You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008.
Results: N.I. Club Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
NSHC
Olivia White-Parsons (stroke), Caitlin White-Parsons, Kristy-Joy Brown, Alexandra Murden + Kyle Battersby (cox)
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#2
NSH*
Composite crew. Coached by: Craig Smith
- Click to expand crew ⇨
NSH*
NSH*
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Jess Douglas & Kim Connolly
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 2nd (7:26.23)
- Semi-final 1: placed 3rd (8:01.15)
- A Final: placed 4th (7:13.49)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Jess Douglas & Kim Connolly
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 2nd (9:02.81)
- Repechage 4: placed 1st (8:20.56)
- Semi-final 1: placed 2nd (10:03.95)
- A Final: placed 5th (8:43.73)
Crew
#2
NSHC
Coached by: Jess Douglas & Kim Connolly
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 2nd (8:50.36)
- Repechage 2: placed 1st (8:18.87)
- Semi-final 1: placed 4th (10:22.16)
- B Final: placed 3rd (8:47.40)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (7:03.33)
- Repechage 1: placed 1st (6:46.67)
- A Final: placed 4th (6:50.37)
Crew
#2
NSHC
Coached by: Chris Cole & Mike Stanley
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#3
NSHC
Coached by: Chris Cole & Mike Stanley
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 4th (7:19.33)
- Repechage 1: placed 3rd
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- A Final: placed 1st (6:20.62)
Crew
#2
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- A Final: placed 3rd (6:40.43)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Roger White-Parsons & Jane Stanley
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 6: placed 4th (8:22.29)
- Repechage 4: placed 3rd (8:07.10)
Crew
#2
NSHC
Coached by: Matthew Wolff
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 3rd (8:21.52)
- Repechage 6: placed 2nd (7:55.47)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 4th (7:52.31)
- Repechage 5: placed 4th (7:15.52)
Crew
#1
NSHC
Divashni Kumar (stroke), Grace Fletcher, Amy Lotter, Catherine Layburn, Caitlin Harris, Jaymee McNab, Chelsea Gorton, Amelia Vincent + Emma Haldane (cox)
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Divashni Kumar (stroke), Grace Fletcher, Amy Lotter, Catherine Layburn, Caitlin Harris, Riely Robertson, Chelsea Gorton, Amelia Vincent + Emma Haldane (cox)
Coached by: Jess Douglas & Kim Connolly
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: result (NRR)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Jess Douglas & Kim Connolly
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 2nd (7:29.82)
- Repechage 1: placed 2nd (9:08.50)
- B Final: placed 1st (7:24.78)
Crew
#2
NSHC
Coached by: Jess Douglas & Kim Connolly
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 5th (8:03.06)
- Repechage 2: placed 3rd (9:51.90)
- B Final: placed 6th (8:21.61)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- A Final: placed 1st (6:08.56)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Roger White-Parsons & Jane Stanley
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 2nd (7:30.18)
- Repechage 1: placed 1st (7:09.17)
- Semi-final 2: placed 3rd (8:19.31)
- A Final: placed 4th (7:11.17)
Crew
#1
NSHC
Alexandra Finlay (stroke), Bernadette Boland, Isabella Regtien, Paitten Bishop + Kyle Battersby (cox)
Coached by: Matthew Wolff
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (8:11.18)
- Repechage 1: placed 2nd (7:35.44)
- A Final: placed 6th (7:30.47)
Crew
#3
NSHC
Coached by: Craig Smith
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 4th (8:20.17)
- Repechage 2: result (CANCELLED)
- B Final: placed 1st (7:40.12)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- A Final: placed 2nd (6:57.57)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 5th (7:05.12)
- Repechage 1: placed 2nd (6:33.57)
- Semi-final 1: placed 6th (7:34.03)
- B Final: placed 4th (06:24.11)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Cole & Mike Stanley
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#2
NSHC
Coached by: Chris Cole & Mike Staneley
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 3rd (7:02.38)
- Repechage 1: placed 1st (6:54.60)
- A Final: placed 3rd (6:31.30)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Jess Douglas & Kim Connolly
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 5th
- Repechage 1: placed 2nd (8:27.68)
- Semi-final 1: placed 5th (10:07.41)
- B Final: placed 4th (8:21.47)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Matthew Wolff
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 5th (9:06.37)
- Repechage 2: placed 4th (8:16.77)
Crew
#2
NSHC
Coached by: Matthew Wolff
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 6th (9:08.23)
- Repechage 4: placed 4th (8:24.92)
Crew
#3
NSHC
Coached by: Roger White-Parsons & Jane Stanley
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 4th (8:38.52)
- Repechage 4: placed 3rd (8:01.01)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSH*
Taryn Abel (stroke), Courtney McCormick, Renee Scott-French, Jessica Remington, Poppy Logan, Emma McAllister, Sasha Ballantyne, Amber Gorrie + Madison Seymour (cox)
Composite crew. Coached by: Craig Smith
- Click to expand crew ⇨
NSH*
NSH*
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 4: placed 4th (7:46.60)
- Repechage 2: placed 4th (7:43.74)
Crew
#1
NSHC
Matthew Cole (stroke), Daniel McSweeny, Scott Houston, Ryan Davenport, Kyle Lennon, Kristofer Parker, Hayden Ellis, Jake Guy + Jonathan Zouch (cox)
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#2
NSHC
Ben Partridge (stroke), Oliver Howard, Callum Blackburn, Dion Lee, Rowan Angelo, Brendan Herbst, Robbie MacGregor, Matt Lupton + Tamati Munroe (cox)
Coached by: Chris Cole & Mike Stanley
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
Crew
#1
NSHC
Coached by: Jess Douglas & Kim Connolly
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 1: placed 3rd (8:18.02)
- Repechage 1: placed 2nd (8:07.77)
- B Final: placed 2nd (7:56.65)
Crew
#2
NSHC
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: placed 3rd (8:14.79)
- Repechage 2: placed 1st (8:10.11)
- A Final: placed 5th (7:57.58)
Crew
#2
NSHC
Coached by: Jess Douglas & Kim Connolly
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 2: result (NRR)
Crew
#1
NSHC
Coached by: Jess Douglas & Kim Connolly
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- Heat 3: placed 5th (7:55.01)
- Repechage 1: placed 4th (7:45.10)
Crew
#1
NSHC
Cameron Webster (stroke), Craig Little, Johnathan Tait, Daniel McSweeny, Scott Houston, Ryan Davenport, Kyle Lennon, Hayden Ellis + Jonathan Zouch (cox)
Coached by: Mat Jensen & Barrie Mabbott
- Click to expand crew ⇨
NSHC
NSHC
Auckland
Auckland
- A Final: placed 4th (5:56.92)
Social