Coached by: Ray Sinclair & John Williams
|
|||
Entity
EDWT
EDWT
Auckland |
Crew
#1
EDWT
Coached by: Trish Fenton & Allan Vester
|
|||
Entity
WNCC
WNCC
Whanganui |
Crew
#2
WNCC
Coached by: Les Saywood
|
|||
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#1
HAUR
Coached by: Martin Simoncelli
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
JMCG
JMCG
Otago |
Crew
#1
JMCG
Coached by: John Parnell
|
|||
Entity
NELB
NELB
Marlborough |
Crew
#3
NELB
|
|||
Entity
KAIA
KAIA
Canterbury |
Crew
#1
KAIA
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
ROSE
ROSE
Auckland |
Crew
#1
ROSE
Coached by: Sheryl Harris
|
|||
Entity
KHSD
KHSD
Otago |
Crew
#1
KHSD
|
|||
Entity
STBD
STBD
Canterbury |
Crew
#1
STBD
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#4
JHAR
Coached by: John O'Connor
|
|||
Entity
GBHS
GBHS
East Coast |
Crew
#1
GBHS
Coached by: Ross Webb
|
|||
Entity
CHCO
CHCO
Canterbury |
Crew
#2
CHCO
|
|||
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#2
MLBB
Coached by: Phil Walton
|
|||
Entity
EDWT
EDWT
Auckland |
Crew
#1
EDWT
Coached by: Trish Fenton & Allan Vester
|
|||
Entity
ROSE
ROSE
Auckland |
Crew
#1
ROSE
Coached by: Sheryl Harris
|
|||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#1
STAN
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
CBHS
CBHS
Canterbury |
Crew
#1
CBHS
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RONC
RONC
Canterbury |
Crew
#1
RONC
Coached by: Dan Kelly
|
|||
Entity
SPLH
SPLH
Waikato/BoP |
Crew
#2
SPLH
|
|||
Entity
WAKA
WAKA
Southland |
Crew
#1
WAKA
Coached by: Greg Thoms
|
|||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#3
JHAR
Coached by: John O'Connor
|
|||
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#1
HAUR
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
KHSD
KHSD
Otago |
Crew
#1
KHSD
|
|||
Entity
TWIZ
TWIZ
Canterbury |
Crew
#1
TWIZ
Coached by: Vanessa McIver & Chris Longbottom
|
|||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#2
STAN
Coached by: Lena Cassidy-Clark
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STKV
STKV
Otago |
Crew
#1
STKV
Coached by: Owen Gould
|
|||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#1
TRGB
Coached by: Duncan By-de-ley
|
|||
Entity
WNCC
WNCC
Whanganui |
Crew
#1
WNCC
Coached by: Les Sayward
|
|||
Entity
STLN
STLN
Auckland |
Crew
#1
STLN
|
|||
Entity
HTVH
HTVH
Wellington |
Crew
#1
HTVH
Coached by: Greg Stothers
|
|||
Entity
STBD
STBD
Canterbury |
Crew
#1
STBD
|
|||
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
WLCO
|
|||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#1
JHAR
Coached by: Ian Hamilton
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#1
STPC
Coached by: Mike Spitzer
|
|||
Entity
SPLH
SPLH
Waikato/BoP |
Crew
#1
SPLH
|
|||
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#2
WLCO
|
|||
Entity
NELB
NELB
Marlborough |
Crew
#5
NELB
|
|||
Entity
JMCG
JMCG
Otago |
Crew
#1
JMCG
Coached by: John Parnell
|
|||
Entity
WNCC
WNCC
Whanganui |
Crew
#2
WNCC
Coached by: Les Saywood
|
|||
Entity
CHCO
CHCO
Canterbury |
Crew
#1
CHCO
|
|||
Entity
NAYL
NAYL
Marlborough |
Crew
#1
NAYL
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#1
TAKA
Coached by: James Coote
|
|||
Entity
NELB
NELB
Marlborough |
Crew
#1
NELB
|
|||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#2
TRGB
Coached by: Duncan By-de-ley
|
|||
Entity
HAVE
HAVE
East Coast |
Crew
#1
HAVE
Coached by: Bill Caldwell
|
|||
Entity
KAIA
KAIA
Canterbury |
Crew
#1
KAIA
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
KAVA
KAVA
Otago |
Crew
#1
KAVA
Coached by: Ray Sinclair & John Williams
|
|||
Entity
SLDB
SLDB
Southland |
Crew
#1
SLDB
Coached by: Ron Riley & Ian Hamilton
|
|||
Entity
PAKU
PAKU
Auckland |
Crew
#1
PAKU
Coached by: Monty Wawatai
|
Heat 6 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
WLCO
|
|||
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#1
MLBB
Coached by: Phil Walton
|
|||
Entity
JMCG
JMCG
Otago |
Crew
#2
JMCG
Coached by: John Parnell
|
|||
Entity
LIND
LIND
East Coast |
Crew
#1
LIND
Coached by: Bill Caldwell
|
|||
Entity
NELB
NELB
Marlborough |
Crew
#3
NELB
|
|||
Entity
NPLB
NPLB
Whanganui |
Crew
#1
NPLB
Coached by: D Skipper
|
|||
Entity
ASHB
ASHB
Canterbury |
Crew
#1
ASHB
Coached by: John Millward
|
|||
Entity
WAKA
WAKA
Southland |
Crew
#2
WAKA
Coached by: Greg Thoms
|
Social