You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003.
Results: Maadi Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
1
B U16 2X
Sponsored by: Bruce Fraser
Crew
#1
STKV
Coached by: Shaun Taylor & Vic Haggerty
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 2: placed 7th (8:02.64)
Event
1
B U16 2X
Sponsored by: Bruce Fraser
Crew
#2
STKV
Coached by: Shaun Taylor & Vic Haggerty
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 3: placed 8th (8:17.44)
Crew
#1
STKV
Coached by: Stew Mitchell
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 2: placed 5th (10:03.36)
- Repechage 1: placed 3rd (9:10.73)
Crew
#2
STKV
Coached by: Owen Gould
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 5: placed 5th (10:50.33)
- Repechage 4: placed 6th (10:18.08)
Crew
#1
STKV
Coached by: Shaun Taylor & Vic Haggerty
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 1: placed 8th (8:17.90)
Crew
#1
STKV
Bethany Robertson (stroke), Johannah Kearney, Caitlan Kearney, Georgia Tangney + Sophie Moynihan (cox)
Coached by: Owen Gould
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 2: placed 1st (8:14.01)
- Semi-final 2: placed 2nd (7:59.14)
- A Final: placed 3rd (8:15.09)
Crew
#2
STKV
Coached by: Owen Gould
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 2: placed 3rd (8:33.32)
- Repechage 2: placed 3rd (9:12.47)
- Semi-final 2: placed 6th (8:14.45)
- B Final: placed 3rd (8:49.05)
Crew
#1
STKV
Coached by: Shaun Taylor & Vic Haggerty
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 3: placed 8th (7:38.60)
Crew
#1
STKV
Coached by: Owen Gould
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 7: placed 1st (8:33.77)
- Semi-final 3: placed 2nd (8:15.48)
- A Final: placed 2nd (8:27.02)
Crew
#2
STKV
Coached by: Owen Gould
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 2: placed 5th (10:45.67)
- Repechage 2: placed 7th (9:46.88)
Crew
#1
STKV
Coached by: Stew Mitchell
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 4: placed 5th (11:01.08)
- Repechage 2: placed 2nd (9:27.59)
- Semi-final 4: placed 3rd (8:55.73)
- B Final: placed 5th (9:24.34)
Event
19
G U15 2X
Sponsored by: Dunedin Regatta Club
Crew
#1
STKV
Coached by: Natasha Mulligan & Kim Verbarkel
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 3: placed 6th (8:44.94)
- Repechage 2: placed 3rd (10:38.48)
Crew
#1
STKV
Coached by: Stew Mitchell
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 7: placed 5th (8:10.25)
- Repechage 1: placed 3rd (7:36.07)
Crew
#1
STKV
Coached by: Shaun Taylor
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 6: placed 6th (8:50.86)
- Repechage 1: placed 3rd
Crew
#2
STKV
Coached by: Shaun Taylor
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 3: placed 7th (8:22.21)
Crew
#1
STKV
Eilee Robinson (stroke), Johannah Kearney, Bethany Robertson, Lucy Fauth, Caitlan Kearney, Loren Haggerty, Brittany More, Georgia Tangney + Sophie Moynihan (cox)
Coached by: Owen Gould
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
Event
31
G U16 4X+
Sponsored by: Ngai Tahu Property
Crew
#1
STKV
Coached by: Owen Gould
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 6: placed 2nd (7:51.13)
- Semi-final 4: placed 3rd
- B Final: placed 7th (7:51.40)
Crew
#1
STKV
Sean Hand (stroke), Ashley Miller, Quinn McNab, Lochy Brown, Ryan Kircher, Jacob Turnhout, Hamish Nimmo, Bradley Hore + Mathew Boult (cox)
Coached by: Shaun Taylor & Vic Haggerty
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 3: placed 6th (7:29.11)
- Repechage 1: placed 6th
Event
35
G N18 4+
Sponsored by: Frucor
Crew
#1
STKV
Coached by: Natasha Mulligan & Kim Verbarkel
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 3: placed 5th (8:37.99)
- Repechage 2: placed 4th
- B Final: placed 3rd (8:07.57)
Crew
#1
STKV
Coached by: Shaun Taylor
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 4: placed 5th (8:17.78)
- Repechage 2: placed 5th
Crew
#1
STKV
Coached by: Natasha Mulligan & Kim Verbarkel
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 5: placed 6th (8:58.65)
Crew
#1
STKV
Coached by: Shaun Taylor
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 2: placed 7th (8:30.35)
Crew
#2
STKV
Coached by: Shaun Taylor & Vic Haggerty
- Click to expand crew ⇨
STKV
STKV
Otago
Otago
- Heat 1: result (NRR)
Social