You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003.
Results: Maadi
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
WLGC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 3rd (8:14.95)
- Repechage 1: placed 3rd (7:45.21)
- Semi-final 1: placed 6th (8:01.51)
- B Final: placed 7th (8:17.48)
Crew
#1
WLGC
Coached by: Shawn McManus & Lucy McLeod
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 2nd (8:06.52)
- Semi-final 2: placed 5th (8:06.17)
- B Final: placed 3rd (8:13.43)
Crew
#2
WLGC
Coached by: Alan Greer
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 4: placed 4th (8:31.31)
- Repechage 3: placed 4th (8:01.48)
- C Final: placed 3rd (8:17.82)
Crew
#3
WLGC
Coached by: Alan Greer
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 5: result (DNF)
Crew
#1
WLGC
Coached by: Shawn McManus & Lucy McLeod
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 3rd (8:55.79)
- Quarter-final 3: placed 5th (9:02.82)
- C Final: placed 5th (9:07.41)
Crew
#2
WLGC
Coached by: Shawn McManus & Lucy McLeod
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 4: scratched
Crew
#1
WLGC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 4th (7:46.62)
- Repechage 2: placed 4th (7:40.83)
- Semi-final 2: placed 7th (8:07.87)
- B Final: placed 3rd (7:50.87)
Crew
#1
WLGC
Coached by: Shawn McManus & Lucy McLeod
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 4: placed 3rd (8:05.92)
- Repechage 2: placed 1st (7:54.64)
- Semi-final 1: placed 5th (8:24.40)
- B Final: placed 6th (8:17.82)
Crew
#1
WLGC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 6th (8:32.55)
- Repechage 2: placed 6th (8:24.30)
Crew
#1
WLGC
Annabelle Treacy (stroke), Ursula Crabtree, Macy Toovey, Laura Turner, Brooke Cederwall, Josie Taggart, Charlotte Leslie, Bella Standring + Georgie Darrall (cox)
Coached by: Shawn McManus & Lucy McLeod
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 4th (7:15.04)
- Repechage 1: placed 2nd (7:07.56)
- B Final: placed 3rd (7:34.03)
Crew
#1
WLGC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 3rd (8:51.57)
- Repechage 2: placed 2nd (8:45.37)
- Semi-final 1: placed 3rd (9:05.54)
- A Final: placed 8th (8:51.21)
Crew
#1
WLGC
Coached by: Alan Greer
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 5: placed 6th (9:35.70)
- Repechage 1: placed 6th (9:10.67)
Crew
#2
WLGC
Coached by: Alan Greer
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 6th (8:55.58)
- Repechage 2: placed 7th (8:48.60)
Crew
#1
WLGC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 4th (8:16.28)
- Repechage 1: placed 6th (8:02.73)
Event
27
G U16 4X+
Sponsored by: Lex Clark
Crew
#1
WLGC
Coached by: Shawn McManus & Lucy McLeod
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 5: placed 2nd (7:58.33)
- Semi-final 1: placed 7th (8:13.74)
- B Final: placed 5th (8:05.83)
Event
29
G U18 1X
Sponsored by: Bruce Fraser
Crew
#2
WLGC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 5: placed 3rd (8:53.33)
- Quarter-final 4: placed 4th (8:30.63)
- Semi-final 1: placed 8th (9:01.95)
- B Final: placed 6th (8:38.74)
Crew
#1
WLGC
Coached by: Alan Greer
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (9:33.59)
Crew
#2
WLGC
Coached by: Alan Greer
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 6: placed 3rd (8:37.74)
- Quarter-final 1: placed 8th (8:41.47)
- D Final: placed 2nd (8:58.90)
Event
37
G U16 4+
Sponsored by: Ray & Jill Frew
Crew
#1
WLGC
Coached by: Shawn McManus & Lucy McLeod
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 3rd (7:56.62)
- Repechage 3: placed 2nd (7:43.21)
- Semi-final 1: placed 5th (8:05.59)
- B Final: placed 1st (7:44.54)
Event
37
G U16 4+
Sponsored by: Ray & Jill Frew
Crew
#2
WLGC
Coached by: Shawn McManus & Lucy McLeod
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 3: placed 7th (8:35.20)
- Repechage 2: placed 8th (8:16.76)
Crew
#1
WLGC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 2: placed 7th (8:47.17)
- Repechage 2: placed 6th (8:39.19)
Crew
#1
WLGC
Harriet Leslie (stroke), Sophia Marshall, Sarah Neal, Ashley Toovey, Tatyana Kooznetzoff, Flora Goed, Emma Williams, Phoebe Pottinger + Jasmine Paxton (cox)
Coached by: Alan Greer
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 1: placed 2nd (7:33.61)
- Repechage 1: placed 7th (7:39.62)
Crew
#1
WLGC
Coached by: Shawn McManus & Lucy McLeod
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 6: placed 4th (8:31.03)
- Repechage 3: placed 3rd (8:26.57)
- E Final: placed 4th (8:31.32)
Crew
#2
WLGC
Coached by: Shawn McManus & Lucy McLeod
- Click to expand crew ⇨
WLGC
WLGC
Wellington
Wellington
- Heat 4: scratched
Social