You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008.
Results: N.I. Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Richard Tonks
|
||||
Entity
TSSP
TSSP
non-NZ |
Crew
#1
TSSP
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#6
WKOC
Coached by: Martin Simoncelli
|
||||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
||||
Entity
TBJC
TBJC
non-NZ |
Crew
#2
TBJC
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Brook Walker & Ella Pudney
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Leighton Hale
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#2
WELC
[ONSL]
Coached by: Ellen Hammond & Angus Todd
Boat: Kaiwharawhara
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland
Entity
WTLG
WTLG
Auckland |
Crew
#2
NSHC
[WTLG]
Sacha van der Net (stroke), Holly Christiansen, Annabel Drew Ross, Hollie Fraser + Grace Kennedy (cox)
Coached by: Mallory Orr & Ian Bright
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#21
CAMC
[STPC]
Coached by: Kaylin Wren & Amelia Barrell
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland
Entity
MACL
MACL
Auckland |
Crew
#11
SGEC
[MACL]
Coached by: Keith Hibberd & Jessica Taylor
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#31
WESC
Coached by: Lanea Tuiasosopo & Kairo Ah Kuoi
Boat: X-Patiki (L)
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Nathan Wallace
Boat: Tureis
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Heidi Oliver & Jerry Steenkamer
|
||||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
Coached by: Roy Pickard & Morgan Blind
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
TGBC
TGBC
Bay of Plenty
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#1
TGBC
[TRGB]
Coached by: Richard Gee & Nicola Austin
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#1
HKIC
[HAUR]
Coached by: Tom Leonard
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Blair Currie & James Ingham
|
||||
Entity
MERC
MERC
Auckland
Entity
PUKE
PUKE
Auckland |
Crew
#3
MERC
[PUKE]
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
||||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
Coached by: Martin Simoncelli & Victoria Goodwin
|
||||
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#1
SPCC
Coached by: Martin Simoncelli & Bruce Jones
|
||||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui
Entity
WNHS
WNHS
Whanganui |
Crew
#3
AWGC
[WNHS]
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
SCOT
SCOT
Wellington |
Crew
#2
STAC
[SCOT]
Coached by: Jess Turfrey
Boat: Scots 1
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty
Entity
TRGG
TRGG
Waikato/BoP |
Crew
#2
TGAC
[TRGG]
Coached by: Steve Finlayson & Troy Page
|
||||
Entity
HAMG
HAMG
Waikato/BoP
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
HAMG
[WKOC]
Coached by: Ben Kirsop
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLGC]
Coached by: Catherine Duffin
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland
Entity
BARA
BARA
Auckland |
Crew
#11
WESC
[BARA]
Coached by: John McDermott
Boat: B-Barat
|
||||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#2
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
||||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Loveday Yeoman & Zoe Mills
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
QMAR
QMAR
Wellington |
Crew
#1
STAC
[QMAR]
Coached by: Oliver Fahey & Bianca Martin
Boat: Lochleven
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#3
HWBC
Coached by: Matt Lawson & Logan Ballantine-Wooley
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
SPCC
SPCC
Waikato |
Crew
#2
SPCC
Coached by: Martin Simoncelli & Victoria Goodwin
|
||||
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Joshua Kelly
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Brook Walker & Ella Pudney
|
||||
Entity
SKEC
SKEC
Auckland |
Crew
#1
SKEC
Coached by: Carl Vincent
|
||||
Entity
TGBC
TGBC
Bay of Plenty
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#1
TGBC
[TRGB]
Coached by: Richard Gee & Nicola Austin
|
||||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Mark Clemo
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris McAsey
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & George Lawn
Boat: Nicky Coles (M)
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#3
WELC
[ONSL]
Coached by: Ellen Hammond & Angus Todd
Boat: Ngatoto
|
||||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Ted Phelps
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
QMAR
QMAR
Wellington |
Crew
#1
STAC
[QMAR]
Coached by: Bianca Martin & Oliver Fahey
Boat: Lochleven
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland
Entity
MTAL
MTAL
Auckland |
Crew
#31
WESC
[MTAL]
Coached by: Hasan Pathan
Boat: Juliette Drysdale (M)
|
||||
Entity
COMC
COMC
Auckland
Entity
STLN
STLN
Auckland |
Crew
#1
COMC
[STLN]
Coached by: Ron Neighbour
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#4
NSHC
Coached by: Barrie Mabbott
|
||||
Entity
WKDS
WKDS
Waikato/BoP
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKDS
[WKOC]
|
||||
Entity
HAMG
HAMG
Waikato/BoP
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
HAMG
[WKOC]
Coached by: Georgia King & Ben Kirsop
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie & James Ingham
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#3
WELC
[ONSL]
Coached by: Jason Theobald & Ellen Hammond
Boat: Red Rocks
|
||||
Entity
GISC
GISC
East Coast
Entity
GBHS
GBHS
East Coast |
Crew
#1
GISC
[GBHS]
Coached by: Joshua Kelly
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#1
HKIC
[HAUR]
Coached by: Tom Leonard
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Nick Dawe & George Lawn
Boat: WERC7 (H)
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato
Entity
HLCR
HLCR
Waikato/BoP |
Crew
#3
HAMC
[HLCR]
Coached by: Blair Currie & James Ingham
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Matt Lawson & Logan Ballantine-Wooley
|
||||
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#2
BPCC
Coached by: Ted Phelps
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
GISC
GISC
East Coast
Entity
GBHS
GBHS
East Coast |
Crew
#2
GISC
[GBHS]
Coached by: Joshua Kelly
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland
Entity
MACL
MACL
Auckland |
Crew
#12
SGEC
[MACL]
Coached by: Allan Vester
|
||||
Entity
GISC
GISC
East Coast
Entity
GBHS
GBHS
East Coast |
Crew
#3
GISC
[GBHS]
Coached by: Joshua Kelly
|
||||
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#2
TGSC
Coached by: Nabeel Khan & Sam Grant
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Kamira Haggie
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Liam Avery
|
||||
Entity
TGBC
TGBC
Bay of Plenty
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#1
TGBC
[TRGB]
Coached by: Richard Gee & Nicola Austin
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Kamira Haggie
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Jeremy Cryer
|
||||
Entity
PORC
PORC
Wellington
Entity
AOTE
AOTE
Wellington |
Crew
#1
PORC
[AOTE]
Coached by: Tim Parker
|
||||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Charlotte Freeman
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#1
CAMC
[STPC]
Coached by: Norm Charlton & Kaylin Wren
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#2
HKIC
[HAUR]
Coached by: Jeremy Cryer
|
||||
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Sam Grant & Meghan Jolley
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#1
WELC
[ONSL]
Coached by: Ellen Hammond & Angus Todd
Boat: Ruamahanga
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#1
STAC
[WLGC]
Coached by: Catherine Duffin
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Rob Holmes & Jim Matchett
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato
Entity
STPC
STPC
Waikato/BoP |
Crew
#21
CAMC
[STPC]
Coached by: Kaylin Wren & Sam Voss
|
||||
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#2
GISC
Coached by: Luke McKenzie & Esthie De Wet
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato
Entity
HLCR
HLCR
Waikato/BoP |
Crew
#1
HAMC
[HLCR]
Coached by: Annabelle McRobie
|
||||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Fiona Burney
Boat: Martha
|
||||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
||||
Entity
HAMG
HAMG
Waikato/BoP
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
HAMG
[WKOC]
Coached by: Georgia King
|
||||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Ron Neighbour
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#32
SGEC
|
||||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#1
KICC
Coached by: Tk McLaren
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Peter Craig
Boat: Mizar
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland
Entity
GLDW
GLDW
Auckland |
Crew
#31
SGEC
[GLDW]
Coached by: Kieran Smith & Danielle McComish
|
||||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Jim Matchett & Rob Holmes
|
||||
Entity
TGBC
TGBC
Bay of Plenty
Entity
TRGB
TRGB
Waikato/BoP |
Crew
#1
TGBC
[TRGB]
Coached by: Sarah Coatsworth & Craig Bocock
|
||||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Steven Odinot
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#11
SGEC
Coached by: Allan Vester & John Cook
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#4
HWBC
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Chick Hammond
|
||||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland
Entity
GLDW
GLDW
Auckland |
Crew
#32
SGEC
[GLDW]
Coached by: Denzell Christian
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#3
WELC
[ONSL]
Coached by: Ellen Hammond & Angus Todd
Boat: Ruamahanga
|
||||
Entity
COMC
COMC
Auckland
Entity
STLN
STLN
Auckland |
Crew
#1
COMC
[STLN]
Coached by: Mike Ruiterman
|
||||
Entity
WKDS
WKDS
Waikato/BoP
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKDS
[WKOC]
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland
Entity
WHGG
WHGG
Auckland |
Crew
#1
WREC
[WHGG]
Coached by: Chris Williams & Stewart Widger
|
||||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
Boat: Martin
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#3
KICC
Coached by: Mike Hasselbach & Harrison Elliott
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland
Entity
MTAL
MTAL
Auckland |
Crew
#32
WESC
[MTAL]
Coached by: Alex Brown & Germain Hellriegel-White
Boat: Wolfgang White (H)
|
||||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#2
KICC
Coached by: Mike Hasselbach & Harrison Elliott
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#1
SGEC
Coached by: John Cook
|
||||
Entity
KICC
KICC
Auckland |
Crew
#4
KICC
Coached by: Mike Hasselbach & Harrison Elliott
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#4
WELC
[ONSL]
Coached by: Jason Theobald & Ellen Hammond
Boat: Waipahihi
|
||||
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#1
AKGC
Coached by: Mat Jensen & Sam Heveldt
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Matthew Hall
Boat: Makaro
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Peter Mills
|
||||
Entity
AKGC
AKGC
Auckland |
Crew
#2
AKGC
Coached by: Sam Heveldt & Mat Jensen
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Chris McAsey & Mike Podesta
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#1
HKIC
[HAUR]
Coached by: Tom Leonard
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato
Entity
HAUR
HAUR
Waikato/BoP |
Crew
#2
HKIC
[HAUR]
Coached by: Tom Leonard
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
ONSL
ONSL
Wellington |
Crew
#3
WELC
[ONSL]
Coached by: Jason Theobald & Ellen Hammond
Boat: Rona
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland
Entity
MTAL
MTAL
Auckland |
Crew
#31
WESC
[MTAL]
Coached by: James O'Sullivan & William Tucker
Boat: M-Grayson Dauphin
|
||||
Entity
TPOC
TPOC
Bay of Plenty
Entity
TAUP
TAUP
Waikato/BoP |
Crew
#1
TPOC
[TAUP]
Coached by: Craig Martin
|
||||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brendon Grey & Ashleigh Klatt
|
Social