Draft race schedule: Mercer Club Regatta

This is the race schedule for the 2018 Mercer Club Regatta.

The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Saturday, 8th December 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division
Gender mixed
Class Masters
School class
Club (ability) premier
Boat and and
Seats
A 08:00 1A B U17 1X Race: 1
B 08:05 1A B U17 1X Race: 2
C   1B M Clb 1X   Race: 1
D 08:10 2A G U17 4+ South Auckland Motors Race: 1
E 08:15 2B W Clb 4+   Race: 2
F 08:20 3 B U15 2X Race: 1
G 08:25 3 B U15 2X Race: 2
H 08:30 4A G U15 4X+ Race: 1
I 08:35 4A G U15 4X+ Race: 2
J 08:40 4B W Nov 4X+   Race: 3
K 08:45 4B W Nov 4X+   Race: 4
L 08:50 5A B U18 2- Race: 1
M 08:55 5B M Snr 2-   Race: 2
N 09:00 6A G U18 2X Race: 1
O 09:05 6A G U18 2X Race: 2
P   6B W Snr 2X   Race: 1
Q 09:10 7A B U16 4X+ Race: 1
R   7B M Int 4X+   Race: 1
S 09:15 8A G U16 1X Race: 1
T 09:20 8A G U16 1X Race: 2
U 09:25 8B W Int 1X   Race: 3
V 09:30 9 M Nov 2X SteelRite Framing Race: 1
W 09:35 9 M Nov 2X SteelRite Framing Race: 2
X 09:40 10 W Nov 8+ Race: 1
Y 09:45 11A B U17 8+ Race: 1
Z 09:50 12A G U17 4X+ Mercer Cheese Race: 1
A   12B W Clb 4X+   Race: 1
B 10:00 13 G U15 4+ Race: 1
C 10:05 14A B U18 4X+ Bernasconi Motors Race: 1
D 10:10 15A G U18 2- Pukekohe Timber Race: 1
E 10:15 15B W Snr 2- Race: 2
F 10:20 16A B U16 4+ Race: 1
G 10:30 17A G U16 8+ Race: 1
H   17B W Int 8+   Race: 1
I 10:35 18 M Nov 8+ Race: 1
J 10:40 19A B U17 2X Race: 1
K 10:45 19A B U17 2X Race: 2
L   19B M Clb 2X Race: 2
M 10:50 20A G U17 1X Race: 1
N 10:55 20A G U17 1X Race: 2
O 11:00 20B W Clb 1X Race: 3
P 11:05 21 B U15 8+ Countryside Homes Ltd Race: 1
Q 11:10 22 W Nov 2X The Bagley Family Race: 1
R 11:15 22 W Nov 2X The Bagley Family Race: 2
S 11:20 23A B U18 4+ Race: 1
T   23B M Snr 4+   Race: 1
U 11:25 24A G U18 4+ Race: 1
V   24B W Snr 4+   Race: 1
W 11:30 25A G U16 4X+ South Auckland Motors Race: 1
X 11:35 25A G U16 4X+ South Auckland Motors Race: 2
Y   25B W Int 4X+   Race: 2
Z 11:45 26A B U16 2X Race: 1
A 11:50 26A B U16 2X Race: 2
B   26B M Int 2X   Race: 2
C 11:55 27A G U18 1X Leo, Leanne and Brooke Donoghue Race: 1
D 12:00 27A G U18 1X Leo, Leanne and Brooke Donoghue Race: 2
E   27B W Snr 1X   Race: 1
F 13:00 28A B U18 1X Race: 1
G 13:05 28A B U18 1X Race: 2
H   28B M Snr 1X   Race: 2
I 13:10 29 G U15 2X Manukau Service Station Race: 1
J 13:15 29 G U15 2X Manukau Service Station Race: 2
K 13:20 29 G U15 2X Manukau Service Station Race: 3
L 13:25 30A B U15 4X+ Race: 1
M 13:30 30B M Nov 4X+ Andrew Gillson Builders Race: 2
N 13:35 31A G U17 8+ Jo Janssen & Sons Race: 1
O   31B W Clb 8+   Race: 1
P 13:40 32A B U17 4+ Race: 1
Q   32B M Clb 4+   Race: 1
R 13:45 33A G U16 4+ Race: 1
S 13:55 34A B U16 8+ Race: 1
T   34B M Int 8+   Race: 1
U 14:00 35A G U18 4X+ Team Whanau Race: 1
V   35B W Snr 4X+   Race: 1
W 14:05 36A B U18 2X Race: 1
X 14:15 36A B U18 2X Race: 2
Y   36B M Snr 2X   Race: 2
Z 14:20 37 G U15 8+ Race: 1
A 14:25 38 B U15 4+ Race: 1
B 14:30 39A G U17 2X Race: 1
C 14:35 39B W Clb 2X   Race: 2
D 14:40 40A B U17 4X+ The Upfold Family Race: 1
E 14:45 40A B U17 4X+ The Upfold Family Race: 2
F   40B M Clb 4X+   Race: 1
G 14:50 41 W Nov 4+ Race: 1
H 15:00 42 M Nov 4+ Race: 1
I 15:05 43 G U15 8X+ RJF Construction Ltd Race: 1
J 15:10 44A G U16 2X Race: 1
K 15:15 44A G U16 2X Race: 2
L   44B W Int 2X   Race: 2
M 15:20 45A B U16 1X Race: 1
N 15:25 45A B U16 1X Race: 2
O   45B M Int 1X   Race: 2
P 15:30 46 B U15 8X+ Race: 1
Q 15:35 47A G U18 8+ South Auckland Motors Race: 1
R   47B W Snr 8+   Race: 1
S 15:40 48A B U18 8+ Race: 1

You can swap to a collapsed version of the schedule, which combines the various classes for an event.

User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.