Day sheets: N.I. Rowing Champs
These are the day sheets for the 2023 North Island Rowing Championships.
click a filter below to remove it
Saturday, 28th January 2023
Race 1 (A) @ 08:00: Event 1, Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley
|
Race 22 (V) @ 09:35: Event 5, Heat 4 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Gabe Reynolds
|
Race 24 (X) @ 09:43: Event 6, Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
AWG*
AWG*
Whanganui |
Crew
#1
AWG*
Composite crew. Coached by: Dave Dudley & Esthie De Wet
|
Race 29 (C) @ 10:03: Event 8, Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Lance O'Brien
|
Race 37 (K) @ 10:35: Event 11, Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
RNZX
RNZX
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#14
RNZX
[AWGC]
Coached by: Matt Cameron
|
Race 40 (N) @ 10:45: Event 12, Heat 3 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Robyn van Dijk (stroke), Beatrice Douglas, Mae Emmett, Hazel Engert-Rodgers, Charlotte Matthews, Samantha Rooke, Te Atakura Potaka-Osborne-Milner-Skudder, Lauren Davies + Rylee Dudley (cox)
Coached by: Dave Dudley & Alan Luff
|
Race 46 (T) @ 11:14: Event 14, Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Gabe Reynolds
|
Race 48 (V) @ 11:22: Event 14, Heat 3 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Gabe Reynolds
|
Race 62 (J) @ 12:18: Event 18, Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 70 (R) @ 12:56: Event 22, Heat 3 | ||
---|---|---|
Event
22
W Nov 8X+
Sponsored by: Just Horse'n Around
| ||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Lauren Davies (stroke), Te Atakura Potaka-Osborne-Milner-Skudder, Mae Emmett, Ruby Armishaw, Addison Jenkins, Ava McDonough, Lacy Gilmore, Jessie Head + Morgan Wood (cox)
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 77 (Y) @ 13:24: Event 24, Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 82 (D) @ 13:45: Event 25, Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 93 (O) @ 14:33: Event 27, Heat 3 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Lance O'Brien
|
Race 98 (T) @ 14:53: Event 28, Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley
|
Race 103 (Y) @ 15:13: Event 29, Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Gabe Reynolds & Tom Monaghan
|
Race 111 (G) @ 15:45: Event 33, Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Robyn van Dijk (stroke), Beatrice Douglas, Hazel Engert-Rodgers, Keira Barnett, Charlotte Matthews, Samantha Rooke, Lily-Rose Flack, Stella Perry + Morgan Wood (cox)
Coached by: Dave Dudley & Alan Luff
|
Race 114 (J) @ 15:59: Event 34, Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Te Atakura Potaka-Osborne-Milner-Skudder (stroke), Mae Emmett, Addison Jenkins, Lauren Davies + Rylee Dudley (cox)
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 119 (O) @ 16:24: Event 34, Heat 7 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 125 (U) @ 16:54: Event 36, Heat 3 | ||
---|---|---|
Entity
AWG*
AWG*
Whanganui |
Crew
#1
AWG*
Composite crew. Coached by: Lance O'Brien & Jason Williams
|
Sunday, 29th January 2023
Race 131 (E) @ 08:16: Event 38, Prelim 1 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Nigel Fraser & Gabe Reynolds
|
Race 137 (K) @ 08:40: Event 41, Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 147 (U) @ 09:28: Event 44, Heat 4 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Beatrice Douglas (stroke), Hazel Engert-Rodgers, Samantha Rooke, Charlotte Matthews + Rylee Dudley (cox)
Coached by: Dave Dudley & Alan Luff
|
Race 157 (E) @ 10:15: Event 47, Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Nigel Fraser & Gabe Reynolds
|
Race 173 (U) @ 11:19: Event 52, Heat 5 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui
Entity
WNHS
WNHS
Whanganui |
Crew
#3
AWGC
[WNHS]
Coached by: Dave Dudley & Gabe Reynolds
|
Race 174 (V) @ 11:23: Event 52, Heat 6 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Gabe Reynolds
|
Race 181 (C) @ 11:57: Event 54, Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
Te Atakura Potaka-Osborne-Milner-Skudder (stroke), Hazel Engert-Rodgers, Samantha Rooke, Ruby Armishaw + Morgan Wood (cox)
Coached by: Lance O'Brien & Alan Luff
|
Race 184 (F) @ 12:09: Event 54, Heat 4 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Alan Luff
|
Race 189 (K) @ 12:29: Event 55, Heat 4 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Lance O'Brien
|
Race 191 (M) @ 12:37: Event 56, Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Nigel Fraser & Gabe Reynolds
|
Race 205 (A) @ 14:10: Event 1, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley
|
Race 214 (J) @ 15:00: Event 5, B Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Gabe Reynolds
|
Race 216 (L) @ 15:15: Event 6, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWG*
AWG*
Whanganui |
Crew
#1
AWG*
Composite crew. Coached by: Dave Dudley & Esthie De Wet
|
Race 219 (O) @ 15:35: Event 8, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Lance O'Brien
|
Race 223 (S) @ 16:05: Event 11, A Final | ||
---|---|---|
Entity
RNZX
RNZX
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#14
RNZX
[AWGC]
Coached by: Matt Cameron
|
Race 224 (T) @ 16:10: Event 12, B Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Robyn van Dijk (stroke), Beatrice Douglas, Mae Emmett, Hazel Engert-Rodgers, Charlotte Matthews, Samantha Rooke, Te Atakura Potaka-Osborne-Milner-Skudder, Lauren Davies + Rylee Dudley (cox)
Coached by: Dave Dudley & Alan Luff
|
Race 230 (Z) @ 16:40: Event 14, B Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Gabe Reynolds
|
Race 231 (A) @ 16:45: Event 14, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Gabe Reynolds
|
Monday, 30th January 2023
Race 238 (B) @ 08:05: Event 18, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 243 (G) @ 08:40: Event 22, A Final | ||
---|---|---|
Event
22
W Nov 8X+
Sponsored by: Just Horse'n Around
| ||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Lauren Davies (stroke), Te Atakura Potaka-Osborne-Milner-Skudder, Mae Emmett, Ruby Armishaw, Addison Jenkins, Ava McDonough, Lacy Gilmore, Jessie Head + Morgan Wood (cox)
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 248 (L) @ 09:05: Event 24, C Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 253 (Q) @ 09:30: Event 25, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 258 (V) @ 09:55: Event 27, B Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Lance O'Brien
|
Race 261 (Y) @ 10:10: Event 28, B Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley
|
Race 264 (B) @ 10:25: Event 29, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Gabe Reynolds & Tom Monaghan
|
Race 270 (H) @ 11:05: Event 33, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Robyn van Dijk (stroke), Beatrice Douglas, Hazel Engert-Rodgers, Keira Barnett, Charlotte Matthews, Samantha Rooke, Lily-Rose Flack, Stella Perry + Morgan Wood (cox)
Coached by: Dave Dudley & Alan Luff
|
Race 272 (J) @ 11:15: Event 34, C Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 274 (L) @ 11:25: Event 34, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Te Atakura Potaka-Osborne-Milner-Skudder (stroke), Mae Emmett, Addison Jenkins, Lauren Davies + Rylee Dudley (cox)
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 278 (P) @ 11:47: Event 36, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWG*
AWG*
Whanganui |
Crew
#1
AWG*
Composite crew. Coached by: Lance O'Brien & Jason Williams
|
Race 281 (S) @ 12:07: Event 38, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Nigel Fraser & Gabe Reynolds
|
Race 284 (V) @ 12:37: Event 41, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Lance O'Brien & Dave Dudley
|
Race 288 (Z) @ 13:05: Event 44, B Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Beatrice Douglas (stroke), Hazel Engert-Rodgers, Samantha Rooke, Charlotte Matthews + Rylee Dudley (cox)
Coached by: Dave Dudley & Alan Luff
|
Race 295 (G) @ 13:50: Event 47, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Nigel Fraser & Gabe Reynolds
|
Race 304 (P) @ 14:50: Event 52, B Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Gabe Reynolds
|
Race 312 (X) @ 15:30: Event 54, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#2
AWGC
Te Atakura Potaka-Osborne-Milner-Skudder (stroke), Hazel Engert-Rodgers, Samantha Rooke, Ruby Armishaw + Morgan Wood (cox)
Coached by: Lance O'Brien & Alan Luff
|
|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley & Alan Luff
|
Race 316 (B) @ 15:50: Event 56, A Final | ||
---|---|---|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Nigel Fraser & Gabe Reynolds
|
Scratched crew. The crew with a red scrawl over it (i.e. ) was scratched after being drawn in the race.
Social