Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008.
Results: N.I. Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast
Entity
IONA
IONA
East Coast |
Crew
#1
HWBC
[IONA]
Coached by: Nick Sye & Hamish Lack
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Steve Finlayson
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Nick Sye & Hamish Lack
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty
Entity
TRID
TRID
Waikato/BoP |
Crew
#4
WHAC
[TRID]
Coached by: Graham Watt & Leighton Hale
|
||||
Entity
UNWC
UNWC
Whanganui |
Crew
#1
UNWC
Coached by: Bob Evans
|
||||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Chris Pearson
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Chick Hammond
|
||||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland
Entity
BARA
BARA
Auckland |
Crew
#11
WESC
[BARA]
Coached by: Caspar Hammond & John McDermott
Boat: B-Jemma James
|
||||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#3
HKIC
[HAUR]
Coached by: Jeremy Cryer
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Chris Williams
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato
Entity
SHGH
SHGH
Waikato/BoP |
Crew
#2
HAMC
[SHGH]
Coached by: Kylee Corboy
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#1
HKIC
[HAUR]
Coached by: Jeremy Cryer
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills & Peter Mason
|
||||
Entity
GISC
GISC
East Coast
Entity
GGHS
GGHS
East Coast |
Crew
#3
GISC
[GGHS]
Coached by: Danielle Lapointe
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Philip Petch
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#2
SGEC
Coached by: Hayden Shaw
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland
Entity
WHGG
WHGG
Auckland |
Crew
#4
WREC
[WHGG]
Coached by: Chris Williams
|
||||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
Coached by: Beth Ross & Alison Mills
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland
Entity
POMP
POMP
Auckland |
Crew
#3
WREC
[POMP]
Coached by: Chris Williams
|
||||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
ONSL
[WELC]
Coached by: Angus Todd
Boat: Ruamahanga
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland
Entity
GLDW
GLDW
Auckland |
Crew
#1
SGEC
[GLDW]
Coached by: Amy Barclay
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGAC
Coached by: Steve Finlayson
|
D Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty
Entity
WHAK
WHAK
Waikato/BoP |
Crew
#3
WHAC
[WHAK]
Coached by: Gary McAdams
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Greg Cox
|
||||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Tracey Gardiner
Boat: Bruce
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#5
WREC
Coached by: Chris Williams
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris Williams
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland
Entity
WTLG
WTLG
Auckland |
Crew
#21
NSHC
[WTLG]
Coached by: Ash Bright & Kim Dowden
|
||||
Entity
PORC
PORC
Wellington
Entity
AOTE
AOTE
Wellington |
Crew
#1
PORC
[AOTE]
Coached by: Tim Parker
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Steve Finlayson
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Dave Dudley
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#2
SGEC
Coached by: Hayden Shaw
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland
Entity
POMP
POMP
Auckland |
Crew
#3
WREC
[POMP]
Coached by: Chris Williams
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
TGAC
Coached by: Steve Finlayson
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland
Entity
STCU
STCU
Auckland |
Crew
#1
COMC
[STCU]
Coached by: Sean Durkin & Kenna Richmond
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast
Entity
IONA
IONA
East Coast |
Crew
#1
HWBC
[IONA]
Coached by: Nick Sye & Hamish Lack
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland
Entity
WHGG
WHGG
Auckland |
Crew
#4
WREC
[WHGG]
Coached by: Chris Williams
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland
Entity
GLDW
GLDW
Auckland |
Crew
#1
SGEC
[GLDW]
Coached by: Amy Barclay
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris Williams
|
|||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Peter Craig
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland
Entity
STLN
STLN
Auckland |
Crew
#2
COMC
[STLN]
Coached by: Ron Neighbour
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Nathan Wallace
Boat: Swift 1
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland
Entity
BARA
BARA
Auckland |
Crew
#11
WESC
[BARA]
Coached by: Caspar Hammond & John McDermott
Boat: B-Jemma James
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
Crew
#1
WTMC
Coached by: Brian Hawthorne
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Peter Mills & Peter Mason
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland
Entity
WTLG
WTLG
Auckland |
Crew
#22
NSHC
[WTLG]
Coached by: Kim Dowden
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#1
STAC
[WLGC]
Coached by: Catherine Duffin
Boat: Mira
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland
Entity
MACL
MACL
Auckland |
Crew
#12
SGEC
[MACL]
Coached by: Keith Hibberd
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#2
HKIC
[HAUR]
Coached by: Jeremy Cryer
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty
Entity
TRID
TRID
Waikato/BoP |
Crew
#4
WHAC
[TRID]
Coached by: Graham Watt & Leighton Hale
|
|||
Entity
UNWC
UNWC
Whanganui |
Crew
#1
UNWC
Coached by: Bob Evans
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
Coached by: Beth Ross & Alison Mills
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Greg Cox
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington
Entity
AOTE
AOTE
Wellington |
Crew
#1
PORC
[AOTE]
Coached by: Tim Parker
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
ONSL
[WELC]
Coached by: Angus Todd
Boat: Kio
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty
Entity
TRGG
TRGG
Waikato/BoP |
Crew
#3
TGAC
[TRGG]
Coached by: Steve Finlayson
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Chick Hammond
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Chris Williams
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Tracey Gardiner
Boat: Bruce
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato
Entity
ROTO
ROTO
Waikato/BoP |
Crew
#3
HAMC
[ROTO]
Coached by: Kylee Corboy & Ryan Trent
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#3
COMC
Coached by: Ron Neighbour
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Danielle Lapointe
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
Coached by: Chick Hammond
|
Heat 6 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Nick Sye & Hamish Lack
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#1
HKIC
[HAUR]
Coached by: Jeremy Cryer
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#3
HKIC
[HAUR]
Coached by: Jeremy Cryer
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Philip Petch
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
ONSL
[WELC]
Coached by: Angus Todd
Boat: Ruamahanga
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty
Entity
WHAK
WHAK
Waikato/BoP |
Crew
#3
WHAC
[WHAK]
Coached by: Gary McAdams
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland
Entity
WTLG
WTLG
Auckland |
Crew
#21
NSHC
[WTLG]
Coached by: Ash Bright & Kim Dowden
|
Heat 7 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Chris Pearson
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast
Entity
GGHS
GGHS
East Coast |
Crew
#3
GISC
[GGHS]
Coached by: Danielle Lapointe
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato
Entity
SHGH
SHGH
Waikato/BoP |
Crew
#2
HAMC
[SHGH]
Coached by: Kylee Corboy
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#5
WREC
Coached by: Chris Williams
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland
Entity
MACL
MACL
Auckland |
Crew
#11
SGEC
[MACL]
Coached by: Keith Hibberd
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland
Entity
MTAL
MTAL
Auckland |
Crew
#31
WESC
[MTAL]
Coached by: India Mattocks
Boat: M-Green
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
Coached by: Beth Ross & Alison Mills
|
Social