There is a couple of types of results for this regatta:
~ full-featured
~ ROWMAN-based
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2007.
Results: N.I.S.S.C.
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and schools shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
1
B U16 2X
Sponsored by: Cooney Financial Services
Crew
#1
STPC
Coached by: Mike Spitzer
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 1st (7:09:36)
- Semi-final 2: placed 2nd (7:09:58)
- A Final: placed 4th (7:06:94)
Crew
#1
STPC
Coached by: Janey Wackrow & Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
Event
5
B U15 4X+
Sponsored by: Gourmet Delicious - Cambridge
Crew
#1
STPC
Coached by: Odette Sceats & Murray McEwan
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 6th (7:10:59)
Crew
#1
STPC
Coached by: Felicity McLachlan
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 3rd (7:57:58)
- Repechage 2: placed 1st (7:48:63)
- A Final: placed 8th (8:09:83)
Event
9
G U17 8+
Sponsored by: Army Careers
Crew
#1
STPC
Samantha Sinnett (stroke), Morgan Dunham, Karen Verwey, Anna Taylor, Jeneva Snodgrass, Stacey Grainger, Ashleigh Glover, Annabel Wood + Kate Skerten (cox)
Coached by: Janey Wackrow
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
Crew
#1
STPC
Coached by: Mike Spitzer
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 2nd (6:35:68)
- Repechage 1: placed 1st (6:39:36)
- A Final: placed 2nd (6:33:54)
Crew
#1
STPC
Coached by: Mike Spitzer
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
Event
16
G U16 2X
Sponsored by: Navy Careers
Crew
#1
STPC
Coached by: Janey Wackrow
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 4: placed 1st (8:03:62)
- Semi-final 2: placed 3rd (7:32:36)
- A Final: placed 7th (8:24:77)
Event
19
G U18 1X
Sponsored by: Aon
Crew
#1
STPC
Coached by: Janey Wackrow
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 4: placed 1st (8:11:26)
- Semi-final 2: placed 3rd (7:44:64)
- A Final: placed 4th (8:26:28)
Crew
#1
STPC
Coached by: Felicity McLachlan
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 1st (8:01:31)
- Semi-final 1: placed 2nd (7:55:49)
- A Final: placed 2nd (8:14:55)
Event
21
B U18 4+
Sponsored by: Wintech Racing
Crew
#1
STPC
Coached by: Mike Spitzer
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 3rd
- Repechage 1: placed 1st (6:38:32)
- A Final: placed 8th (7:00:84)
Crew
#1
STPC
Coached by: Janey Wackrow
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 6: placed 1st (7:46:59)
- Semi-final 2: placed 1st (7:49:23)
- A Final: placed 1st (7:50:06)
Crew
#1
STPC
Coached by: Mike Spitzer
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 1: placed 4th (7:25:40)
- Repechage 2: placed 4th (6:56:83)
- B Final: placed 5th (7:28:47)
Event
27
G U18 2X
Sponsored by: Navy Careers
Crew
#1
STPC
Coached by: Janey Wackrow & Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 2nd (8:05:54)
- Repechage 1: placed 2nd (7:48:68)
- A Final: placed 3rd (7:55:55)
Crew
#1
STPC
Coached by: Kate Holmes
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 5th (8:38:02)
- Repechage 1: placed 8th (8:37:62)
Crew
#1
STPC
Coached by: Janey Wackrow
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
Crew
#1
STPC
Coached by: Mike Spitzer
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 3rd (7:18:70)
- Repechage 1: placed 2nd (7:03:43)
- B Final: placed 2nd (7:33:58)
Crew
#1
STPC
Coached by: Felicity McLachlan
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 6th (8:17:35)
Event
34
B U15 4+
Sponsored by: KFC Cambridge
Crew
#1
STPC
Coached by: Odette Sceats & Murray McEwan
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 2nd (7:45:71)
- Repechage 1: placed 2nd (7:15:17)
- A Final: placed 8th (7:29:57)
Crew
#1
STPC
Coached by: Janey Wackrow
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
Crew
#1
STPC
Coached by: Mike Spitzer
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 3: placed 1st (7:30:78)
- Semi-final 1: placed 3rd (6:53:33)
- A Final: placed 6th (7:04:90)
Event
39
B U18 1X
Sponsored by: Concept 2
Crew
#1
STPC
Coached by: Mike Spitzer
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
Crew
#1
STPC
Coached by: Kate Holmes
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 4: placed 3rd (8:27:31)
- Repechage 2: placed 1st (8:11:34)
- Semi-final 2: placed 5th (8:06:59)
- B Final: placed 4th (8:14:88)
Event
42
B U15 2X
Sponsored by: McEntee Hire
Crew
#1
STPC
Coached by: Odette Sceats & Murray McEwan
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
- Heat 2: placed 2nd (7:43:63)
- Repechage 2: placed 3rd (7:37:15)
- B Final: placed 1st (7:32:65)
Event
43
G U18 8+
Sponsored by: Aon
Crew
#1
STPC
Abigail Banks (stroke), Morgan Dunham, Lucy Spoors, Anna Taylor, Samantha Sinnett, Stacey Grainger, Karen Verwey, Megan Glenn + Kimberley Dennis (cox)
Coached by: Janey Wackrow & Norm Charlton
- Click to expand crew ⇨
STPC
STPC
Waikato/BoP
Waikato/BoP
Social