Race schedule: N.I.S.S.C.

This is the race schedule for the 2014 N.I. Secondary School Championships.

Friday, 7th March 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 1 B U17 1X
heat
Race: 1 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC
B 08:04       Race: 2  
C 08:08       Race: 3  
D 08:12       Race: 4  
E 08:16       Race: 5  
F 08:20 2 G U17 4+
heat
Race: 1 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF
G 08:24       Race: 2  
H 08:28       Race: 3  
I 08:32 3 B U15 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi +4 Fast 3rd; Rem 3rd + 4th->FC
J 08:36       Race: 2  
K 08:40       Race: 3  
L 08:44       Race: 4  
M 08:48       Race: 5  
N 08:52       Race: 6  
O 08:56 4 G U15 4X+
heat
Race: 1 1,2->Semi +4 Fast 3rd; Rem 3rd + 4th->FC
P 09:00       Race: 2  
Q 09:04       Race: 3  
R 09:08       Race: 4  
S 09:12       Race: 5  
T 09:16       Race: 6  
U 09:20 5 B U18 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
V 09:24       Race: 2  
W 09:28 6 G U18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
X 09:32       Race: 2  
Y 09:36       Race: 3  
Z 09:40       Race: 4  
A 09:44 7 B U16 4X+
heat
Race: 1 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC
B 09:48       Race: 2  
C 09:52       Race: 3  
D 09:56       Race: 4  
E 10:00       Race: 5  
F 10:04 8 G U16 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi +4 Fast 3rd; Rem 3rd + 4th->FC
G 10:08       Race: 2  
H 10:12       Race: 3  
I 10:16       Race: 4  
J 10:20       Race: 5  
K 10:24       Race: 6  
L 10:28 9 B N18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
M 10:32       Race: 2  
N 10:36       Race: 3  
O 10:40       Race: 4  
P 10:48 9A G N18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
Q 10:52       Race: 2  
R 11:00 11 G U17 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
S 11:04       Race: 2  
T 11:08       Race: 3  
U 11:12       Race: 4  
V 11:16 12 B L18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
W 11:20       Race: 2  
X 11:24 13 G U15 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Y 11:28       Race: 2  
Z 11:32       Race: 3  
A 11:36       Race: 4  
B 11:40 14 B U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
C 11:44       Race: 2  
D 11:48 15 G U18 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
E 11:52       Race: 2  
F 12:00 16 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
G 12:04       Race: 2  
H 12:08       Race: 3  
I 12:12       Race: 4  
J 12:16 17 G U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
K 12:20       Race: 2  
L 12:24 17A B N18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
M 12:28       Race: 2  
N 12:36 19 B U17 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi +4 Fast 3rd; Rem 3rd + 4th->FC
O 12:40       Race: 2  
P 12:44       Race: 3  
Q 12:48       Race: 4  
R 12:52       Race: 5  
S 12:56       Race: 6  
T 13:00 20 G U17 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3->C Final
U 13:04       Race: 2  
V 13:08       Race: 3  
W 13:12       Race: 4  
X 13:16       Race: 5  
Y 13:20       Race: 6  
Z 13:24       Race: 7  
A 13:28       Race: 8  
B 13:32 21 B U15 8+
heat
Race: 1 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF
C 13:36       Race: 2  
D 13:40       Race: 3  
E 13:44 22 G N18 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi +4 Fast 3rd; Rem 3rd + 4th->FC
F 13:48       Race: 2  
G 13:52       Race: 3  
H 13:56       Race: 4  
I 14:00       Race: 5  
J 14:04       Race: 6  
K 14:08 23 B U18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
L 14:12       Race: 2  
M 14:20 25 G U16 4X+
heat
Race: 1 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC
N 14:24       Race: 2  
O 14:28       Race: 3  
P 14:32       Race: 4  
Q 14:36       Race: 5  
R 14:40 26 B U16 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi +4 Fast 3rd; Rem 3rd + 4th->FC
S 14:44       Race: 2  
T 14:48       Race: 3  
U 14:52       Race: 4  
V 14:56       Race: 5  
W 15:00       Race: 6  
X 15:04 27 G U18 1X
heat
Race: 1 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC
Y 15:08       Race: 2  
Z 15:12       Race: 3  
A 15:16       Race: 4  
B 15:20       Race: 5  
C 15:24 28 B U18 1X
heat
Race: 1 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC
D 15:28       Race: 2  
E 15:32       Race: 3  
F 15:36       Race: 4  
G 15:40       Race: 5  
H 15:44 29 G U15 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3->C Final
I 15:48       Race: 2  
J 15:52       Race: 3  
K 15:56       Race: 4  
L 16:00       Race: 5  
M 16:04       Race: 6  
N 16:08       Race: 7  
O 16:12       Race: 8  
P 16:16 30 B U15 4X+
heat
Race: 1 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC
Q 16:20       Race: 2  
R 16:24       Race: 3  
S 16:28       Race: 4  
T 16:32       Race: 5  
U 16:36 32 B U17 4+
heat
Race: 1 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF
V 16:40       Race: 2  
W 16:44       Race: 3  
X 16:48 33 G L18 2X
heat
Race: 1 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF
Y 16:52       Race: 2  
Z 16:56       Race: 3  
A 17:00 34 B L18 2X
heat
Race: 1 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF
B 17:04       Race: 2  
C 17:08       Race: 3  
D 17:12 35 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF
E 17:16       Race: 2  
F 17:20       Race: 3  

Saturday, 8th March 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 36 B U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
B 08:04       Race: 2  
C 08:08 37 G U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
D 08:12       Race: 2  
E 08:16 38 B U18 2X
heat
Race: 1 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF
F 08:20       Race: 2  
G 08:24       Race: 3  
H 08:28 39 G U15 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
I 08:32       Race: 2  
J 08:36 40 B U15 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
K 08:40       Race: 2  
L 08:44       Race: 3  
M 08:48       Race: 4  
N 08:52 41 G U17 2X
heat
Race: 1 1,2>Semi +2 Fast 3rd; Rem 3rd +3 Fast 4>FC
O 08:56       Race: 2  
P 09:00       Race: 3  
Q 09:04       Race: 4  
R 09:08       Race: 5  
S 09:12       Race: 6  
T 09:16       Race: 7  
U 09:20 42 B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
V 09:24       Race: 2  
W 09:28       Race: 3  
X 09:32       Race: 4  
Y 09:36 43 G N18 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Z 09:40       Race: 2  
A 09:44       Race: 3  
B 09:48       Race: 4  
C 09:52 44 B N18 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
D 09:56       Race: 2  
E 10:00       Race: 3  
F 10:04       Race: 4  
G 10:12 45 G U16 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3->C Final
H 10:16       Race: 2  
I 10:20       Race: 3  
J 10:24       Race: 4  
K 10:28       Race: 5  
L 10:32       Race: 6  
M 10:36       Race: 7  
N 10:40       Race: 8  
O 10:44 46 B U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
P 10:48       Race: 2  
Q 10:52       Race: 3  
R 10:56       Race: 4  
S 11:08 48 B U18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
T 11:12       Race: 2  
U 14:15 1 B U17 1X
final
Race: C  
V 14:20 1 B U17 1X
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
W 14:25       Race: 2  
X 14:30 3 B U15 2X
final
Race: C  
Y 14:35 3 B U15 2X
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
Z 14:40       Race: 2  
A 14:45 4 G U15 4X+
final
Race: C  
B 14:50 4 G U15 4X+
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
C 14:55       Race: 2  
D 15:20 7 B U16 4X+
final
Race: C  
E 15:25 7 B U16 4X+
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
F 15:30       Race: 2  
G 15:35 8 G U16 1X
final
Race: C  
H 15:40 8 G U16 1X
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
I 15:45       Race: 2  
A 16:00 19 B U17 2X
final
Race: C  
B 16:05 19 B U17 2X
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
C 16:10       Race: 2  
E 16:15 20 G U17 1X
final
Race: C  
G 16:20 20 G U17 1X
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
I 16:25       Race: 2  
K 16:30 22 G N18 2X
final
Race: C  
M 16:35 22 G N18 2X
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
O 16:40       Race: 2  
S 16:55 25 G U16 4X+
final
Race: C  
T 17:00 25 G U16 4X+
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
U 17:05       Race: 2  
V 17:10 26 B U16 2X
final
Race: C  
W 17:15 26 B U16 2X
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
X 17:20       Race: 2  
Y 17:25 27 G U18 1X
final
Race: C  
Z 17:30 27 G U18 1X
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
A 17:35       Race: 2  
B 17:40 28 B U18 1X
final
Race: C  
C 17:45 28 B U18 1X
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
D 17:50       Race: 2  
E 17:55 29 G U15 2X
final
Race: C  
F 18:00 29 G U15 2X
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
G 18:05       Race: 2  
H 18:10 30 B U15 4X+
final
Race: C  
I 18:15 30 B U15 4X+
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
J 18:20       Race: 2  
K 18:25 41 G U17 2X
final
Race: C  
L 18:30 41 G U17 2X
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
M 18:35       Race: 2  
N 18:40 45 G U16 2X
final
Race: C  
O 18:45 45 G U16 2X
semi-final
Race: 1 1-4->A Final; Rest->B Final
P 18:50       Race: 2  

Sunday, 9th March 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:55 1 B U17 1X
final
Race: B  
B 08:00       Race: A  
C 08:05 2 G U17 4+
final
Race: B  
D 08:10       Race: A  
E 08:15 3 B U15 2X
final
Race: B  
F 08:20       Race: A  
G 08:25 4 G U15 4X+
final
Race: B  
H 08:30       Race: A  
I 08:40 5 B U18 2-
final
Race: A  
J 08:45 6 G U18 2X
final
Race: B  
K 08:50       Race: A  
L 08:55 7 B U16 4X+
final
Race: B  
M 09:00       Race: A  
N 09:05 8 G U16 1X
final
Race: B  
O 09:10       Race: A  
P 09:15 9 B N18 2X
final
Race: B  
Q 09:20       Race: A  
R 09:30 9A G N18 8+
final
Race: A  
S 09:40 10 B U17 8+
final
Race: A  
T 09:45 11 G U17 4X+
final
Race: B  
U 09:50       Race: A  
V 10:00 12 B L18 4+
final
Race: A  
W 10:05 13 G U15 4+
final
Race: B  
X 10:10       Race: A  
Y 10:20 14 B U18 4X+
final
Race: A  
Z 10:30 15 G U18 2-
final
Race: A  
A 10:35 16 B U16 4+
final
Race: B  
B 10:40       Race: A  
C 10:50 17 G U16 8+
final
Race: A  
D 11:00 17A B N18 8+
final
Race: A  
E 11:10 18 G L18 4+
final
Race: A  
F 11:15 19 B U17 2X
final
Race: B  
G 11:20       Race: A  
H 11:25 20 G U17 1X
final
Race: B  
I 11:30       Race: A  
J 11:35 21 B U15 8+
final
Race: B  
K 11:40       Race: A  
L 11:45 22 G N18 2X
final
Race: B  
M 11:50       Race: A  
N 12:00 23 B U18 4+
final
Race: A  
O 12:10 24 G U18 4+
final
Race: A  
P 12:15 25 G U16 4X+
final
Race: B  
Q 12:20       Race: A  
R 12:25 26 B U16 2X
final
Race: B  
S 12:30       Race: A  
T 12:35 27 G U18 1X
final
Race: B  
U 12:40       Race: A  
V 12:45 28 B U18 1X
final
Race: B  
W 12:50       Race: A  
X 12:55 29 G U15 2X
final
Race: B  
Y 13:00       Race: A  
Z 13:05 30 B U15 4X+
final
Race: B  
A 13:10       Race: A  
B 13:20 31 G U17 8+
final
Race: A  
C 13:25 32 B U17 4+
final
Race: B  
D 13:30       Race: A  
E 13:35 33 G L18 2X
final
Race: B  
F 13:40       Race: A  
G 13:45 34 B L18 2X
final
Race: B  
H 13:50       Race: A  
I 13:55 35 G U16 4+
final
Race: B  
J 14:00       Race: A  
K 14:10 36 B U16 8+
final
Race: A  
L 14:20 37 G U18 4X+
final
Race: A  
M 14:25 38 B U18 2X
final
Race: B  
N 14:30       Race: A  
O 14:40 39 G U15 8+
final
Race: A  
P 14:45 40 B U15 4+
final
Race: B  
Q 14:50       Race: A  
R 14:55 41 G U17 2X
final
Race: B  
S 15:00       Race: A  
T 15:05 42 B U17 4X+
final
Race: B  
U 15:10       Race: A  
V 15:15 43 G N18 4+
final
Race: B  
W 15:20       Race: A  
X 15:25 44 B N18 4+
final
Race: B  
Y 15:30       Race: A  
Z 15:40 44A G E U15 8X+
final
Race: A  
A 15:45 45 G U16 2X
final
Race: B  
B 15:50       Race: A  
C 15:55 46 B U16 1X
final
Race: B  
D 16:00       Race: A  
E 16:10 46A B E U15 8X+
final
Race: A  
F 16:20 47 G U18 8+
final
Race: A  
G 16:30 48 B U18 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.