Draft race schedule: N.I.S.S.C.
This is the race schedule for the 2023 N.I. Secondary School Championships.
click a filter below to remove it
The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.
Friday, 10th March 2023
Time | Event | Sponsor | Heat | Progression | |
---|---|---|---|---|---|
08:00 | 1 | B U17 1X | Race: 1 | 1,2->Semi +4 Fast 3rd; Rem 3rd + 4th->FC | |
08:04 | Race: 2 | ||||
08:08 | Race: 3 | ||||
08:12 | Race: 4 | ||||
08:16 | Race: 5 | ||||
08:20 | Race: 6 | ||||
08:24 | 2 | G U17 4+ | Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
08:28 | Race: 2 | ||||
08:33 | 3 | B U15 2X | Race: 1 | 1,2->A Final; 3,4->B Final | |
08:38 | Race: 2 | ||||
08:43 | Race: 3 | ||||
08:48 | Race: 4 | ||||
08:53 | 4 | G U15 4X+ | Race: 1 | 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC | |
08:58 | Race: 2 | ||||
09:03 | Race: 3 | ||||
09:08 | Race: 4 | ||||
09:13 | Race: 5 | ||||
09:17 | 5 | B U18 2- | Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
09:21 | Race: 2 | ||||
09:25 | 6 | G U18 2X | Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
09:29 | Race: 2 | ||||
09:33 | Race: 3 | ||||
09:37 | 7 | B U16 4X+ | Race: 1 | 1,2->A Final; 3,4->B Final | |
09:41 | Race: 2 | ||||
09:45 | Race: 3 | ||||
09:49 | Race: 4 | ||||
09:53 | 8 | G U16 1X | Race: 1 | 1,2->A Final; 3,4->B Final | |
09:57 | Race: 2 | ||||
10:01 | Race: 3 | ||||
10:05 | Race: 4 | ||||
10:10 | 9 | B N18 2X | Race: 1 | 1,2->A Final; 3,4->B Final | |
10:15 | Race: 2 | ||||
10:20 | Race: 3 | ||||
10:25 | Race: 4 | ||||
10:31 | 10 | G N18 8+ | Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
10:37 | Race: 2 | ||||
10:43 | Race: 3 | ||||
10:47 | 11 | B U17 8+ | Race: 1 | All->Final | |
10:51 | 12 | G U17 4X+ | Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
10:55 | Race: 2 | ||||
10:59 | Race: 3 | ||||
11:05 | 13 | B U15 8X+ | Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
11:11 | Race: 2 | ||||
11:16 | 14 | G U15 4+ | Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
11:21 | Race: 2 | ||||
11:25 | 15 | B U18 4X+ | Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
11:29 | Race: 2 | ||||
11:33 | Race: 3 | ||||
11:37 | 16 | G U18 2- | Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
11:41 | Race: 2 | ||||
11:45 | 17 | B U16 4+ | Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
11:49 | Race: 2 | ||||
11:53 | Race: 3 | ||||
11:57 | 18 | G U16 8+ | Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
12:01 | Race: 2 | ||||
12:07 | 19 | B N18 8+ | Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
12:13 | Race: 2 | ||||
12:18 | 20 | G N18 2X | Race: 1 | 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC | |
12:23 | Race: 2 | ||||
12:28 | Race: 3 | ||||
12:33 | Race: 4 | ||||
12:38 | Race: 5 | ||||
12:42 | 21 | B U17 2X | Race: 1 | 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC | |
12:46 | Race: 2 | ||||
12:50 | Race: 3 | ||||
12:54 | Race: 4 | ||||
12:58 | Race: 5 | ||||
13:02 | 22 | G U17 1X | Race: 1 | 1,2->Semi +4 Fast 3rd; Rem 3rd + 4th->FC | |
13:06 | Race: 2 | ||||
13:10 | Race: 3 | ||||
13:14 | Race: 4 | ||||
13:18 | Race: 5 | ||||
13:22 | Race: 6 | ||||
13:28 | 23 | G U15 8X+ | Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
13:34 | Race: 2 | ||||
13:40 | Race: 3 | ||||
13:46 | 24 | B U15 8+ | Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
13:52 | Race: 2 | ||||
13:56 | 25 | B U18 4+ | Race: 1 | All->Final | |
14:00 | 26 | G U18 4+ | Race: 1 | All->Final | |
14:04 | 27 | G U16 4X+ | Race: 1 | 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC | |
14:08 | Race: 2 | ||||
14:12 | Race: 3 | ||||
14:16 | Race: 4 | ||||
14:20 | Race: 5 | ||||
14:24 | 28 | B U16 2X | Race: 1 | 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC | |
14:28 | Race: 2 | ||||
14:32 | Race: 3 | ||||
14:36 | Race: 4 | ||||
14:40 | Race: 5 | ||||
14:44 | 29 | G U18 1X | Race: 1 | 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC | |
14:48 | Race: 2 | ||||
14:52 | Race: 3 | ||||
14:56 | Race: 4 | ||||
15:00 | Race: 5 | ||||
15:04 | 30 | B U18 1X | Race: 1 | 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC | |
15:08 | Race: 2 | ||||
15:12 | Race: 3 | ||||
15:16 | Race: 4 | ||||
15:20 | Race: 5 | ||||
15:25 | 31 | G U15 2X | Race: 1 | 1,2->A Final; 3,4->B Final | |
15:30 | Race: 2 | ||||
15:35 | Race: 3 | ||||
15:40 | Race: 4 | ||||
15:45 | 32 | B U15 4X+ | Race: 1 | 1-3->S +Fast 4th; Rem 4th +4 Fast 5th->FC | |
15:50 | Race: 2 | ||||
15:55 | Race: 3 | ||||
16:00 | Race: 4 | ||||
16:05 | Race: 5 | ||||
16:09 | 33 | G U17 8+ | Race: 1 | All->Final | |
16:13 | 34 | B U17 4+ | Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
16:17 | Race: 2 | ||||
16:22 | 35 | G N18 4X+ | Race: 1 | 1,2->Semi +4 Fast 3rd; Rem 3rd + 4th->FC | |
16:27 | Race: 2 | ||||
16:32 | Race: 3 | ||||
16:37 | Race: 4 | ||||
16:42 | Race: 5 | ||||
16:47 | Race: 6 | ||||
16:52 | 36 | B N18 4+ | Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
16:57 | Race: 2 | ||||
17:01 | 37 | G U16 4+ | Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
17:05 | Race: 2 | ||||
17:09 | 38 | B U16 8+ | Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
17:13 | Race: 2 |
Social