You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003.
Results: Maadi
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
MTAL
Coached by: Div Kumar
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 6th (8:24.68)
- Repechage 2: placed 5th (8:47.58)
Crew
#1
MTAL
Coached by: Rod Palmer
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 5th (7:17.37)
- Repechage 2: placed 5th (7:03.90)
Crew
#1
MTAL
Coached by: John Cook
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 1st (8:50.08)
- Quarter-final 1: placed 1st (9:40.49)
- Semi-final 1: placed 2nd (9:17.02)
- A Final: placed 2nd (8:45.50)
Crew
#1
MTAL
Lucy Flatt (stroke), Ella Olson, Sakina Eliyas, Amelia Alizadeh, Layzell Halo, Georgina Drumm, Alex Prince, Ella Mitchell + Valentina Canci Vite (cox)
Coached by: Div Kumar
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 6th (8:27.97)
- Repechage 1: placed 5th (7:54.32)
- B Final: placed 4th (8:04.22)
Crew
#1
MTAL
Marcus Winter (stroke), Lachlan Pearce, Lewis Brown, Stephen Stuart, Anton Waldmann, Oliver Ingram, Daniel Fraser, Germain Hellriegel-White + Benjamin Campbell (cox)
Coached by: Callum Ross
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 4th (6:43.45)
- Repechage 1: placed 6th (6:37.02)
- A Final: placed 7th (6:53.02)
Crew
#1
MTAL
Coached by: John Cook
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 1st (8:42.51)
- Quarter-final 1: placed 2nd (8:36.07)
- Semi-final 2: placed 5th (8:58.68)
- B Final: scratched
Crew
#1
MTAL
Anton Waldmann (stroke), Nathan Smith, Dennis Nieuwenhuizen, Jesse Homer-Pilcher + Joel Milham (cox)
Coached by: Callum Ross
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 4th (7:05.65)
- Repechage 1: placed 2nd (7:05.62)
- A Final: placed 8th (7:09.84)
Crew
#1
MTAL
Coached by: John Cook
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 2nd (7:49.25)
- Quarter-final 1: placed 5th (8:08.06)
- C Final: placed 2nd (8:01.91)
Crew
#1
MTAL
Coached by: Alex Brown & Callum Ross
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 1st (7:14.02)
- Semi-final 1: placed 5th (7:05.36)
- A Final: placed 5th (7:12.06)
Crew
#1
MTAL
Coached by: Callum Ross
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (7:06.94)
- Repechage 1: placed 2nd (7:08.79)
- B Final: placed 1st (7:02.25)
Crew
#1
MTAL
Coached by: Alex Brown
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 7th (7:51.82)
- Repechage 1: placed 5th (7:33.54)
Crew
#1
MTAL
Jackson Baas (stroke), Germain Hellriegel-White, Samuel Sparey, Oliver Ingram, Daniel Fraser, Theo Casey-Pickering, Kris Penev, Richie Faaumu + Hasan Pathan (cox)
Coached by: Rod Palmer
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 4th (6:48.17)
- Repechage 1: placed 3rd (6:44.39)
- B Final: placed 6th (6:42.69)
Crew
#1
MTAL
Lucy Flatt (stroke), Ella Olson, Sakina Eliyas, Amelia Alizadeh, Layzell Halo, Georgina Drumm, Alex Prince, Annabelle Davison + Valentina Canci Vite (cox)
Coached by: Div Kumar
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 6th (7:43.35)
- Repechage 1: placed 5th (7:53.87)
Crew
#1
MTAL
Coached by: John Cook
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 6: placed 1st (7:59.67)
- Quarter-final 2: placed 3rd (8:36.64)
- Semi-final 2: placed 1st (7:52.09)
- A Final: placed 6th (7:54.67)
Crew
#1
MTAL
Coached by: John Cook
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (8:09.03)
- Quarter-final 4: placed 5th (8:51.43)
- C Final: placed 1st (8:21.33)
Crew
#1
MTAL
Anthony Peters (stroke), Finn Hope, Callum Nicholson, Ethan Welch, Luke Araus-Blanchett, Blake Jowsey, Max O'Donoghue, Rushit Pandya + Hasan Pathan (cox)
Coached by: Alex Brown
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (7:43.77)
- Repechage 1: placed 3rd (6:44.20)
- A Final: placed 6th (6:43.20)
Crew
#1
MTAL
Marcus Winter (stroke), Lachlan Pearce, Lewis Brown, Stephen Stuart, Dennis Nieuwenhuizen, Jesse Homer-Pilcher, Anton Waldmann, Nathan Smith + Benjamin Campbell (cox)
Coached by: Callum Ross
- Click to expand crew ⇨
MTAL
MTAL
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 5th (8:04.17)
- Repechage 1: placed 6th (6:37.34)
- B Final: placed 1st (6:24.11)
Social