Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003.
Results: Maadi Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#1
MLBB
Coached by: Bill Campbell
|
||||
Entity
STBD
STBD
Canterbury |
Crew
#1
STBD
|
||||
Entity
MACL
MACL
Auckland |
Crew
#1
MACL
Coached by: Alex Brown & Keith Hibberd
|
||||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#1
STAN
Coached by: Guy Williams
|
||||
Entity
STCC
STCC
Canterbury |
Crew
#1
STCC
Coached by: James Smith
|
||||
Entity
OTUM
OTUM
Waikato/BoP |
Crew
#1
OTUM
Coached by: Toby Patton
|
||||
Entity
NELB
NELB
Marlborough |
Crew
#1
NELB
Coached by: Tim Babbage & Daniel Alexander
|
||||
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
WLCO
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
STPA
STPA
Auckland |
Crew
#1
STPA
Coached by: Lloyd Widdison
|
||||
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#1
STPC
|
||||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#1
JHAR
Coached by: Ian Hamilton
|
||||
Entity
STKT
STKT
Auckland |
Crew
#1
STKT
Coached by: P McCracken
|
||||
Entity
CROM
CROM
Otago |
Crew
#1
CROM
Jarod MacLachlan (stroke), Ethan Edmunds-Scott, Bradley Thompson, Josh Drummond + Nick Drummond (cox)
Coached by: Maude O'Connell
|
||||
Entity
WNHS
WNHS
Whanganui |
Crew
#1
WNHS
|
||||
Entity
TIMB
TIMB
Canterbury |
Crew
#1
TIMB
Coached by: Gary Ivamy & Brian Smith
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#1
MLBB
Coached by: Bill Campbell
|
|||
Entity
MACL
MACL
Auckland |
Crew
#1
MACL
Coached by: Alex Brown & Keith Hibberd
|
|||
Entity
NELB
NELB
Marlborough |
Crew
#1
NELB
Coached by: Tim Babbage & Daniel Alexander
|
|||
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
WLCO
|
|||
Entity
TIMB
TIMB
Canterbury |
Crew
#1
TIMB
Coached by: Gary Ivamy & Brian Smith
|
|||
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#1
STPC
|
|||
Entity
STPA
STPA
Auckland |
Crew
#1
STPA
Coached by: Lloyd Widdison
|
|||
Entity
STKT
STKT
Auckland |
Crew
#1
STKT
Coached by: P McCracken
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STBD
STBD
Canterbury |
Crew
#1
STBD
|
|||
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#1
STAN
Coached by: Guy Williams
|
|||
Entity
STCC
STCC
Canterbury |
Crew
#1
STCC
Coached by: James Smith
|
|||
Entity
OTUM
OTUM
Waikato/BoP |
Crew
#1
OTUM
Coached by: Toby Patton
|
|||
Entity
WNHS
WNHS
Whanganui |
Crew
#1
WNHS
|
|||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#1
JHAR
Coached by: Ian Hamilton
|
|||
Entity
CROM
CROM
Otago |
Crew
#1
CROM
Jarod MacLachlan (stroke), Ethan Edmunds-Scott, Bradley Thompson, Josh Drummond + Nick Drummond (cox)
Coached by: Maude O'Connell
|
|||
Entity
CBHS
CBHS
Canterbury |
Crew
#1
CBHS
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#1
STPC
|
|||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#1
JHAR
Coached by: Ian Hamilton
|
|||
Entity
STKT
STKT
Auckland |
Crew
#1
STKT
Coached by: P McCracken
|
|||
Entity
MTAS
MTAS
Otago |
Crew
#1
MTAS
Coached by: Rob Bruce
|
|||
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#1
TAKA
Coached by: Sam Thexton & Robbie Glanfield
|
|||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#1
TRGB
|
|||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#2
TRGB
|
|||
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#2
TAKA
Coached by: Sam Thexton & Robbie Glanfield
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WNHS
WNHS
Whanganui |
Crew
#1
WNHS
|
|||
Entity
TIMB
TIMB
Canterbury |
Crew
#1
TIMB
Coached by: Gary Ivamy & Brian Smith
|
|||
Entity
CBHS
CBHS
Canterbury |
Crew
#1
CBHS
|
|||
Entity
STBD
STBD
Canterbury |
Crew
#2
STBD
|
|||
Entity
WTLB
WTLB
Auckland |
Crew
#1
WTLB
Coached by: Chris Cole & Antony Zouch
|
|||
Entity
ROTB
ROTB
Waikato/BoP |
Crew
#1
ROTB
Coached by: Alastair Riddle
|
|||
Entity
CHCO
CHCO
Canterbury |
Crew
#1
CHCO
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MACL
MACL
Auckland |
Crew
#1
MACL
Coached by: Alex Brown & Keith Hibberd
|
|||
Entity
STCC
STCC
Canterbury |
Crew
#1
STCC
Coached by: James Smith
|
|||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#2
TRGB
|
|||
Entity
TIMB
TIMB
Canterbury |
Crew
#1
TIMB
Coached by: Gary Ivamy & Brian Smith
|
|||
Entity
CHCO
CHCO
Canterbury |
Crew
#1
CHCO
|
|||
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#2
STPC
|
|||
Entity
NELB
NELB
Marlborough |
Crew
#2
NELB
Coached by: Tim Babbage & Daniel Alexander
|
|||
Entity
BULL
BULL
Marlborough |
Crew
#1
BULL
Coached by: Claire Westoby
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAN
STAN
Canterbury |
Crew
#1
STAN
Coached by: Guy Williams
|
|||
Entity
NELB
NELB
Marlborough |
Crew
#1
NELB
Coached by: Tim Babbage & Daniel Alexander
|
|||
Entity
WTLB
WTLB
Auckland |
Crew
#1
WTLB
Coached by: Chris Cole & Antony Zouch
|
|||
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#1
TRGB
|
|||
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#2
TAKA
Coached by: Sam Thexton & Robbie Glanfield
|
|||
Entity
OBHS
OBHS
Otago |
Crew
#1
OBHS
Coached by: Fred Strachan & Cam Gibson
|
|||
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#3
TAKA
Coached by: Sam Thexton & Robbie Glanfield
|
|||
Entity
CHCO
CHCO
Canterbury |
Crew
#2
CHCO
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STBD
STBD
Canterbury |
Crew
#1
STBD
|
|||
Entity
STPA
STPA
Auckland |
Crew
#1
STPA
Coached by: Lloyd Widdison
|
|||
Entity
STKT
STKT
Auckland |
Crew
#1
STKT
Coached by: P McCracken
|
|||
Entity
ROTB
ROTB
Waikato/BoP |
Crew
#1
ROTB
Coached by: Alastair Riddle
|
|||
Entity
MTAS
MTAS
Otago |
Crew
#1
MTAS
Coached by: Rob Bruce
|
|||
Entity
WAKA
WAKA
Southland |
Crew
#1
WAKA
Coached by: Allan Ruffell
|
|||
Entity
CBHS
CBHS
Canterbury |
Crew
#2
CBHS
|
|||
Entity
STKV
STKV
Otago |
Crew
#1
STKV
Coached by: Shaun Taylor & Vic Haggerty
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#1
MLBB
Coached by: Bill Campbell
|
|||
Entity
OTUM
OTUM
Waikato/BoP |
Crew
#1
OTUM
Coached by: Toby Patton
|
|||
Entity
WNHS
WNHS
Whanganui |
Crew
#1
WNHS
|
|||
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#1
STPC
|
|||
Entity
CBHS
CBHS
Canterbury |
Crew
#1
CBHS
|
|||
Entity
RONC
RONC
Canterbury |
Crew
#1
RONC
Coached by: Andrew Darling
|
|||
Entity
SPTW
SPTW
Wellington |
Crew
#2
SPTW
Coached by: Lua Tuiomanufili & Charlie Graham
|
|||
Entity
SPTW
SPTW
Wellington |
Crew
#1
SPTW
Coached by: Lua Tuiomanufili & Charlie Graham
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
WLCO
|
|||
Entity
CROM
CROM
Otago |
Crew
#1
CROM
Jarod MacLachlan (stroke), Ethan Edmunds-Scott, Bradley Thompson, Josh Drummond + Nick Drummond (cox)
Coached by: Maude O'Connell
|
|||
Entity
JHAR
JHAR
Southland |
Crew
#1
JHAR
Coached by: Ian Hamilton
|
|||
Entity
STBD
STBD
Canterbury |
Crew
#2
STBD
|
|||
Entity
TAKA
TAKA
Auckland |
Crew
#1
TAKA
Coached by: Sam Thexton & Robbie Glanfield
|
|||
Entity
BTHC
BTHC
Waikato/BoP |
Crew
#1
BTHC
Coached by: Karin Mary & Chris Russell
|
|||
Entity
MLBB
MLBB
Marlborough |
Crew
#2
MLBB
Coached by: Adam Harper & Bob Gilchrist
|
Social