Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008.
Results: N.I. Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
Coached by: Martin Simoncelli
|
||||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Craig Bocock & Marcus Grimmer
|
||||
Entity
COMC
COMC
Auckland
Entity
STLN
STLN
Auckland |
Crew
#1
COMC
[STLN]
Coached by: Gideon Lessing
|
||||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#2
BPCC
Coached by: Craig Bocock & Marcus Grimmer
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty
Entity
TRGG
TRGG
Waikato/BoP |
Crew
#1
TGAC
[TRGG]
Coached by: Andrew Ede
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty
Entity
OTUM
OTUM
Waikato/BoP |
Crew
#2
TGAC
[OTUM]
Coached by: Paul Clinton
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Tasha Wypych & Lloyd Ward
Boat: St Marys
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#3
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Charles Haggie & Nathan Haggie
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
SCOT
SCOT
Wellington |
Crew
#5
STAC
[SCOT]
Coached by: David Carr-Smith
|
||||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#2
WTMC
|
||||
Entity
GISC
GISC
East Coast
Entity
GGHS
GGHS
East Coast |
Crew
#2
GISC
[GGHS]
Coached by: Alex Hyland
|
||||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#3
BPCC
Coached by: Craig Bocock & Marcus Grimmer
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Tasha Wypych & Lloyd Ward
Boat: St Marys
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Craig Bocock & Marcus Grimmer
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty
Entity
OTUM
OTUM
Waikato/BoP |
Crew
#2
TGAC
[OTUM]
Coached by: Paul Clinton
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#2
BPCC
Coached by: Craig Bocock & Marcus Grimmer
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Charles Haggie & Nathan Haggie
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
SCOT
SCOT
Wellington |
Crew
#5
STAC
[SCOT]
Coached by: David Carr-Smith
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty
Entity
TRGG
TRGG
Waikato/BoP |
Crew
#1
TGAC
[TRGG]
Coached by: Andrew Ede
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland
Entity
STLN
STLN
Auckland |
Crew
#1
COMC
[STLN]
Coached by: Gideon Lessing
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#3
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast
Entity
GGHS
GGHS
East Coast |
Crew
#2
GISC
[GGHS]
Coached by: Alex Hyland
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#2
WTMC
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#3
BPCC
Coached by: Craig Bocock & Marcus Grimmer
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#2
BPCC
Coached by: Craig Bocock & Marcus Grimmer
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast
Entity
GGHS
GGHS
East Coast |
Crew
#2
GISC
[GGHS]
Coached by: Alex Hyland
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
|||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Allen Loomb & Wayne Asplin
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#3
TGAC
Coached by: Steve Finlayson & Paul Clinton
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast
Entity
GGHS
GGHS
East Coast |
Crew
#1
GISC
[GGHS]
Coached by: Murray Kendrew
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Nic Aukett
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Craig Bocock & Marcus Grimmer
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
SCOT
SCOT
Wellington |
Crew
#5
STAC
[SCOT]
Coached by: David Carr-Smith
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty
Entity
JPCR
JPCR
Waikato/BoP |
Crew
#2
ROTC
[JPCR]
Coached by: Tom Clark & Jarrod Martin
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#4
TGAC
Coached by: Andrew Ede
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Charles Haggie & Nathan Haggie
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Michael Smyth
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Tasha Wypych & Lloyd Ward
Boat: St Marys
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland
Entity
STLN
STLN
Auckland |
Crew
#1
COMC
[STLN]
Coached by: Gideon Lessing
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty
Entity
OTUM
OTUM
Waikato/BoP |
Crew
#2
TGAC
[OTUM]
Coached by: Paul Clinton
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
Coached by: Martin Simoncelli
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#31
CAMC
[CAMB]
Coached by: Michele Munro & Bailey Walters Josh Toa
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland
Entity
MTAL
MTAL
Auckland |
Crew
#31
WESC
[MTAL]
Coached by: Alice Denyer
Boat: Dave Shireffs (M)
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#1
HKIC
[HAUR]
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#3
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Charles Haggie & Nathan Haggie
|
|||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#3
BPCC
Coached by: Craig Bocock & Marcus Grimmer
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#2
WELC
[ONSL]
Coached by: Georgia Henderson
Boat: Island Bay
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland
Entity
WHGG
WHGG
Auckland |
Crew
#21
WREC
[WHGG]
Coached by: Chris Williams
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty
Entity
WHHS
WHHS
Waikato/BoP |
Crew
#1
ROTC
[WHHS]
Coached by: Tom Clark & Jarrod Martin
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty
Entity
TRGG
TRGG
Waikato/BoP |
Crew
#1
TGAC
[TRGG]
Coached by: Andrew Ede
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#2
WTMC
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#4
WELC
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#4
STAC
[WLGC]
Coached by: Ella Pudney & Brooke Cederwall
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
QMAR
QMAR
Wellington |
Crew
#2
STAC
[QMAR]
Coached by: Roy Pickard
Boat: Stirling
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
QMAR
QMAR
Wellington |
Crew
#1
STAC
[QMAR]
Coached by: Allen Ward & Kea Ward
Boat: Lochleven
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
STMW
STMW
Wellington |
Crew
#1
WELC
[STMW]
Coached by: Kim O'Neill & Mereana Taylor
Boat: Boom Rock
|
Social