Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008.
Results: N.I. Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hasan Pathan
Boat: Vic Lange (M)
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Leighton Hale
|
||||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
Coached by: Victoria Goodwin & Bruce Jones
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland
Entity
SHAK
SHAK
Auckland |
Crew
#11
AKLC
[SHAK]
Coached by: Terry Dolan
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#1
CAMC
[STPC]
Coached by: Finlay Sherlock-Ludlow & Megan Glenn
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Maleponi Vaioleti
|
||||
Entity
HAMB
HAMB
Waikato/BoP
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
HAMB
[WKOC]
Coached by: Robin Clarke
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#2
STAC
[WLCO]
Coached by: Ari Palsson & Caleb Meijer
Boat: Aon
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland
Entity
MTAL
MTAL
Auckland |
Crew
#31
WESC
[MTAL]
Coached by: Hasan Pathan
Boat: M-Charlotte Pearce
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland
Entity
SHAK
SHAK
Auckland |
Crew
#12
AKLC
[SHAK]
Coached by: Terry Dolan
|
||||
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Epernay Norman & Dexter Peffers
|
||||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Cole Barfoot
|
||||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Hamish Mackie & Lewis Green
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Antoneo Van Deursen & Sean Birdling
|
||||
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#2
AKGC
Coached by: Ashleigh Richards
|
||||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Ted Phelps
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#1
AKGC
Coached by: Ashleigh Richards
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Gus Berghan & Corbin Porteous
|
||||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#3
SPCC
Tyler Tretheway (stroke), Te Kokoru Thompson-Evans, Christopher Snyman, Josh Cashin + Hugh Trower (cox)
Coached by: Martyn O'Leary & Drew Tierney
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland
Entity
MTAL
MTAL
Auckland |
Crew
#32
WESC
[MTAL]
Coached by: Ben Campbell & Hasan Pathan
Boat: Kevin Lawton (M)
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland
Entity
MACL
MACL
Auckland |
Crew
#12
SGEC
[MACL]
Coached by: Morgan Burt
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#32
CAMC
[CAMB]
Coached by: Lynley Allison & George Baxter
|
||||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Kevin Stevenson & Sarah Houston-Eastergaard
Boat: Lyvania
|
||||
Entity
WANC
WANC
Whanganui |
Crew
#1
WANC
Coached by: Grant Scott
|
D Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Peter Simmons
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#1
SGEC
Coached by: Jack Milmine & Kieran Smith
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Reuben Ngapo
|
||||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#4
KICC
Coached by: Ian McKinnon
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#31
CAMC
[CAMB]
Cayden Imrie (stroke), Dylan Jackson-McClutchie, Oscar Moore, Louis Steverson + Sophie Stratford (cox)
Coached by: Lynley Allison & George Baxter
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#2
SGEC
Coached by: Jack Milmine & Kieran Smith
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland
Entity
WTLB
WTLB
Auckland |
Crew
#12
NSHC
[WTLB]
Coached by: Campbell Teixeira & Daniel Somerville
|
||||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Matthew Hall & Steve Crabb
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Hasan Pathan
Boat: Vic Lange (M)
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
Coached by: Victoria Goodwin & Bruce Jones
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Cole Barfoot
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#3
SPCC
Tyler Tretheway (stroke), Te Kokoru Thompson-Evans, Christopher Snyman, Josh Cashin + Hugh Trower (cox)
Coached by: Martyn O'Leary & Drew Tierney
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#1
SGEC
Coached by: Jack Milmine & Kieran Smith
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland
Entity
WTLB
WTLB
Auckland |
Crew
#12
NSHC
[WTLB]
Coached by: Campbell Teixeira & Daniel Somerville
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
ONSL
[WELC]
Coached by: William Fahey
Boat: Ohariu
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Leighton Hale
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Maleponi Vaioleti
|
|||
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#1
AKGC
Coached by: Ashleigh Richards
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland
Entity
MTAL
MTAL
Auckland |
Crew
#32
WESC
[MTAL]
Coached by: Ben Campbell & Hasan Pathan
Boat: Kevin Lawton (M)
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Reuben Ngapo
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland
Entity
WTLB
WTLB
Auckland |
Crew
#13
NSHC
[WTLB]
Coached by: Hannah Kennedy & Mark Clemo
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#22
CAMC
[STPC]
Coached by: Megan Glenn
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#32
CAMC
[CAMB]
Coached by: Lynley Allison & George Baxter
|
|||
Entity
WANC
WANC
Whanganui |
Crew
#1
WANC
Coached by: Grant Scott
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#2
CAMC
[STPC]
Coached by: Megan Glenn
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland
Entity
MTAL
MTAL
Auckland |
Crew
#33
WESC
[MTAL]
Coached by: Hasan Pathan
Boat: Alasdair McGeachie (M)
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Ari Palsson & Caleb Meijer
Boat: Archibalds
|
|||
Entity
GIS*
GIS*
East Coast |
Crew
#2
GIS*
Composite crew. Coached by: Peter Simmons
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland
Entity
MACL
MACL
Auckland |
Crew
#11
SGEC
[MACL]
Coached by: Morgan Burt
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Hamish Mackie & Lewis Green
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Antoneo Van Deursen & Sean Birdling
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato
Entity
CAMB
CAMB
Waikato/BoP |
Crew
#31
CAMC
[CAMB]
Cayden Imrie (stroke), Dylan Jackson-McClutchie, Oscar Moore, Louis Steverson + Sophie Stratford (cox)
Coached by: Lynley Allison & George Baxter
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#2
SGEC
Coached by: Jack Milmine & Kieran Smith
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#3
KICC
Coached by: Cole Barfoot
|
|||
Entity
ONSL
ONSL
Wellington
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
ONSL
[WELC]
Coached by: William Fahey
Boat: Balaena B
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
SCOT
SCOT
Wellington |
Crew
#1
STAC
[SCOT]
Coached by: Jessica Turfrey & Isabella Pennington
Boat: Midnight
|
Heat 6 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#2
STAC
[WLCO]
Coached by: Ari Palsson & Caleb Meijer
Boat: Aon
|
|||
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#2
AKGC
Coached by: Ashleigh Richards
|
|||
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Peter Simmons
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Matthew Hall & Steve Crabb
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#3
WKOC
Coached by: Ella Hansen
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#2
KICC
Coached by: Cole Barfoot
|
|||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
Coached by: Victoria Goodwin & Bruce Jones
|
Heat 7 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Epernay Norman & Dexter Peffers
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland
Entity
MACL
MACL
Auckland |
Crew
#12
SGEC
[MACL]
Coached by: Morgan Burt
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Gus Berghan & Corbin Porteous
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Kevin Stevenson & Sarah Houston-Eastergaard
Boat: Lyvania
|
|||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#4
KICC
Coached by: Ian McKinnon
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Elyse Rothery
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#4
STAC
[WLCO]
Coached by: Ari Palsson & Caleb Meijer
Boat: Trappitts
|
Social