You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003.
Results: Maadi Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
WNCS
Coached by: Fiona Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 3rd (7:59.20)
- Repechage 1: placed 3rd (8:14.59)
- B Final: scratched
Crew
#1
WNCS
Coached by: Richard Austin & John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 2: placed 3rd (7:00.67)
- Repechage 1: placed 5th (7:18.23)
- B Final: placed 2nd (6:55.09)
Crew
#1
WNCS
Coached by: Alun Brown
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
Crew
#2
WNCS
Coached by: Alun Brown
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
Crew
#1
WNCS
Emma Russell (stroke), Brooke Tuffield, Hannah Boon, Gabrielle McKenzie, Lucy Considine, Fiona Weleilakeba, Jessica Donald, Jordan Kopittke + Grace Train (cox)
Coached by: Bob Evans
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 2: placed 4th (7:51.49)
- Repechage 1: placed 4th (7:09.50)
Crew
#1
WNCS
Coached by: Alun Brown
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 4th (7:13.84)
- Repechage 2: placed 3rd (6:45.56)
- B Final: placed 4th (7:01.55)
Crew
#1
WNCS
Coached by: Bob Evans
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 7: placed 6th (8:49.41)
Crew
#1
WNCS
Coached by: Richard Austin & John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 6th (7:30.02)
- Repechage 1: placed 7th (7:14.16)
Crew
#1
WNCS
Coached by: Fiona Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 2nd (8:45.14)
- Semi-final 3: placed 4th (8:28.87)
- B Final: placed 5th (8:59.56)
Event
20
B U18 4+
Sponsored by: BankLink
Crew
#1
WNCS
Coached by: Alun Brown
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 3rd (7:15.45)
- Repechage 1: placed 1st (6:38.93)
- A Final: placed 8th (7:09.19)
Crew
#1
WNCS
Esther Austin (stroke), Paparangi Hipango, Francesca Peacocke, Nichole Gillespie + Lucy Pearce (cox)
Coached by: Fiona Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 2nd (7:47.17)
- Repechage 1: placed 1st (7:12.30)
- A Final: placed 2nd (7:42.98)
Crew
#2
WNCS
Coached by: Fiona Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 2: placed 6th (8:10.34)
- Repechage 2: placed 4th (7:41.42)
- B Final: placed 1st (8:02.96)
Crew
#1
WNCS
Coached by: Fiona Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
Crew
#2
WNCS
Coached by: Fiona Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 6th (7:49.43)
Crew
#1
WNCS
Coached by: Bob Evans
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 6th (7:52.31)
- Repechage 1: placed 5th (8:01.42)
- B Final: placed 5th (7:52.11)
Crew
#1
WNCS
Thomas O'Neill (stroke), Michael White, Kane Skelsey, Rerekohu Pewhairangi, Kit Croxford, Tyler Scott, Daniel Lee, Rupert Paterson + Harry Edmonds-Bayler (cox)
Coached by: Richard Austin & John Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 2: placed 5th (6:23.58)
- Repechage 1: placed 6th (6:26.45)
Crew
#1
WNCS
Coached by: Alun Brown
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 3: placed 3rd (7:43.24)
- Semi-final 2: placed 5th (7:48.81)
Crew
#1
WNCS
Coached by: Bob Evans
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 8th (8:17.08)
Event
41
G U18 8+
Sponsored by: Aon
Crew
#1
WNCS
Esther Austin (stroke), Paparangi Hipango, Francesca Peacocke, Claudia Wilson, Hannah Boon, Tenille Pickett, Lucy Considine, Nichole Gillespie + Lucy Pearce (cox)
Coached by: Fiona Symes
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
Event
42
B U18 8+
Sponsored by: Aon
Crew
#1
WNCS
George Ellis (stroke), Charles Pearce, Hector Grant, Ryan Everton, Lachlan Watson, Brayden Coley, Lachlan Scott, Samuel Walton + Joel Roke (cox)
Coached by: Alun Brown
- Click to expand crew ⇨
WNCS
WNCS
Whanganui
Whanganui
- Heat 1: placed 4th (6:06.66)
- Repechage 2: placed 3rd (6:07.30)
- A Final: placed 5th (6:08.78)
Social