Draft race schedule: N.I. Club Champs

This is the race schedule for the 2015 North Island Club Championships.

The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Friday, 6th February 2015

Time Event   Sponsor Division Progression
08:00 1 W U22 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
08:05       Race: 2  
08:10 3 W Clb 4+
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
08:15       Race: 2  
08:20       Race: 3  
08:25 4 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
08:30       Race: 2  
08:35       Race: 3  
08:40 5 W Snr 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
08:45       Race: 2  
08:50 6 W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6->Repechage
08:55       Race: 2  
09:00       Race: 3  
09:05       Race: 4  
09:10 7 W Opn 1X (L)
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
09:15       Race: 2  
09:20 8 M Opn 1X (L)
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
09:25       Race: 2  
09:30 9 M Clb 4+
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
09:35       Race: 2  
09:40       Race: 3  
09:45 10 M Snr 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
09:50       Race: 2  
09:55 11 W U20 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
10:00       Race: 2  
10:05 12 M U20 1X
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
10:10       Race: 2  
10:15       Race: 3  
10:20 14 M Prm 2-
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
10:25       Race: 2  
10:30 15 M Nov 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
10:35       Race: 2  
10:40 18 W Clb 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5->Repechage
10:45       Race: 2  
10:50       Race: 3  
10:55       Race: 4  
11:00       Race: 5  
11:05       Race: 6  
11:10 19 W Prm 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
11:15       Race: 2  
11:20 21 M Clb 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5->Repechage
11:25       Race: 2  
11:30       Race: 3  
11:35       Race: 4  
11:40       Race: 5  
11:45       Race: 6  
11:50 22 W Nov 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
11:55       Race: 2  
12:00 25 M Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6->Repechage
12:05       Race: 2  
12:10       Race: 3  
12:15       Race: 4  
12:20 27 M Snr 4X-
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
12:25       Race: 2  
12:30 31 W Clb 4X-
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
12:35       Race: 2  
12:40       Race: 3  
12:45 33 W U19 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
12:50       Race: 2  
12:55 34 M Snr 2-
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
13:00       Race: 2  
13:05       Race: 3  
13:10 35 M Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
13:15       Race: 2  
13:20 37 M U19 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
13:25       Race: 2  
13:30 38 W Nov 4+
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
13:35       Race: 2  
13:40       Race: 3  
13:45 39 M Prm 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest->Repechage
13:50       Race: 2  
13:55       Race: 3  
14:00       Race: 4  
14:05 41 W Prm 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
14:10       Race: 2  
14:15 42 W U19 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6->Repechage
14:20       Race: 2  
14:25       Race: 3  
14:30       Race: 4  
14:35 43 M Snr 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
14:40       Race: 2  
14:45 44 W Clb 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
14:50       Race: 2  
14:55 45 M U19 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6->Repechage
15:00       Race: 2  
15:05       Race: 3  
15:10       Race: 4  
15:15 46 M Clb 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
15:20       Race: 2  
15:25 47 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
15:30       Race: 2  
15:35       Race: 3  
15:40 49 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6->Repechage
15:45       Race: 2  
15:50       Race: 3  
15:55       Race: 4  
16:00 51 W Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5->Repechage
16:05       Race: 2  
16:10       Race: 3  
16:15       Race: 4  
16:20       Race: 5  
16:25       Race: 6  
16:30 52 M Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5->Repechage
16:35       Race: 2  
16:40       Race: 3  
16:45       Race: 4  
16:50       Race: 5  
16:55       Race: 6  
17:00 54 M Opn 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
17:05       Race: 2  

Saturday, 7th February 2015

Time Event   Sponsor Division Progression
08:00 1 W U22 1X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->Eliminated
08:05 3 W Clb 4+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
08:10       Race: 2  
08:15       Race: 3  
08:20 4 M Nov 4X+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
08:25       Race: 2  
08:30       Race: 3  
08:35 5 W Snr 1X
repechage
Race: 1 1,2->A Final
08:40 7 W Opn 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->Eliminated
08:45 8 M Opn 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->Eliminated
08:50 9 M Clb 4+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
08:55       Race: 2  
09:00       Race: 3  
09:05 10 M Snr 1X
repechage
Race: 1 1->A Final; Rest->Eliminated
09:10       Race: 2  
09:15 11 W U20 1X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->B Final
09:20 12 M U20 1X
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
09:25       Race: 2  
09:30       Race: 3  
09:35 14 M Prm 2-
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3,4->B Final
09:40       Race: 2  
09:45 15 M Nov 8+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3,4->B Final
09:50       Race: 2  
09:55 18 W Clb 2X
repechage
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest->Eliminated
10:00       Race: 2  
10:05       Race: 3  
10:10 19 W Prm 2X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->B Final
10:15 21 M Clb 2X
repechage
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest->Eliminated
10:20       Race: 2  
10:25       Race: 3  
10:35 25 M Nov 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final + 1 Next Fastest Crew
10:40       Race: 2  
10:45       Race: 3  
10:50 27 M Snr 4X-
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->Eliminated
10:55 31 W Clb 4X-
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
11:00       Race: 2  
11:05       Race: 3  
11:10 33 W U19 4+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3,4->B Final
11:15       Race: 2  
11:20 34 M Snr 2-
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
11:25       Race: 2  
11:30       Race: 3  
11:35 35 M Clb 4X-
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3,4->B Final
11:40       Race: 2  
11:45 37 M U19 4+
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->B Final
11:55 38 W Nov 4+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
12:00       Race: 2  
12:05       Race: 3  
12:10 39 M Prm 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final + 1 Next Fastest Crew
12:15       Race: 2  
12:20       Race: 3  
12:25 41 W Prm 1X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->B Final
12:30 42 W U19 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final + 1 Next Fastest Crew
12:35       Race: 2  
12:40       Race: 3  
12:45 43 M Snr 2X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->Eliminated
12:50 44 W Clb 8+
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->B Final
13:00 45 M U19 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final + 1 Next Fastest Crew
13:05       Race: 2  
13:10       Race: 3  
13:15 46 M Clb 8+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3,4->B Final
13:20       Race: 2  
13:25 47 W Nov 4X+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
13:30       Race: 2  
13:35       Race: 3  
13:40 49 M Nov 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final + 1 Next Fastest Crew
13:45       Race: 2  
13:50       Race: 3  
13:55 51 W Clb 1X
repechage
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest->Eliminated
14:00       Race: 2  
14:05       Race: 3  
14:10 52 M Clb 1X
repechage
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest->Eliminated
14:15       Race: 2  
14:20       Race: 3  
14:25 54 M Opn 8+
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->Eliminated
15:00 6 W Nov 2X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
15:05       Race: 2  
15:10       Race: 3  
15:15 18 W Clb 2X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
15:20       Race: 2  
15:25       Race: 3  
15:30 21 M Clb 2X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
15:35       Race: 2  
15:40       Race: 3  
15:45 25 M Nov 2X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
15:50       Race: 2  
15:55       Race: 3  
16:00 39 M Prm 1X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
16:05       Race: 2  
16:10       Race: 3  
16:15 42 W U19 2X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
16:20       Race: 2  
16:25       Race: 3  
16:30 45 M U19 2X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
16:35       Race: 2  
16:40       Race: 3  
16:45 49 M Nov 4+
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
16:50       Race: 2  
16:55       Race: 3  
17:00 51 W Clb 1X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
17:05       Race: 2  
17:10       Race: 3  
17:15 52 M Clb 1X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
17:20       Race: 2  
17:25       Race: 3  

Sunday, 8th February 2015

Time Event   Sponsor Division Progression
07:30 1 W U22 1X
final
Race: A  
07:40 2 M U22 1X
final
Race: A  
07:45 3 W Clb 4+
final
Race: B  
07:50       Race: A  
07:55 4 M Nov 4X+
final
Race: B  
08:00       Race: A  
08:05 5 W Snr 1X
final
Race: B - - CANCELLED - -
08:10       Race: A  
08:15 6 W Nov 2X
final
Race: B  
08:20       Race: A  
08:30 7 W Opn 1X (L)
final
Race: A  
08:40 8 M Opn 1X (L)
final
Race: A  
08:45 9 M Clb 4+
final
Race: B  
08:50       Race: A  
09:00 10 M Snr 1X
final
Race: A  
09:05 11 W U20 1X
final
Race: B  
09:10       Race: A  
09:15 12 M U20 1X
final
Race: B  
09:20       Race: A  
09:30 13 W Prm 2-
final
Race: A  
09:35 14 M Prm 2-
final
Race: B  
09:40       Race: A  
09:45 15 M Nov 8+
final
Race: B  
09:50       Race: A  
10:00 16 W Snr 4-
final
Race: A  
10:10 17 M Snr 4-
final
Race: A  
10:15 18 W Clb 2X
final
Race: B  
10:20       Race: A  
10:25 19 W Prm 2X
final
Race: B - - CANCELLED - -
10:30       Race: A  
10:40 39 M Prm 1X
final
Race: C  
10:45       Race: B  
10:50       Race: A  
10:55 21 M Clb 2X
final
Race: B  
11:00       Race: A  
11:10 22 W Nov 8+
final
Race: A  
11:20 23 W U22 2X
final
Race: A  
11:30 24 W Snr 4X-
final
Race: A  
11:35 25 M Nov 2X
final
Race: B  
11:40       Race: A  
11:50 26 M U22 2X
final
Race: A  
12:00 27 M Snr 4X-
final
Race: A  
12:10 29 M Prm 4-
final
Race: A  
12:20 30 W Snr 2-
final
Race: A  
12:25 31 W Clb 4X-
final
Race: B  
12:30       Race: A  
12:40 32 W U22 2-
final
Race: A  
12:45 33 W U19 4+
final
Race: B  
12:50       Race: A  
12:55 34 M Snr 2-
final
Race: B  
13:00       Race: A  
13:05 35 M Clb 4X-
final
Race: B  
13:10       Race: A  
13:15 37 M U19 4+
final
Race: B  
13:20       Race: A  
13:25 38 W Nov 4+
final
Race: B  
13:30       Race: A  
13:40 20 M Prm 2X
final
Race: A  
13:50 40 W Snr 2X
final
Race: A  
13:55 41 W Prm 1X
final
Race: B - - CANCELLED - -
14:00       Race: A  
14:05 42 W U19 2X
final
Race: B  
14:10       Race: A  
14:20 43 M Snr 2X
final
Race: A  
14:25 44 W Clb 8+
final
Race: B  
14:30       Race: A  
14:35 45 M U19 2X
final
Race: B  
14:40       Race: A  
14:45 46 M Clb 8+
final
Race: B  
14:50       Race: A  
14:55 47 W Nov 4X+
final
Race: B  
15:00       Race: A  
15:10 48 W Prm 4X-
final
Race: A  
15:15 49 M Nov 4+
final
Race: B  
15:20       Race: A  
15:30 50 M Prm 4X-
division
Race: 1  
15:35 51 W Clb 1X
final
Race: B  
15:40       Race: A  
15:45 52 M Clb 1X
final
Race: B  
15:50       Race: A  
16:00 53 W Opn 8+
final
Race: A  
16:10 54 M Opn 8+
final
Race: A  
18:00 36 M U22 2-
final
Race: A - - CANCELLED - -
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.