You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008.
Results: Mercer Club Regatta
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Aanya Abeysekera (stroke), Katie Hannan, Kate Slyfield, Keeley Bannister, Samantha Lum, Holly van der Mescht, Ella Shaw, Eva Letcher + Isabel Gilbert (cox)
Coached by: Sarah Mackie & Lewis Green
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Xanthe Hedley (stroke), Rebecca Klatt, Liana Loots, Olivia Mills, Alexis Moody, Jenna Mills, Sasha Leat, Kareena Kumar + Daniel Nota (cox)
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Zoe Mills
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Mike Hasselbach
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
HOWI
HOWI
Auckland
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
HOWI
[AKLC]
Coached by: Travis Hynes & Callum Harold
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Marty O'Brien
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Loveday Yeoman
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Annie Williamson
|
|||
Entity
HOWI
HOWI
Auckland
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
HOWI
[AKLC]
Coached by: Jason Parris-Oswald
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
WENT
WENT
Auckland
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
WENT
[NSHC]
Coached by: Kylie Matheson
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Sammy Taylor (stroke), Oscar Innes, Brendan Lian, Sebastian Mills, Finn Simpson, Elijah Nakhle, Henry Mahon, Henry Proctor + Daniel Mills (cox)
Coached by: Cole Barfoot
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Henry Sutton (stroke), Liam Dowling, Zac Woods, Monty Neubert, Joshua Irwin, Benjamin Rickard, Dylan Robinson, Sebastian Wallace + James Nicholson (cox)
Coached by: Hamish Mackie & Lewis Green
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
HOWI
HOWI
Auckland
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
HOWI
[AKLC]
Coached by: Travis Hynes & Jason Parris-Oswald
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Brendan Boreham
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Chris Goudie
|
Event
16
B U17 4+
Sponsored by: Betty whānau
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Marty O'Brien
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
Event
18
M Nov 8+
Sponsored by: Mercer Cheese
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Ronnie Tamati (stroke), Nicholas Ruepert, Charlie Field, Harry Power, Marcus Macleod, Jack Reid, Fergus Meredith, Josh Haskell + Ayden Miller (cox)
Coached by: Ian McKinnon
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Zoe Mills
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Annie Williamson
|
Division 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Marty O'Brien
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HOWI
HOWI
Auckland
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
HOWI
[AKLC]
Coached by: Jason Parris-Oswald
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Loveday Yeoman
|
Event
25
M Int 4+
Sponsored by: Remack Ltd
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Brendan Boreham
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Loveday Yeoman
|
Division 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Annie Williamson
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Henry Chafer (stroke), Freddy Hitchcock, James Knottenbelt, Eden Mead, Max Irwin, Samuel White, Henry Morgan, Bruno Tebbutt + Oliver Walsh (cox)
Coached by: Marty O'Brien
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Ronnie Tamati (stroke), Nicholas Ruepert, Charlie Field, Harry Power, Marcus Macleod, Jack Reid, Fergus Meredith, Josh Haskell + Ayden Miller (cox)
Coached by: Ian McKinnon
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Henry Sutton (stroke), Liam Dowling, Zac Woods, Sebastian Wallace, Joshua Irwin, Benjamin Rickard, Ethan Lao, George Hill + James Nicholson (cox)
Coached by: Sarah Mackie & Lewis Green
|
Event
34
M Clb 2X
Sponsored by: GMR Orchards
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Mike Ruiterman
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Marty O'Brien
|
Event
35
G U16 1X
Sponsored by: Betty whānau
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Loveday Yeoman
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Loveday Yeoman
|
|||
Entity
HOWI
HOWI
Auckland
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
HOWI
[AKLC]
Coached by: Jason Parris-Oswald & Sian Lovelock
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Marty O'Brien
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Brendan Boreham
|
|||
Entity
WENT
WENT
Auckland
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
WENT
[NSHC]
Coached by: Kylie Matheson
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Sophie Sayer (stroke), Katie Hannan, Kate Slyfield, Keeley Bannister, Samantha Lum, Holly van der Mescht, Ella Shaw, Eva Letcher + Chloe Zeng (cox)
Coached by: Hamish Mackie & Lewis Green
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Xanthe Hedley (stroke), Grace Montgomery, Katie Chamberlain, Rebecca Klatt, Alexis Moody, Sasha Leat, Kareena Kumar, Liana Loots + Bradley Jenkins (cox)
Coached by: Jim Matchett
|
Event
40
M Int 8+
Sponsored by: Weck's ITM
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Charles Hatherley (stroke), Joey Zhang, Loukas Constantopoulos, Fletcher Clark, James Knottenbelt, Callum Nelson, Henry Morgan, Angus Forrest + Nicholas Thompson (cox)
Coached by: Chris Goudie
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Aiden Qin (stroke), Ted Coop, Raymond Wu, Ben Moutter, Jaydan Samasoni, Alex Broughton, Samuel Cleary, Len Zheng + Jacob Angland (cox)
Coached by: Brendan Boreham
|
Event
42
W Clb 2X
Sponsored by: Alan and Sheryl Cleaver
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Annie Williamson
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Loveday Yeoman
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HOWI
HOWI
Auckland
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
HOWI
[AKLC]
Coached by: Travis Hynes & Callum Harold
|
Event
46
W Int 1X
Sponsored by: Donoghue Properties
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Mike Hasselbach
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Marty O'Brien
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Miabella Robertshaw (stroke), India Nichols, Zoe Taylor, Isabella Mills, Poppy Jones, Cilla Fa'afua, Olive Montgomerie, Zahra Abeysekera + Charles McRobie (cox)
Coached by: Loveday Yeoman
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Marty O'Brien
|
|||
Entity
HOWI
HOWI
Auckland
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
HOWI
[AKLC]
Coached by: Travis Hynes & Callum Harold
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Brendan Boreham
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Loveday Yeoman
|
|||
Entity
HOWI
HOWI
Auckland
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
HOWI
[AKLC]
Coached by: Jason Parris-Oswald & Sian Lovelock
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Loukas Constantopoulos (stroke), James Guthrie, Fletcher Clark, Angus Forrest + Nicholas Thompson (cox)
Coached by: Chris Goudie
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Brendan Boreham
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Annie Williamson
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
Event
63
B U17 1X
Sponsored by: Countryside Homes Ltd
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WENT
WENT
Auckland
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
WENT
[NSHC]
Coached by: Kylie Matheson
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Brendan Boreham
|
Division 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Freddie Eadie (stroke), Ethan Henderson, Callan Ogilvie, Matthew Acland, Louis Upton, Jackson Compain, Thaddeus Cryer, Alexander Shannon + Charlie Spittal (cox)
Coached by: Mike Hasselbach
|
Event
66
M Clb 8+
Sponsored by: Remack Ltd
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Jack Henry (stroke), Cameron Preston, Jack Siemelink, Brunton Harwood, Anton Schutte, Karl Kolmer, Max Siemelink, Ryan Dodds + Bradley Jenkins (cox)
|
|||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Henry Chafer (stroke), Freddy Hitchcock, Eden Mead, Samuel White, Nathan Kini, Max Irwin, Finn Buckley, Lachlan Wallace + Oliver Walsh (cox)
Coached by: Marty O'Brien
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Zara Nelson (stroke), Rosie Smith, Poppy Jones, Isabella Mills, Cilla Fa'afua, Emma Mackie, Zahra Abeysekera, Gisele Girven + Charles McRobie (cox)
Coached by: Loveday Yeoman
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
|
|||
Entity
WENT
WENT
Auckland |
Crew
#1
WENT
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|||
Entity
HOWI
HOWI
Auckland |
Crew
#1
HOWI
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
HOWI
HOWI
Auckland |
Crew
#1
HOWI
|
Social