You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2014, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008.
Results: N.I. Club Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RPCW
RPCW
|
Crew
#2
RPCW
|
|||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson
|
|||
Entity
RPCW
RPCW
|
Crew
#4
RPCW
|
|||
Entity
RPCA
RPCA
|
Crew
#2
RPCA
Coached by: James Coote
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Andrew Wakelin
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Ross Webb & Greg Vanderpeet
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#32
CAMC
Coached by: Tony Burns
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Ted Phelps
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
|
|||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Nigel Baddeley
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#22
CAMC
Coached by: Tom Stannard
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#12
WKOC
Matthew Lochore-Halpin (stroke), Matthew Cranefield, Christoff Louw, Deavon Abrahams + Calum James (cox)
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Mike Trautvetter & Jeremy Coxon
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Nick Tonkin
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Nick Tonkin
|
|||
Entity
TPOC
TPOC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TPOC
Coached by: Rohan Condon
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Cedric Bayly & Dave MacKintosh
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#3
SPCC
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#3
SPCC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#1
RNZX
Coached by: Mike Rodger
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#2
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#31
CAMC
Coached by: Peter Britton
|
|||
Entity
RPCA
RPCA
|
Crew
#1
RPCA
Coached by: Bruce Jones
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#13
WKOC
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#15
WKOC
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Drew Tierney & Ross Tong
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Drew Tierney & Ross Tong
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Ross Tong
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#31
WESC
Coached by: Josh Schmidt
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Stewart Widger
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Michael Smyth
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Adrian Webster
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Bruce Jones
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#2
GISC
Coached by: Luke Jenkins & Matt Rickard
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#1
RNZX
Coached by: Dave Thompson
|
|||
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#6
RNZX
Coached by: Noel Donaldson
|
|||
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#7
RNZX
Coached by: Noel Donaldson
|
|||
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#4
RNZX
Coached by: Noel Donaldson
|
|||
Entity
RPCW
RPCW
|
Crew
#2
RPCW
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Andrew Wakelin
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Adrian Webster
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Rebecca Beattie & Kim Dowden
|
|||
Entity
TPOC
TPOC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TPOC
Coached by: Rohan Condon
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#1
RNZX
Coached by: Mike Rodger
|
|||
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#4
RNZX
Coached by: Mike Rodger
|
|||
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#6
RNZX
Coached by: Mike Rodger
|
|||
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#6
RNZX
Coached by: Mike Rodger
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#3
WKOC
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#11
WKOC
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Keith Page
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Drew Tierney & Ross Tong
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Brigitte Allan (stroke), Ellen Schroeder, Lucy Oliver, Alice Petre, Pascale Peake, Tindra Crossland, Arley Gower, Blaire Fullerton-Smith + Molly Porter (cox)
Coached by: WKDS
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
Ciara Gyde (stroke), Claudia Miles, Georgia Burke, Jess Crow, Kate Littlejohn, Paris Kingston-White, Sinead Kingston-White, Talia Namana + Kelly Forde (cox)
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
Ciara Gyde (stroke), Claudia Miles, Georgia Burke, Jess Crow, Kate Littlejohn, Paris Kingston-White, Sinead Kingston-White, Talia Namana + Kelly Forde (cox)
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Lucy Roberts (stroke), Anna Welch, Celine Henare-Murton, Xanthia Lecusanu-Burns, Maia Campbell, Maddie Snell, Grace Dransfield, Sarah Taylor + Brooklyn Bayly (cox)
Coached by: Cedric Bayly & Dave MacKintosh
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#22
CAMC
Coached by: Tom Stannard
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#12
WKOC
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Mike Trautvetter & Jeremy Coxon
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Mike Trautvetter & Jeremy Coxon
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Chris Brake
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#3
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#22
CAMC
Coached by: Tom Stannard
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AWG*
AWG*
Whanganui |
Crew
#1
AWG*
Composite crew.
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Glen Reichardt
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Gerard Campbell & Matt Wolff
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Glen Reichardt
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Ross Webb & Greg Vanderpeet
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Adrian Webster & Nick Dawe
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Ross Webb & Greg Vanderpeet
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Ross Webb & Greg Vanderpeet
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: WKDS
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: WKDS
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Norm Charlton
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#11
WESC
Coached by: Aimee Pink
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#31
WESC
Coached by: Josh Schmidt
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Gerard Campbell & Matt Wolff
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#11
WKOC
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Graham Smith
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Tom Stannard
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#12
WKOC
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: WKDS
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#3
HWBC
Lucy Roberts (stroke), Anna Welch, Celine Henare-Murton, Xanthia Lecusanu-Burns + Sarah Forster (cox)
Coached by: Cedric Bayly & Dave MacKintosh
|
|||
Entity
PET*
PET*
Wellington |
Crew
#2
PET*
Composite crew. Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
|
|||
Entity
PET*
PET*
Wellington |
Crew
#2
PET*
Composite crew. Coached by: Andrew Bird
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#4
RNZX
Coached by: Calvin Ferguson
|
|||
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#5
RNZX
Coached by: Calvin Ferguson
|
|||
Entity
RPCW
RPCW
|
Crew
#2
RPCW
|
|||
Entity
RPCA
RPCA
|
Crew
#3
RPCA
Coached by: Bruce Jones
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#2
RNZX
Coached by: Dick Tonks
|
|||
Entity
RPCW
RPCW
|
Crew
#1
RPCW
|
|||
Entity
RNZX
RNZX
|
Crew
#3
RNZX
Coached by: Mike Rodger
|
|||
Entity
ACUL
ACUL
non-NZ |
Crew
#2
ACUL
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#31
CAMC
Coached by: Neil S And G & Nicky Staite
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#2
GISC
Coached by: Luke Jenkins & Matt Rickard
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Adrian Webster
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Rob Holmes
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Mat Jensen & Kim Dowden
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Stewart Widger
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Graham Smith
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#32
CAMC
Coached by: Peter Britton
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#3
SPCC
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#2
MERC
Coached by: Graham Smith
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#3
SPCC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Cedric Bayly & Dave MacKintosh
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Bart Verleye
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Shane Page & Murray Horne
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#3
WKOC
Deavon Abrahams (stroke), Matthew Lochore-Halpin, Christoff Louw, Christopher Roberts + Calum James (cox)
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Shane Page & Murray Horne
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Chris Brake
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Michael Hawthorne
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Josh Everitt
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#32
CAMC
Coached by: Tony Burns
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Keith Page
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#3
WHAC
Coached by: Graham Watt
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#3
AKLC
Coached by: Wing Kam
|
Social