You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003.
Results: Maadi
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
WLCO
Coached by: James Entwisle & Dane Boswell
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 7: result (NRR)
Crew
#1
WLCO
Coached by: Hannah Starnes & Michael Herder
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 2nd (8:36.27)
- Semi-final 2: placed 4th (7:32.87)
- A Final: placed 8th (7:35.37)
Crew
#1
WLCO
Coached by: James Entwisle & Dane Boswell
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 3rd (8:12.53)
- Repechage 1: placed 1st (7:11.11)
- A Final: placed 6th (7:13.55)
Crew
#1
WLCO
Coached by: Hannah Starnes & Michael Herder
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 5: placed 7th (8:09.87)
Crew
#2
WLCO
Coached by: Hannah Starnes & Michael Herder
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 8th (7:55.36)
Crew
#1
WLCO
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 4th (8:59.20)
- Quarter-final 4: placed 8th (7:45.59)
- D Final: placed 5th (7:45.05)
Crew
#1
WLCO
Henry Morrow (stroke), Matthew Clay, Phillip Wilson, Patrick McIntyre, Patrick Gibson, Tasmin Wain, Jack Roy, Daniel Petrovich + Jae Morse (cox)
Coached by: James Entwisle & Dane Boswell
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 5th (7:18.12)
- Repechage 1: placed 7th (6:17.12)
Crew
#1
WLCO
Coached by: James Entwisle & Dane Boswell
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 3rd (7:42.09)
- Repechage 2: placed 1st (6:51.86)
- A Final: placed 6th (7:04.33)
Crew
#1
WLCO
Coached by: James Entwisle & Dane Boswell
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 5th (8:35.34)
- Repechage 1: placed 3rd (7:38.84)
- E Final: placed 1st (7:17.79)
Crew
#1
WLCO
Sam Wilkins (stroke), Joshua Michael, Tristan Cotter, Thomas Cummack, Lucas Toovey, Michael Rudge, James Nicholas, Matthew Belworthy + James Budge (cox)
Coached by: Ray Hamilton & Hannah Starnes
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 4: placed 2nd (7:45.28)
- Repechage 3: placed 3rd (7:03.82)
- Semi-final 2: placed 3rd (6:28.18)
- A Final: placed 5th (6:41.03)
Crew
#1
WLCO
Coached by: Hannah Starnes & Michael Herder
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 5: placed 6th (9:18.43)
- Repechage 1: placed 3rd (8:05.05)
- E Final: placed 4th (7:27.65)
Crew
#2
WLCO
Coached by: Hannah Starnes & Michael Herder
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (9:45.17)
- Repechage 2: placed 3rd (8:06.13)
- E Final: placed 6th (7:35.26)
Crew
#3
WLCO
Coached by: Hannah Starnes & Michael Herder
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 6th (9:45.15)
- Repechage 3: placed 3rd (8:03.41)
- E Final: placed 5th (7:31.65)
Crew
#1
WLCO
Coached by: James Entwisle & Dane Boswell
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 2nd (8:51.93)
- Quarter-final 1: placed 5th (7:24.29)
- C Final: placed 1st (7:26.75)
Crew
#1
WLCO
Coached by: Hannah Starnes & Michael Herder
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 5: placed 2nd (8:00.35)
- Semi-final 1: placed 8th (7:32.81)
- B Final: placed 8th (7:27.72)
Crew
#1
WLCO
Coached by: James Entwisle & Dane Boswell
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 4: placed 2nd (7:58.25)
- Repechage 3: placed 1st (8:09.09)
- Semi-final 2: placed 4th (7:01.78)
- A Final: placed 6th (7:13.85)
Crew
#2
WLCO
Coached by: James Entwisle & Dane Boswell
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 6th (8:41.69)
- Repechage 3: placed 7th (8:59.45)
Crew
#1
WLCO
Jack Perkins (stroke), Harry Delany, George Mitchell, Andre Gordon-Lacey, Robbie Delany, Gus Higgie, Lawrence Henderson, Campbell Caird + Cameron Clark (cox)
Coached by: Hannah Starnes & Michael Herder
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 8th (7:25.73)
- Repechage 2: placed 7th (6:46.02)
Crew
#2
WLCO
Sam Wilkins (stroke), Joshua Michael, Tristan Cotter, Thomas Cummack, Lucas Toovey, Michael Rudge, James Nicholas, Matthew Belworthy + James Budge (cox)
Coached by: Ray Hamilton & Hannah Starnes
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 8th (7:26.90)
- Repechage 1: result (NRR)
Crew
#1
WLCO
Coached by: James Entwisle & Dane Boswell
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 3rd (7:43.93)
- Repechage 2: placed 6th (7:01.40)
Crew
#2
WLCO
Coached by: James Entwisle & Dane Boswell
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 4: placed 5th (7:58.50)
- Repechage 3: placed 7th (7:16.68)
Crew
#3
WLCO
Coached by: James Entwisle & Dane Boswell
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 6th (8:14.56)
- Repechage 3: placed 4th (7:03.08)
- Semi-final 1: placed 8th (7:10.35)
- B Final: placed 8th (7:12.95)
Crew
#1
WLCO
Coached by: Hannah Starnes & Michael Herder
- Click to expand crew ⇨
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Heat 7: placed 5th (9:08.89)
- Repechage 1: placed 2nd (8:19.35)
- Quarter-final 3: placed 8th (8:22.94)
- D Final: placed 3rd (7:56.18)
Social